REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

rada gminy fajerwerki petardy ochrona zwierząt
To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

Ograniczenia i zakazy wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych, ale też możliwość ustanowienia wyjątków

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt wpłynął do Sejmu w styczniu 2024 r., jednak dopiero w maju skierowano go do I czytania w komisjach. Dotyczy on wzbudzającej co rok wiele emocji i rozgrzewającej do czerwoności fora internetowe tematyki fajerwerków.
W projektowanej ustawie nowelizującej proponuje się dodanie w ustawie z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nowego przepisu dającego radom gmin możliwość ustanowienia w drodze uchwały ograniczeń i zakazów wykorzystywania wyrobów pirotechnicznych widowiskowych zaliczanych do grupy materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, zwanych potocznie petardami lub fajerwerkami. Celem takich ograniczeń ma być zapewnienie poszanowania zwierząt, przeciwdziałanie i zapobieganie narażaniu ich na cierpienie i stres, utratę zdrowia lub życia. Projektowane przepisy miałyby również dawać radom gmin możliwość ustanowienia, z powołaniem na ważny cel, wyjątków i wyłączeń od uchwalonych ograniczeń, w szczególności, z uwagi na tradycyjny sposób celebrowania Nowego Roku. Innymi słowy, w dniach 31 grudnia i 1 stycznia rady gmin mogłyby w ramach wyjątku odstąpić od wprowadzonych ograniczeń lub zmienić ich zakres. Z uwagi na realizację celu uchwały, rada gminy mogłaby w jej treści określić zakaz prowadzenia handlu okrężnego w zakresie niedozwolonych wyrobów pirotechnicznych.
Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, władza publiczna w modelu demokratycznego państwa prawnego musi ostrożnie i proporcjonalnie wyznaczać granice dla ludzkiej wolności. Stąd też całkowity i generalny zakaz np. sprzedaży fajerwerków i petard zdaje się być nadmierną ingerencją w prawa i wolności – także w kontekście swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże w państwie demokratycznym wymagane jest spoglądanie na pewne kwestie również z perspektywy tych, którzy nie mają możliwości zadbania o swoją ochronę i wydaje się, że należy taki postulat „rozciągnąć” przede wszystkim na naszych braci mniejszych, czyli zwierzęta. W świetle różnych ustaleń (zwłaszcza naukowych) okazuje się, że stosowanie petard i fajerwerków staje się dla zwierząt niezwykle i nadmiernie uciążliwe, wywołujące cierpienie i stres, co zagraża ich życiu i zdrowiu. Chodzi tu zarazem o zwierzęta domowe, jak i te dziko żyjące. 

REKLAMA

 

W praktyce przepisy tego rodzaju już funkcjonują

W dalszej części uzasadnienia autorzy projektu wskazali, że w praktyce przepisy tego rodzaju już funkcjonują, jednak budzą one istotne wątpliwości w zakresie ich podstawy prawnej. Niemniej, w niektórych gminach wprowadzono skutecznie odpowiednie przepisy i nie są to wcale odosobnione przypadki.
Znowelizowane przepisy miałyby dawać samorządom możliwość (a nie obowiązek) ustanowienia przez radę gminy odpowiednich „ograniczeń i zakazów” w celu „zapewnienia poszanowania zwierząt, przeciwdziałania i zapobiegania narażaniu zwierząt na cierpienie i stres, utratę zdrowia lub życia”, przy jednoczesnym umożliwieniu im wprowadzenia w tym zakresie wyłączeń i wyjątków, w szczególności na dni 31 grudnia i 1 stycznia.
W zakresie sankcji za naruszenie zakazów i ograniczeń ustanowionych w uchwale rady gminy zaproponowano podleganie karze aresztu albo grzywny. Karalne będzie już samo usiłowanie i pomocnictwo do wskazanych czynów, a projektodawcy przewidują też możliwość orzeczenia przepadku narzędzi i przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, chociażby nie stanowiły własności sprawcy. Możliwe byłoby również orzeczenie nawiązki w wysokości do 1000 zł na cel związany z ochroną zwierząt.
Ustawa miałaby wejść w życie na ogólnych zasadach, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a jej art. 2 przewidywałby utratę mocy uchwał wydanych na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ustanawiających przepisy porządkowe w przedmiocie używania fajerwerków, petard i innych wyrobów, materiałów lub środków pirotechnicznych, ogłuszających lub działających na podobnych zasadach.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA