REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14 IV, 21 IV czy 29 IV? Kiedy II tura wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów? Gdzie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
14 IV, 21 IV czy 29 IV? Kiedy II tura wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów? Gdzie?
14 IV, 21 IV czy 29 IV? Kiedy II tura wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów? Gdzie?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Druga tura wyborców odbędzie się 21 kwietnia 2024 r. Gdzie dogrywka?

Prezydenci w Warszawie, Katowicach, Białymstoku, Lublinie, Krośnie, Lesznie, Opolu, Łomży, Chorzowie i Gdańsku już wybrani.

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Rzeszów - II tura

W Krakowie do drugiej tury przechodzą Aleksander Miszalski - 39,4 proc. i Łukasz Gibała - 28,4 proc. głosów.

We Wrocławiu do drugiej tury przechodzą Jacek Sutryk - 38,9 proc. i Izabela Bodnar - 31,4 proc. głosów - sondaż Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP.

W Rzeszowie do drugiej tury przechodzą Konrad Fijołek - 45,1 proc. i Jacek Strojny - 18,6 proc. głosów.

Gdynia - wielka sensacja

Gdynia/ Szczurek: druga tura wyborów niestety beze mnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według nieoficjalnych wyników, w Gdyni będzie druga tura wyborów. Niestety beze mnie - napisał w poniedziałek rano w mediach społecznościowych ubiegający się o reelekcję prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze oficjalnych wyników.

"Przyjmuję to z pokorą, jestem wdzięczny za każdy oddany głos i gratuluję kontrkandydatom" - napisał Szczurek na swoim profilu na Facebooku. Zaznaczył, że na podsumowania przyjdzie jeszcze czas.

"Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię" - podkreślił Szczurek.

PKW w poniedziałek do godz. 6.30 otrzymała dane z 94 na 118 (79,66 proc.) obwodów głosowania. Do tego czasu nie podano oficjalnych wyników głosowania na prezydenta Gdyni.

REKLAMA

Wojciech Szczurek jest z wykształcenia prawnikiem. W 1989 r. współorganizował gdyński Komitet Obywatelski. Od 1990 związany z działalnością samorządową. W latach 1991–1998 był przewodniczącym gdyńskiej rady miasta, a od 1998 r. nieprzerwanie jest prezydentem Gdyni.

O urząd prezydenta Gdyni ubiegają się, oprócz Wojciecha Szczurka (Samorządność), Aleksandra Kosiorek z Federacji Gdyński Dialog, Tadeusz Szemiot (PO), którego poparło porozumienie wyborcze gdyńskiej PO, Koalicji Ruchów Miejskich, Nowej Lewicy, Razem i Zielonych, Marek Dudziński z PiS i Przemysław Olczyk popierany przez komitet "Konfederaci bezpartyjni Polska jest jedna dla Pomorza".

Wejherowo/ Do II tury wyborów na prezydenta przechodzą Hildebrandt (43,53 proc.) i Bulczak (38,98 proc.) – PKW

Do II tury wyborów prezydenta w Wejherowie (Pomorskie) przeszli urzędujący prezydent Krzysztof Hildebrandt (KWW "Wolę Wejherowo Krzysztofa Hildebrandta") z 43,53 proc. głosów i Marcin Bulczak (KKW KO) z 38,98 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Ubiegający się o reelekcję Krzysztof Hildebrandt w I turze uzyskał 6 628 głosów, czyli 43,53 proc. Na Marcina Bulczaka głos oddało 5 936 mieszkańców, czyli 38,98 proc. Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w tym mieście zajął Paweł Wasiakowski (KWW Sprawiedliwość dla Wejherowian), którego poparło 2 664 głosujących, czyli 17,49 proc.

Śląskie/ Kuczera (KO) i Sączek (PiS) powalczą w II turze o fotel prezydenta Rybnika

O tym, kto zostanie prezydentem Rybnika na kolejną kadencję zdecyduje druga tura wyborów. Z obecnym prezydentem Piotrem Kuczerą z Koalicji Obywatelskiej zmierzy się w niej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Sączek – wynika z danych PKW ze wszystkich obwodów.

O urząd prezydenta Rybnika w niedzielnych wyborach ubiegało się czterech kandydatów: Krzysztof Kazek (Blok Samorządowy Rybnik), Piotr Kuczera (Koalicja Obywatelska), Tomasz Pruszczyński (Lepszy Rybnik) oraz Andrzej Sączek (Prawo i Sprawiedliwość).

Jak wynika z informacji PKW, najwyższe poparcie w pierwszej turze uzyskał Kuczera, na którego głosy oddało 18 848 wyborców (41,43 proc.), drugi był Sączek, który uzyskał poparcie 13 369 rybniczan (29,39 proc.). Ci dwaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze. Pruszczyński zdobył 8 811 głosów (19,37 proc.), a Kazek – 4 467 (9,82 proc.).

47-letni Piotr Kuczera, który jest członkiem Platformy Obywatelskiej, urząd prezydenta Rybnika pełni od 2014 r., kiedy w drugiej turze pokonał pełniącego ten urząd przez 16 lat Adama Fudalego. W wyborach samorządowych w 2018 r. z wynikiem 61,14 proc. głosów Kuczera zwyciężył już w pierwszej turze, startowało w niej sześciu kandydatów.

Andrzej Sączek ma 50 lat, w ostatniej kadencji był rybnickim radnym PiS. Z zawodu jest górnikiem (ostatnio dyrektorem departamentu wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej). Jest także przewodniczącym rady Fundacji Rodzin Górniczych, pomagającej ofiarom wypadków w kopalniach.

W Wejherowie frekwencja w pierwszej turze wyniosła 46,51 proc.

Tarnobrzeg/ W drugiej turze wyborów Dariusz Bożek i Łukasz Nowak

Startujący z własnego komitetu Razem dla Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Łukasz Nowak z Komitetu Wyborczego Wyborców Łukasza Nowaka zmierzą się w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta Tarnobrzega (Podkarpackie) – wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW.

63-letni Bożek uzyskał 32,79 głosów poparcia. Na 42-letniego Nowaka zagłosowało 28,94 proc. wyborców.

Trzeci wynik uzyskał kandydat Koalicji Obywatelskiej 52-letni Norbert Mastalerz– 12,75 proc.

W rywalizacji o fotel prezydenta Tarnobrzega brała udział jeszcze startująca z własnego komitetu 56-letnia Grażyna Potańska, na którą zagłosowało 10,51 proc. osób; 47-letni Tomasz Stróż KWW Tomasza Stróża Łączy nas Tarnobrzeg – 9,68 proc.; 44-letnia Małgorzata Zych KWW Małgorzaty Zych My Tarnobrzeżanie – 3,77 proc. oraz Norbert Kolano KWW Norbert Kolano Zawsze Blisko Mieszkańców, który zdobył 1,56 proc. głosów.

Frekwencja w Tarnobrzegu wyniosła 48,91 proc.

Tarnów/ Oficjalne wyniki PKW: Jakub Kwaśny – 44,54 proc.; Henryk Łabędź – 30,83 proc.

Jakub Kwaśny (KKW Koalicja Obywatelska) wygrał pierwszą turę wyborów na prezydenta Tarnowa (Małopolskie) uzyskując 44,54 proc. głosów. Drugi wynik ma Henryk Łabędź (KW Prawo i Sprawiedliwość) z 30,83 proc. głosów – wynika z oficjalnych danych PKW ze 100 proc obwodów głosowania.

Jak wynika z danych opublikowanych na stronie PKW kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Rodak (KWW Tak dla Tarnowa) – 20,31 proc. głosów oraz Karol Pęczek (KWW Koalicja Tarnowska Przyjazny Tarnów i Konfederacja) – 4,32 proc.

Frekwencja w tych wyborach wyniosła 46,70 proc.

Zwycięzca pierwszej tury wyborów na prezydenta Tarnowa 38-letni Jakub Kwaśny wywodzi się z lewicy. Jest samorządowcem i nauczycielem akademickim, doktorem nauk ekonomicznych. Od 2018 r. pełni funkcję przewodniczącego Rady Miasta Tarnowa. W wyborach startuje z poparciem całej koalicji 15 października.

Jego kontrkandydatem w drugiej turze jest 61-letni Henryk Łabędź (PiS), od 2016 roku prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie (wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wcześniej był wieloletnim przewodniczącym zakładowej Solidarności w tej spółce.

Obecny prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, który sprawował ten urząd w latach 1994-1998 oraz od 2014 roku nie ubiegał się o reelekcję.

Włocławek/ Do II tury wyborów na prezydenta przeszli Kukucki (Lewica) i Wojtkowski (KO)

Do II tury wyborów prezydenta we Włocławku (Kujawsko-Pomorskie) przeszli Krzysztof Kukucki (KKW Lewica) z 41,4 proc. głosów i urzędujący prezydent Marek Wojtkowski (KKW KO) z 29,88 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów w tym mieście.

Senator Kukucki zdobył w I turze 14 443 głosy, czyli 41,40 proc. Rządzącego Włocławkiem od 2014 roku Wojtkowskiego poparło 10 423 osoby (29,88 proc.). Obaj zmierzą się w drugiej turze wyborów 21 kwietnia.

Trzecie miejsce w wyborach prezydenckich w tym mieście zajął Rafał Sobolewski (KW PiS), którego poparło 5908 osób (16,94 proc.). Kolejne wyniki to Maciej Maciak (KWW Macieja Maciaka) - 7,42 proc. (2588 głosów), Barbara Moraczewska (KKW Trzecia Droga) - 3,62 proc. (1262 głosy) i Aleksandra Myszke (KWW Sympatyków Polskiej Lewicy) - 0,75 proc. (260 głosów).

We Włocławku frekwencja w pierwszej turze wyniosła 44 procent.

Zakopane/ Filipowicz i Nowak-Gąsienica (PiS) w drugiej turze wyborów na burmistrza

Łukasz Filipowicz startujący na burmistrz Zakopanego z Komitetu Wyborczego Przyjazne Zakopane, zmierzy się w drugiej turze wyborów z dotychczasową wiceburmistrz miasta pod Giewontem Agnieszką Nowak-Gąsienicą startującą z listy Prawo i Sprawiedliwość.

Według danych PKW ze 100 proc. obwodów Filipowicz w pierwszej turze uzyskał 3 tys. 852 głosy, czyli 37,20 proc. Jego rywalka uzyskała 3 tys. 575 głosów, czyli 34,52 proc. poparcia. Trzeci kandydat na stanowisko burmistrza Zakopanego, Mariusz Koperski (Komitet Wyborczy Wyborców dla Podhala) uzyskał 2 tys. 928 głosów.

Druga tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 kwietnia.

Łukasz Filipowicz (36 lat) to zakopiański przedsiębiorca z branży turystycznej. Jest absolwentem Clark University na kierunku komunikacji zawodowej. Ukończył Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jest także absolwentem Wydziału Zarządzania szwajcarskiej szkoły Swiss Hotel Management School oraz brytyjskiego Uniwersytetu w Derby na kierunku zarządzanie hotelarstwem i wydarzeniami. W latach 2014–2018 Filipowicz był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Zakopane.

Agnieszka Nowak-Gąsienica (49 lat) jest obecną wiceburmistrz miasta pod Giewontem. Ukończyła studia z prawa gospodarczego i administracyjnego, edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, logopedii oraz zarządzania oświatą, zarządzania w ochronie zdrowia, pedagogiki ogólnej oraz sztuki. Od 2014 r. jest zastępcą burmistrza Zakopanego Leszka Doruli.

Na 21 mandatów zakopiańskiej Rady Miejskiej, osiem trafiło do kandydatów PiS, siedem miejsc w gremium obejmą kandydaci KWW Przyjazne Zakopane, a siedem miejsc przypadło kandydatom KWW Dla Podhala.

Śląskie/ W Rudzie Śląskiej w drugiej turze: Michał Pierończyk i Marek Wesoły

W drugiej turze wyborów w Rudzie Śląskiej zmierzą się Michał Pierończyk (własny komitet) i Marek Wesoły (PiS). Kandydaci dostali odpowiednio 46,92 proc. i 26,18 proc. głosów.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich rudzkich obwodowych komisji, na Michała Pierończyka, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 19 312 osób, co dało mu poparcie 46,92 proc., a na Marka Wesołego, kandydującego z komitetu PiS: 10 775 osób (26,18 proc.).

Arkadiusz Pilarz (KO, członek Platformy Obywatelskiej) uzyskał 7 809 głosów (18,97 proc.), a Arkadiusz Grzywaczewski (Śląska Rodzina): 3 263 głosy (7,93 proc.).

W wyborach do rudzkiej rady miasta PiS uzyskało 9 mandatów, KO i komitet Michała Pierończyka - po 6 mandatów, komitet Współpraca i Rozwój - 2 mandaty, a Trzecia Droga i Śląska Rodzina - po 1 mandacie.

Michał Pierończyk został prezydentem Rudy Śląskiej we wrześniu 2022 r., gdy w mieście odbyły się przedterminowe wybory po śmierci Grażyny Dziedzic. Pierończyk był jej zastępcą przez 12 lat; w kampanii otrzymał poparcie m.in. lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej. W drugiej turze zmierzył się z wiceprezydentem Krzysztofem Mejerem, uzyskując 18 446 głosów (73,05 proc.).

Poseł PiS (od 2019 r.) i b. wiceminister aktywów państwowych (odpowiedzialny m.in. za górnictwo) w rządzie PiS Marek Wesoły ubiega się o urząd prezydenta Rudy Śląskiej po raz czwarty. W 2018 r. dostał się do drugiej tury, ale przegrał z Grażyną Dziedzic. W przedterminowych wyborach 2022 r. startował z własnego komitetu (z poparciem PiS), ale nie znalazł się w drugiej turze.

Tychy/ M. Gramatyka (KO) i S. Wróbel (PiS) w drugiej turze wyborów

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej i Sławomir Wróbel z Prawa i Sprawiedliwości spotkają się w drugiej turze wyborów na urząd prezydenta Tychów. W poniedziałek rano PKW podała, że Gramatyka zdobył 46,66 proc. głosów (20 089), a Wróbel 23,87 proc. (10 277).

Kolejny rezultat osiągnął Dariusz Wencepel z KW Tychy Naszą Małą Ojczyzną – 11,93 proc. głosów (5 138). Dalej znalazł się kandydat KMW Lewica Marek Niedbał – 11,24 proc (4 841), a także kandydat KW Klub Konfederacji Tychy Mateusz Śmiglewski – 6,3 proc. (2 711).

Gramatyka o urząd ubiega się z KWW KO. Poza tym poparła go Trzecia Droga oraz Samorządowcy Andrzeja Dziuby, czyli ugrupowanie zrzeszone wokół byłego wieloletniego prezydenta miasta. Gramatyka jako komisarz pełni obowiązki prezydenta Tychów. W latach 2018-2023 był wiceprezydentem ds. społecznych. Wcześniej członkiem i przewodniczącym Rady Miasta Tychy.

Wróbel jest kandydatem KW PiS, a także szefem klubu tej partii w Radzie Miasta Tychy, gdzie zasiada od 2018 r. Pracuje jako kierownik produkcji w firmie z branży samochodowej.

Najwięcej mandatów w tyskiej radzie miasta zdobyła KO – dziesięć. Dziewięciu przedstawicieli wprowadziło PiS, pięciu Samorządowcy Andrzeja Dziuby, a jednego komitet Tychy Naszą Małą Ojczyzną.

Frekwencja w Tychach wyniosła 46,92 proc.

Drugą turę wyborów samorządowych zaplanowano na 21 kwietnia.

Konin/ Piotr Korytkowski (KO) i Robert Popkowski (PiS) zmierzą się z w II turze wyborów

Ubiegający się o reelekcję kandydat KO Piotr Korytkowski i kandydat PiS Robert Popkowski zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich w Koninie (woj. wielkopolskie) – podała Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 procent głosów.

Piotr Korytkowski uzyskał 8024 głosów, czyli 31,16 proc. Drugi wynik zanotował Robert Popkowski, zdobywając 6592 głosy, czyli 25,60 proc. Obaj powalczą o prezydenturę w II turze wyborów.

Na dalszych miejscach uplasowali się: Maciej Nowicki (KWW Macieja Nowickiego "Obywatele Konina") – 5 360 głosów, czyli 20,81 proc., Sebastian Łukaszewski (KWW Otwarty Konin) – 2 374 głosy, czyli 9,22 proc., Michał Kotlarski (KW Stowarzyszenia Zmieniamy Konin) – 1 307 głosów, czyli 5,07 proc., Jakub Eltman (KWW Jakuba Eltmana – Wasz Konin) – 1 250 głosów, czyli 4,85 proc. i Tomasz Klapsa (KWW Tomasza Klapsy) – 847 głosów, czyli 3,29 proc.

Frekwencja w I turze w Koninie wyniosła 47,71 proc.

Gorzów Wlkp./ W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta zmierzą się Wójcicki i Wilczewski

W drugiej turze wyborów na prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego zmierzą się obecny prezydent Jacek Wójcicki, który startując z własnego komitetu zdobył 49,24 proc. głosów, i kandydat KO Piotr Wilczewski - 22,18 proc. głosów - podała PKW.

Jak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, na obecnego prezydenta Jacka Wójcickiego, startującego z własnego komitetu, zagłosowało 18 381 osób, co dało mu poparcie 49,425 proc.

Na Piotra Wilczewskiego z KO zagłosowało 8 279 mieszkańców, co przekłada się na poparcie 22,18 proc.

Roman Sondej (PiS) zdobył 5 807 głosów (15,66 proc.), Dariusz Bachalski (Lewica) uzyskała głosy 3 215 mieszkańców (8,61 proc), Katarzyna Miczał (KWW Twoje Miasto Gorzów) - 1 647 głosów (4,41 proc.)

Piotr Wilczewski to gorzowski radny. W drugiej turze zmierzy się z urzędującym prezydentem Wójcickim, który rządzi Gorzowem Wielkopolskim od 2014 r.

 

 

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

REKLAMA

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

REKLAMA

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

REKLAMA