REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.

1 000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.
1 000 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jest już ustawa umożliwiających wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatków w wysokości 1 000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Pomysł przyznania pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, także instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 dodatków w wysokości 1 000 zł miesięcznie powstała w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest już nowelizacja ustaw umożliwiająca wprowadzenie programów, dzięki którym możliwe będzie przyznanie takich dodatków.

REKLAMA

Dodatkowe pieniądze dla pracowników pomocy społecznej już od 1 lipca 2024 roku

REKLAMA

Jak podkreślała ministra w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pieniądze te pozwolą godnie żyć i poczuć, że trudna praca pracownic i pracowników socjalnych jest w Polsce szanowana i doceniana. Rozwiązania dotyczą także rodzinnej pieczy zastępczej, rodzinnych domów dziecka oraz zawodowych rodzin zastępczych.

Jeszcze podczas trwających prac parlamentarnych szefowa resortu rodziny podkreślała, że piecza zastępcza powinna w możliwie największym stopniu przypominać pełen troski i opieki dom rodzinny. System wymaga w jej ocenie głębokiej, systemowej reformy, a wprowadzenie wspomnianych dodatków to pierwszy krok w tym kierunku.

Komu dokładnie przysługują dodatki, którym pracownikom pomocy społecznej?

Nowelizacje ustaw umożliwiają wprowadzenie programów rządowych, które pozwolą na wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 000 zł brutto. Dodatki przysługują pracownikom zatrudnionych na umowę o pracę:

  • w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym: ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, klubach samopomocy),
  • systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny (asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, pracownicy placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracownicy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracownicy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracownicy placówek wsparcia dziennego),
  • instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, które prowadzone są przez samorządy (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie) oraz
  • osobom, które pełnią funkcję rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka.

Uchwały w sprawie dodatków dla pracowników pomocy społecznej

REKLAMA

W związku z powyższym w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiły się informacje o trzech projektach uchwał przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pierwsza dotyczy ustanowienia rządowego programu "Dofinansowanie wynagrodzeń w postaci dodatku motywacyjnego oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w samorządowych instytucjach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3". Drugi projekt uchwały dotyczy rządowego programu "Dofinansowanie wynagrodzeń rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rządowej informacji przekazano, że regulacja umożliwi zwiększenie wsparcia z Funduszu Pracy na wykonywanie zadań własnych samorządu terytorialnego w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Chodzi o dofinansowanie do wynagrodzeń osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka w wysokości 1 000 zł brutto, w okresie realizacji programu, za każdy przepracowany miesiąc. Wysokość dofinansowania ma być proporcjonalna do okresu pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka. Program - jak czytamy - zakłada też dofinansowanie kosztów składek od wynagrodzeń z tytułu dodatków.

Poinformowano także o pracach nad trzecim projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu "Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w postaci dodatku motywacyjnego". W ramach programu przewidziano dofinansowanie do wynagrodzenia w wysokości 1 000 zł brutto miesięcznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. W przypadku zatrudnienia w mniejszym lub większym wymiarze czasu pracy dodatek motywacyjny przysługiwać będzie w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PIP: chce dalej grzywien 30 000 zł za nieświadome naruszanie przepisów o legalnej pracy

Przedsiębiorcy, którzy przyjmą do pracy cudzoziemca, nie sprawdzając uprzednio, czy jego pobyt na terytorium RP jest zgodny z prawem są ścigani Państwową Inspekcję Pracy (PIP) i karani grzywną do 30 000 zł. 

Min. sprawiedliwości A. Bodnar: Rozwody od ręki i bez sędziego. Notariusz albo rozwód w USC. Bez orzekania o winie

Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.

Dyrektywa azylowa UE. Obowiązek stworzenia migrantom odpowiednich i porównywalnych warunków życia we wszystkich państwach członkowskich

Od 11 czerwca 2024 r. obowiązuje tzw. Dyrektywa azylowa Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która stanowi część tzw. paktu migracyjnego. Co wynika z tej dyrektywy? Jakie obowiązki są nałożone na państwa członkowskie? Kiedy przepisy tej dyrektywy mają być implementowane do prawa poszczególnych państw Unii Europejskiej?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 i 2025 r. Ile wynosi?

Czy kwota zasiłku pogrzebowego zostanie podwyższona? Ile obecnie wynosi zasiłek i komu przysługuje?

REKLAMA

Pakt migracyjny UE 2024. Jakie nowe przepisy zostały przyjęte? Kiedy wejdą w życie?

W dniu 14 maja 2024 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła istotną reformę europejskiego systemu azylowo-migracyjnego (tzw. pakt o migracji i azylu). Reforma ta to w szczególności 10 nowych aktów prawnych, które zmieniają gruntownie unijne przepisy dotyczące zarządzania azylem politycznym i migracją.

NSA: Rencista składa wniosek o świadczenie pielęgnacyjne

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może pobierać obu. Wydaje się to logiczne. Ale rencista postanowił, że pokona system. I będzie miał rentę i świadczenie pielęgnacyjne. Jak to chciał zrobić?

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu i w jakiej sytuacji przysługuje to świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

REKLAMA

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

REKLAMA