REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

11 listopada 2023 r. Narodowe Święto Niepodległości. Utrudnienia w ruchu w Warszawie: które ulice zamknięte?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
11 listopada, rocznica odzyskania niepodległości
11 listopada, rocznica odzyskania niepodległości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sobotę 11 listopada, jak co roku, odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Przybliżmy trochę historię tego święta. 
rozwiń >

Obchody Święta Niepodległości 2023 r. 

Odzyskanie niepodległości świętuje się hucznie w całej Polsce. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych. 

REKLAMA

Oprócz oficjalnych uroczystości, w Warszawie od ponad 30 lat organizowany jest Bieg Niepodległości (od kilku lat również w innych miastach), a w całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez poświęconych temu wydarzeniu, takich jak Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, liczne wykłady, inscenizacje, pochody ulicami miast, marsze.

Co się będzie działo w Warszawie dzień przed? 

Na stronie Prawa i Sprawiedliwości pojawił się Program społecznych obchodów w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Jak wygląda plan wydarzeń na 10 listopada 2023 r. w Warszawie?

 • 8:00 - msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu;
 • 19:00 - msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej;
 • 20:30 - Marsz Pamięci na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego;
 • 21:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego, w 105. rocznicę przyjazdu do Warszawy marszałka. Wystąpienie prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego na Placu.

Utrudnienia w ruchu 11 listopada 2023 r.

Jak każdego roku podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości występują utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w stolicy. [Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco o informacje o utrudnieniach w stolicy w związku z obchodami].

Marsz Niepodległości 2023 

Marsz Niepodległości pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła" rozpocznie się w sobotę 11 listopada 2023 r. o godz. 14:00

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w ubiegłych latach przemarsz zacznie się na Rondzie im. Romana Dmowskiego i przejdzie trasą: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu) ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

33. Bieg Niepodległości w Warszawie 

11 listopada 2023 r. po raz 33. wystartuje Bieg Niepodległości. Wciąż jeszcze można się zapisać (do 10 listopada).

33. Bieg Niepodległości będzie składał się z:

 • biegu głównego na dystansie 10 km;
 • zawodów dla zawodników na wózkach z napędem aktywnym oraz tandemach – na dystansie 10 km;
 • zawodów nordic walking na dystansie 6,5 km;
 • biegu towarzyszącego “Mila Niepodległości” na dystansie 1 918 m;
 • biegu wirtualnego – szczegóły na stronie biegniepodleglosci.waw.pl

O której godzinie się rozpocznie?

 • o godzinie 10:00 start “Mili Niepodległości”; 
 • o godzinie 11:08 start dla zawodników na wózkach z napędem aktywnym oraz tandemach;
 • o godzinie 11:11 start biegu głównego. Start będzie się odbywał falowo. 

Start i meta tradycyjnie będą znajdować się na Alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki.

Organizacja biegu wiąże się z czasowymi ograniczeniami w ruchu na pewnych odcinkach (w godzinach 9:00-14:30):

 • Rondo Zgrupowania "AK" Radosław - brak przejazdu, ruch utrzymany tylko w relacji al. Jana Pawła II ( z Żoliborza) - Okopowa;
 • Słomińskiego (Pamiętajcie o Ogrodach - Rondo AK "Radosław) - brak dojazdu do ronda, ruch przekierowany na ul. Pamiętajcie o Ogrodach - Kłopot - al. Jana Pawła II (kierunek północny - Żoliborz);
 • ul. Okopowa (Powązkowska - Rondo AK "Radosław") - brak dojazdu do ronda, ruch przekierowany na ul. Powązkowską - Burakowską - Kłopot - al. Jana Pawła II (kierunek północny - Żoliborz);

Utrudnienia będą również na ulica dojazdowych. Dokładny informator drogowy jest dostępny na stronie organizatora biegu. 

Historia 11 listopada – jak Polska odzyskała niepodległość

REKLAMA

Odzyskiwanie niepodległości było procesem wieloetapowym, wieloletnim. Jak czytamy na stronach rządowych: „Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością”. 

Miłość do kraju, jego historii, kultury i języka trwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom, dzięki temu duch walki i marzenia o niepodległości były wciąż żywe, a przywiązanie do ojczyzny nie słabło, pomimo piętrzących się trudności. Kto wie, jak potoczyłyby się losy, gdyby nie wytrwałość i ofiarność rodaków. 

Podczas pierwszej wojny światowej (1914-1918) sprawy przybrały korzystny dla Polski obrót, po ponad stu latach mocarstwa zaborcze zakończyły zmowę i stanęły naprzeciw siebie. Akt 5 listopada dawał nadzieję na przełom i światło w tunelu do odzyskania suwerenności przez Polskę. 

Kończący I wojnę światową rozejm w Compiègne przypieczętował wycofanie wojsk niemieckich z ziem polskich. 

W 1918 r. Polska po 123 latach mogła cieszyć się wolnością. 

Piłsudski i inni wybitni Ojcowie Niepodległości

REKLAMA

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty. Te nazwiska zna chyba każdy Polak, ale nie każdy wie, że wymienieni panowie nazywani są Ojcami Niepodległości. Różniło ich wiele: pochodzenie, poglądy polityczne, stanowisko, urodzili się pod różnymi zaborami, ale cel mieli wspólny: niepodległą Polskę. Poniżej parę słów o każdym z nich.

Józef Piłsudski (1867-1935) - był działaczem niepodległościowym, I Marszałkiem Polski, Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego,  Komendantem I Brygady Legionów Polskich, twórcą Polskiej Organizacji Wojskowej, premierem, ministrem spraw wojskowych, rzeczywistym przywódcą państwa polskiego.  

Roman Dmowski (1864-1939) - był politykiem, pisarzem, publicystą przywódcą Narodowej Demokracji, jednym z twórców Ligi Narodów, posłem do Dumy Rosyjskiej, w czasie I wojny światowej prezesem Komitetu Narodowego Polskiego, później ministrem spraw zagranicznych. 

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - był pianistą, kompozytorem, przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych, prezydentem rady ministrów i ministrem spraw zagranicznych a podczas II wojny światowej przewodniczącym Rady Narodowej RP.

Ignacy Daszyński (1866-1936) - był politykiem, publicystą, działaczem socjalistycznym i niepodległościowym, posłem do austriackiej Rady Państwa, w czasie Drugiej Rzeczypospolitej był jednym z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej, Marszałekiem Sejmu (1928-1930) .

Wincenty Witos (1874-1945) - był politykiem, działaczem ludowym, jednym z twórców Stronnictwa Ludowego, sądzony i skazany w procesie brzeskim, w czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, był trzykrotnym premierem w okresie Drugiej Rzeczpospolitej.

Wojciech Korfanty (1873-1939) - był politykiem, działaczem narodowym, publicystą, posłem do Reichstagu, dyktatorem III powstania śląskiego, przywódcą Chadecji, również sądzony i skazany w procesie brzeskim.

Święta narodowe w innych krajach

Kiedy wypadają święta narodowe, o podobnym charakterze jak święto odzyskania niepodległości, w innych krajach? 

W Ukrainie dzień niepodległości świętuje się 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991 r.

Rosja świętuje 12 czerwca - Dzień Przyjęcia Deklaracji o Państwowej Suwerenności Federacji Rosyjskiej (1990).

3 października Niemcy na pamiątkę Dnia Jedności Niemiec (1990).

1 stycznia to Dzień Powstania Republiki Słowackiej (1992).

16 lutego Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego (1918).

3 marca Dzień Wyzwolenia Bułgarii (1878).

Niepodległość w kulturze

Chociaż historia Polski z czasów odzyskania niepodległości jest doskonałym źródłem do czerpania pomysłów na filmy czy książki, to wciąż jest jeszcze sporo do nadrobienia w tej kwestii. Postało wiele filmów, książek, obrazów o pierwszej i drugiej wojnie światowej, powstanie warszawskie jest mocno obecne w kulturze, chętnie cofamy się do czasów PRL, a odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku jeszcze potrzebuje, żeby o nim poopowiadać nie tylko w filmach dokumentalnych. 

Jest film pt. "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy z Borysem Szycem w roli tytułowej. W rolę marszałka wcielił się także Mariusz Bonaszewski w serialu "Marszałek Piłsudski" z 2001 r. Powstało wiele dokumentów zarówno o Piłsudskim, jak i o pozostałych Ojcach Niepodległości. 

Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk wydały dla młodzieży książkę pt.  "Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski".

Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach przykładami filmów i książek, na które, Waszym zdaniem, warto zwrócić uwagę. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • stuart barton
  2023-11-06 17:00:42
  stuu
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

REKLAMA

Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

REKLAMA

Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

REKLAMA