REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności: Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności
Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 4 listopada 2024 r. opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Nowelizacja ta ma na celu wprowadzenie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność i legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego (mLegitymacji), umożliwiające posługiwanie się tymi dokumentami przy pomocy smartfonów. Ponadto chodzi o dostosowanie rozporządzenia do niedawnych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w zakresie terminu na wystąpienie z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Dlaczego trzeba zmienić rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, potrzeba zmiany rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2021 r. poz. 857 oraz z 2022 r. poz. 1606) (dalej: „rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności”)  wynika z nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089, 1165 oraz 1494)(dalej: „ustawa o rehabilitacji”) z dnia 24 lipca 2024 r. opublikowanej w Dzienniku Ustaw w poz. 1165 (dalej: „nowelizacja ustawy o rehabilitacji”). 

Chodzi także o dostosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2024 r. poz. 1275) (dalej: „ustawa o aplikacji mObywatel”). W art. 32 tej ustawy przewidziano zmianę przepisów art. 6ca, art. 6cc art. oraz 6d ustawy o rehabilitacji. Zmiana ta ma wejść w życie, zgodnie z treścią art. 84 pkt 5 w związku z art. 78 ustawy o aplikacji mObywatel, po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usługi, polegającej na udostępnieniu osobie niepełnosprawnej lub jej przedstawicielowi ustawowemu legitymacji dokumentującej niepełnosprawność albo dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego.

REKLAMA

Termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

REKLAMA

Wyżej wskazana nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadziła do ustawy o rehabilitacji m.in. przepis art. 6ba ust. 2, stanowiący o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Doprowadziło to do rozbieżności z § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, zgodnie z którym do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku. W tej sytuacji zmiana w § 1 pkt 1 niniejszego projektu rozporządzenia ma na celu ułatwienie osobom, ubiegającym się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności, uzyskanie tego orzeczenia poprzez wydłużenie terminu ważności zaświadczenia lekarskiego i jest to zmiana dostosowująca tekst rozporządzenia zmienianego do przepisów ustawy o rehabilitacji w aktualnym kształcie

Wyżej wskazana nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadziła do ustawy o rehabilitacji również przepis art. 6ba ust. 1, stanowiący o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia. W ten sposób nastąpiła transpozycja przepisu § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do ustawy i przepis ten należy wykreślić. Analogiczna sytuacja dotyczy relacji pomiędzy § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz art. 6ba ust. 3 ustawy o rehabilitacji, wprowadzonego nowelizacją ustawy o rehabilitacji – przepis ten również powinien być usunięty z rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, gdyż stanowi on obecnie powtórzenie przepisu ustawy w tym zakresie.

Jako, że § 15 ust. 3 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności powinien pozostać w mocy, proponuje się, z przyczyn wskazanych powyżej, nadanie § 15 nowego brzmienia, zawierającego jedynie treść normatywną, zawartą w obecnie obowiązującym § 15 ust. 3 rozporządzenia – zmiana ta została zamieszczona w § 1 pkt 2 omawianego projektu rozporządzenia i jest to zmiana dostosowująca przepisy rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do przepisów ustawy o rehabilitacji w obecnie obowiązującym brzmieniu, po ostatniej nowelizacji.

Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Przepisy art. 6ca, art. 6cc art. oraz 6d ustawy o rehabilitacji, po nowelizacji dokonanej przepisami ustawy o aplikacji mObywatel, określają tryb wydawania przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo dokumentujących stopień niepełnosprawności:
1) w postaci dokumentu z tworzywa sztucznego (dalej: ,,legitymacja tradycyjna”);
2) w postaci dokumentu mobilnego (dalej: ,,mLegitymacja ON”).

Te zmiany, w celu wdrożenia usługi wydawania mLegitymacji ON, muszą zostać uwzględnione w przepisach rozporządzenia sprawie orzekania o niepełnosprawności, czemu ma służyć omawiana nowelizacja.

Dlatego też w projekcie omawianego rozporządzenia w § 1 pkt 3 lit. a i c przewiduje się zmiany polegające na zmianie nazw załączników nr 3 i nr 4 – zmiany te mają na celu dookreślenie, że załączniki te określają wzory legitymacji tradycyjnych.

Również w § 1 pkt 3 projektu wprowadza się pkt. b i d, dodające do rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności dwa nowe załączniki o numerach 3a i 4a, określające odpowiednio:
-  wzór mLegitymacji ON dokumentującej niepełnosprawność, o której mowa w art. 6ca ust. 2 pkt 2 ustawy o rehabilitacji, w brzmieniu ustalonym przepisem art. 32 pkt 1 ustawy o aplikacji mObywatel oraz 
- wzór mLegitymacji ON dokumentującej stopień niepełnosprawności, o której mowa w art. 6ca ust. 2 pkt 2 ustawy o rehabilitacji, w brzmieniu ustalonym przepisem art. 32 pkt 1 ustawy o aplikacji mObywatel.

W § 1 pkt 4 – 7 zamieszczono zmiany porządkowe związane ze zmianami nazw załączników nr 3 i 4 oraz dodaniem do rozporządzenia załączników nr 3a i 4a, wprowadzających wzory legitymacji w postaci dokumentu mobilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie?

Omawiana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie następnego dnia po dacie jego ogłoszenia. Natomiast faktycznie przepisy zaczną działać dopiero po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usługi udostępnienia legitymacji dokumentującej niepełnosprawność albo dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego

Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

REKLAMA

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

REKLAMA