REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

11 listopada 2023 r. Narodowe Święto Niepodległości. Utrudnienia w ruchu w Warszawie: które ulice zamknięte?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
11 listopada, rocznica odzyskania niepodległości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W sobotę 11 listopada, jak co roku, odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Przybliżmy trochę historię tego święta. 

rozwiń >

Obchody Święta Niepodległości 2023 r. 

Odzyskanie niepodległości świętuje się hucznie w całej Polsce. Centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych. 

REKLAMA

Oprócz oficjalnych uroczystości, w Warszawie od ponad 30 lat organizowany jest Bieg Niepodległości (od kilku lat również w innych miastach), a w całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt różnego rodzaju imprez poświęconych temu wydarzeniu, takich jak Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego, liczne wykłady, inscenizacje, pochody ulicami miast, marsze.

Co się będzie działo w Warszawie dzień przed? 

Na stronie Prawa i Sprawiedliwości pojawił się Program społecznych obchodów w przededniu Narodowego Święta Niepodległości. Jak wygląda plan wydarzeń na 10 listopada 2023 r. w Warszawie?

  • 8:00 - msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu;
  • 19:00 - msza święta w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela na ul. Świętojańskiej;
  • 20:30 - Marsz Pamięci na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego;
  • 21:00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego, w 105. rocznicę przyjazdu do Warszawy marszałka. Wystąpienie prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego na Placu.

Utrudnienia w ruchu 11 listopada 2023 r.

Jak każdego roku podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości występują utrudnienia w ruchu, zwłaszcza w stolicy. [Artykuł będziemy aktualizować na bieżąco o informacje o utrudnieniach w stolicy w związku z obchodami].

Marsz Niepodległości 2023 

Marsz Niepodległości pod hasłem "Jeszcze Polska nie zginęła" rozpocznie się w sobotę 11 listopada 2023 r. o godz. 14:00

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie jak w ubiegłych latach przemarsz zacznie się na Rondzie im. Romana Dmowskiego i przejdzie trasą: Al. Jerozolimskie, most Poniatowskiego, ul. Wał Miedzeszyński (zejście pętlą z mostu) ul. Wybrzeże Szczecińskie, ul. Siwca i zakończy się na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie.

33. Bieg Niepodległości w Warszawie 

11 listopada 2023 r. po raz 33. wystartuje Bieg Niepodległości. Wciąż jeszcze można się zapisać (do 10 listopada).

33. Bieg Niepodległości będzie składał się z:

  • biegu głównego na dystansie 10 km;
  • zawodów dla zawodników na wózkach z napędem aktywnym oraz tandemach – na dystansie 10 km;
  • zawodów nordic walking na dystansie 6,5 km;
  • biegu towarzyszącego “Mila Niepodległości” na dystansie 1 918 m;
  • biegu wirtualnego – szczegóły na stronie biegniepodleglosci.waw.pl

O której godzinie się rozpocznie?

  • o godzinie 10:00 start “Mili Niepodległości”; 
  • o godzinie 11:08 start dla zawodników na wózkach z napędem aktywnym oraz tandemach;
  • o godzinie 11:11 start biegu głównego. Start będzie się odbywał falowo. 

Start i meta tradycyjnie będą znajdować się na Alei Jana Pawła II na wysokości ul. Stawki.

Organizacja biegu wiąże się z czasowymi ograniczeniami w ruchu na pewnych odcinkach (w godzinach 9:00-14:30):

  • Rondo Zgrupowania "AK" Radosław - brak przejazdu, ruch utrzymany tylko w relacji al. Jana Pawła II ( z Żoliborza) - Okopowa;
  • Słomińskiego (Pamiętajcie o Ogrodach - Rondo AK "Radosław) - brak dojazdu do ronda, ruch przekierowany na ul. Pamiętajcie o Ogrodach - Kłopot - al. Jana Pawła II (kierunek północny - Żoliborz);
  • ul. Okopowa (Powązkowska - Rondo AK "Radosław") - brak dojazdu do ronda, ruch przekierowany na ul. Powązkowską - Burakowską - Kłopot - al. Jana Pawła II (kierunek północny - Żoliborz);

Utrudnienia będą również na ulica dojazdowych. Dokładny informator drogowy jest dostępny na stronie organizatora biegu. 

Historia 11 listopada – jak Polska odzyskała niepodległość

REKLAMA

Odzyskiwanie niepodległości było procesem wieloetapowym, wieloletnim. Jak czytamy na stronach rządowych: „Pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 r. Polacy mogli cieszyć się wolnością”. 

Miłość do kraju, jego historii, kultury i języka trwała i była przekazywana kolejnym pokoleniom, dzięki temu duch walki i marzenia o niepodległości były wciąż żywe, a przywiązanie do ojczyzny nie słabło, pomimo piętrzących się trudności. Kto wie, jak potoczyłyby się losy, gdyby nie wytrwałość i ofiarność rodaków. 

Podczas pierwszej wojny światowej (1914-1918) sprawy przybrały korzystny dla Polski obrót, po ponad stu latach mocarstwa zaborcze zakończyły zmowę i stanęły naprzeciw siebie. Akt 5 listopada dawał nadzieję na przełom i światło w tunelu do odzyskania suwerenności przez Polskę. 

Kończący I wojnę światową rozejm w Compiègne przypieczętował wycofanie wojsk niemieckich z ziem polskich. 

W 1918 r. Polska po 123 latach mogła cieszyć się wolnością. 

Piłsudski i inni wybitni Ojcowie Niepodległości

REKLAMA

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty. Te nazwiska zna chyba każdy Polak, ale nie każdy wie, że wymienieni panowie nazywani są Ojcami Niepodległości. Różniło ich wiele: pochodzenie, poglądy polityczne, stanowisko, urodzili się pod różnymi zaborami, ale cel mieli wspólny: niepodległą Polskę. Poniżej parę słów o każdym z nich.

Józef Piłsudski (1867-1935) - był działaczem niepodległościowym, I Marszałkiem Polski, Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego,  Komendantem I Brygady Legionów Polskich, twórcą Polskiej Organizacji Wojskowej, premierem, ministrem spraw wojskowych, rzeczywistym przywódcą państwa polskiego.  

Roman Dmowski (1864-1939) - był politykiem, pisarzem, publicystą przywódcą Narodowej Demokracji, jednym z twórców Ligi Narodów, posłem do Dumy Rosyjskiej, w czasie I wojny światowej prezesem Komitetu Narodowego Polskiego, później ministrem spraw zagranicznych. 

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - był pianistą, kompozytorem, przedstawicielem Komitetu Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych, prezydentem rady ministrów i ministrem spraw zagranicznych a podczas II wojny światowej przewodniczącym Rady Narodowej RP.

Ignacy Daszyński (1866-1936) - był politykiem, publicystą, działaczem socjalistycznym i niepodległościowym, posłem do austriackiej Rady Państwa, w czasie Drugiej Rzeczypospolitej był jednym z liderów Polskiej Partii Socjalistycznej, Marszałekiem Sejmu (1928-1930) .

Wincenty Witos (1874-1945) - był politykiem, działaczem ludowym, jednym z twórców Stronnictwa Ludowego, sądzony i skazany w procesie brzeskim, w czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, był trzykrotnym premierem w okresie Drugiej Rzeczpospolitej.

Wojciech Korfanty (1873-1939) - był politykiem, działaczem narodowym, publicystą, posłem do Reichstagu, dyktatorem III powstania śląskiego, przywódcą Chadecji, również sądzony i skazany w procesie brzeskim.

Święta narodowe w innych krajach

Kiedy wypadają święta narodowe, o podobnym charakterze jak święto odzyskania niepodległości, w innych krajach? 

W Ukrainie dzień niepodległości świętuje się 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991 r.

Rosja świętuje 12 czerwca - Dzień Przyjęcia Deklaracji o Państwowej Suwerenności Federacji Rosyjskiej (1990).

3 października Niemcy na pamiątkę Dnia Jedności Niemiec (1990).

1 stycznia to Dzień Powstania Republiki Słowackiej (1992).

16 lutego Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego (1918).

3 marca Dzień Wyzwolenia Bułgarii (1878).

Niepodległość w kulturze

Chociaż historia Polski z czasów odzyskania niepodległości jest doskonałym źródłem do czerpania pomysłów na filmy czy książki, to wciąż jest jeszcze sporo do nadrobienia w tej kwestii. Postało wiele filmów, książek, obrazów o pierwszej i drugiej wojnie światowej, powstanie warszawskie jest mocno obecne w kulturze, chętnie cofamy się do czasów PRL, a odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku jeszcze potrzebuje, żeby o nim poopowiadać nie tylko w filmach dokumentalnych. 

Jest film pt. "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy z Borysem Szycem w roli tytułowej. W rolę marszałka wcielił się także Mariusz Bonaszewski w serialu "Marszałek Piłsudski" z 2001 r. Powstało wiele dokumentów zarówno o Piłsudskim, jak i o pozostałych Ojcach Niepodległości. 

Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk wydały dla młodzieży książkę pt.  "Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski".

Zachęcamy do podzielenia się w komentarzach przykładami filmów i książek, na które, Waszym zdaniem, warto zwrócić uwagę. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sąd: po przeliczeniu emerytura wyższa o 200 zł. Niestety niskie wyrównanie

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

MRPiPS wprowadza bezwzględny zakaz pracy w czasie upałów. Kara do 3 lat pozbawienia wolności dla pracodawcy, który nie zwolni pracowników do domów

W związku ze zmianą klimatu i wynikającymi z niej coraz częstszymi falami upałów, w czasie których temperatury niejednokrotnie przekraczają 30 st. C – MRPiPS zdecydowało się na dookreślenie w przepisach o BHP maksymalnych progów temperatury (wynikającej z warunków atmosferycznych), których przekroczenie skutkować będzie zakazem wykonywania pracy przez pracowników. Projekt resortu pracy nie obejmuje jednak, na tych samych zasadach, wszystkich pracowników – ochroną przed pracą w upalnych warunkach, nie zostaną objęci m.in. pracownicy gastronomii, hoteli czy opiekunowie małych dzieci. Pracodawcę łamiącego nowe zakazy – czekać będą natomiast surowe konsekwencje.

200 tys. zł na remont, sprzęt, zakup nieruchomości itp.: premie finansowe dla osób ze wsi czy z małych miasteczek. Wnioski do 31 lipca 2025 r.

Do 31 lipca 2025 r. można się ubiegać o 200 tys. zł przypomina prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o premie z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Pieniądze można przeznaczyć na wiele celów.

O ile niższe raty kredytów hipotecznych po obniżce stóp procentowych NBP w lipcu 2025 r.?

W dniu 2 lipca 2025 r. (ze skutkiem od 3 lipca) Rada Polityki Pieniężnej obniżyła podstawową stopę procentową NBP (stopę referencyjną) do poziomu 5,00%. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 zł na 30 lat spadnie o 85 zł. Połączony efekt dwóch tegorocznych obniżek stóp zmniejszy ratę o 257 zł – z 3 651 zł do 3 394 zł. Z kolei wraz z każdą obniżką rośnie zdolność kredytowa. W przyszłym roku część osób może liczyć na wzrost dostępnej kwoty o ponad 100 000 zł. Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek ocenił, że ok 70 zł mniej w miesięcznej racie kredytu zyskają kredytobiorcy z pożyczką 400 tys. zł na okres 20 lat dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w lipcu.

REKLAMA

Komisja Europejska: 90% redukcji gazów cieplarnianych w UE do 2040 r.; pełna neutralność klimatyczna netto do 2050 r. Jak ochronić gospodarkę?

W dniu 2 lipca 2025 r. Komisja Europejska zaproponowała wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r. Pomocą w dojściu do celu ma być możliwość wliczania projektów sfinansowanych w krajach trzecich.

Rewolucja w rozwodach: koniec z orzekaniem o winie i przyznawaniem alimentów z powodu odpowiedzialności drugiego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Ale skorzystają na tym dzieci

W dniu 23 czerwca 2025 r. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego, będąca organem działającym przy Ministrze Sprawiedliwości przyjęła projekt ustawy nowelizującej kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zakłada eliminację orzekania o winie rozkładu pożycia w sprawach o rozwód i separację. Z powyższym, ściśle związana jest również zmiana zasad alimentacji po rozwodzie i separacji – na przyznanie alimentów nie ma już mieć wpływu odpowiedzialność byłego współmałżonka za rozpad małżeństwa. Na zmianach tych, skorzystać mają przede wszystkim dzieci.

Najnowszy sondaż partyjny 2025 [Rzeczpospolita, WP, Onet, Polsat]

Najnowszy sondaż partyjny 2025: dla Rzeczpospolitej, WP, Onet. We wszystkich trzech sondażach partyjnych wygrywa PiS. Jakie partie są poniżej progu 5%? W sondażu IBRIS dla Polsat News z połowy czerwca prowadziła KO. Czy na polskiej scenie politycznej umacnia się prawica?

MRPiPS zmienia przepisy BHP: 35 stopni Celsjusza - maksymalna dopuszczalna temperatura w pracy (w pomieszczeniu). Dlaczego dopiero od 2027 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od grudnia 2024 r. pracuje nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. MRPiPS chce nowych przepisów dotyczących pracy w czasie wysokich temperatur i nowych obowiązków dla pracodawców. Zmiany mają wejść w życie dopiero od 2027 roku. Pod koniec czerwca 2025 r. ukazała się już trzecia wersja tego projektu - przepisy w dwóch pierwszych wersjach były krytykowane m.in. jako zbyt skomplikowane.

REKLAMA

Zmiany dotyczące żłobków: 2 dni wolne w roku, obowiązkowy plac zabaw, Mały ZUS Plus i Aktywny Rodzic

Zmiany dotyczące żłobków obejmują m.in. 2 dni wolne w roku na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, obowiązkowy plac zabaw na terenie placówki czy doprecyzowanie przepisów o Małym ZUS Plus i świadczeniu Aktywny Rodzic. Jak nowe przepisy ocenia Rzecznik MŚP Agnieszka Majewska?

Zmiany dla przedsiębiorców od 1 lipca 2025 r. Co dalej z kasami fiskalnymi?

Przedsiębiorcy zmagają się z ciągłymi zmianami czy to w obszarze podatków, prawa pracy, ubezpieczeń społecznych czy też co do innych kwestii formalno-prawnych. Oczywiście jest wiele głosów krytycznych co do nadmiernego formalizmu przy prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce, ale i tak w ostatnich latach wiele się zmieniło, na skutek elektronizacji procesu działalności gospodarczej. Miał miejsce proces transformacji tradycyjnych/ papierowych procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w formy elektroniczne, co znacznie ułatwia funkcjonowanie przedsiębiorstw. Teraz przyszedł czas na kolejne zmiany dla przedsiębiorców i to od 1 lipca 2025 r. Co będzie dalej z kasami fiskalnymi?

REKLAMA