REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności: Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności
Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych i termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Zmiany rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 4 listopada 2024 r. opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Nowelizacja ta ma na celu wprowadzenie legitymacji dokumentującej niepełnosprawność i legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego (mLegitymacji), umożliwiające posługiwanie się tymi dokumentami przy pomocy smartfonów. Ponadto chodzi o dostosowanie rozporządzenia do niedawnych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w zakresie terminu na wystąpienie z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Dlaczego trzeba zmienić rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, potrzeba zmiany rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2021 r. poz. 857 oraz z 2022 r. poz. 1606) (dalej: „rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności”)  wynika z nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, 858, 1089, 1165 oraz 1494)(dalej: „ustawa o rehabilitacji”) z dnia 24 lipca 2024 r. opublikowanej w Dzienniku Ustaw w poz. 1165 (dalej: „nowelizacja ustawy o rehabilitacji”). 

Chodzi także o dostosowanie przepisów rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do ustawy z 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2024 r. poz. 1275) (dalej: „ustawa o aplikacji mObywatel”). W art. 32 tej ustawy przewidziano zmianę przepisów art. 6ca, art. 6cc art. oraz 6d ustawy o rehabilitacji. Zmiana ta ma wejść w życie, zgodnie z treścią art. 84 pkt 5 w związku z art. 78 ustawy o aplikacji mObywatel, po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw przez Ministra właściwego do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usługi, polegającej na udostępnieniu osobie niepełnosprawnej lub jej przedstawicielowi ustawowemu legitymacji dokumentującej niepełnosprawność albo dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego.

REKLAMA

Termin na złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności

REKLAMA

Wyżej wskazana nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadziła do ustawy o rehabilitacji m.in. przepis art. 6ba ust. 2, stanowiący o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Doprowadziło to do rozbieżności z § 6 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, zgodnie z którym do wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności dołącza się dokumentację medyczną, w tym zaświadczenie lekarskie, wydane nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku. W tej sytuacji zmiana w § 1 pkt 1 niniejszego projektu rozporządzenia ma na celu ułatwienie osobom, ubiegającym się o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności bądź stopniu niepełnosprawności, uzyskanie tego orzeczenia poprzez wydłużenie terminu ważności zaświadczenia lekarskiego i jest to zmiana dostosowująca tekst rozporządzenia zmienianego do przepisów ustawy o rehabilitacji w aktualnym kształcie

Wyżej wskazana nowelizacja ustawy o rehabilitacji wprowadziła do ustawy o rehabilitacji również przepis art. 6ba ust. 1, stanowiący o tym, że osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia. W ten sposób nastąpiła transpozycja przepisu § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do ustawy i przepis ten należy wykreślić. Analogiczna sytuacja dotyczy relacji pomiędzy § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz art. 6ba ust. 3 ustawy o rehabilitacji, wprowadzonego nowelizacją ustawy o rehabilitacji – przepis ten również powinien być usunięty z rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności, gdyż stanowi on obecnie powtórzenie przepisu ustawy w tym zakresie.

Jako, że § 15 ust. 3 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności powinien pozostać w mocy, proponuje się, z przyczyn wskazanych powyżej, nadanie § 15 nowego brzmienia, zawierającego jedynie treść normatywną, zawartą w obecnie obowiązującym § 15 ust. 3 rozporządzenia – zmiana ta została zamieszczona w § 1 pkt 2 omawianego projektu rozporządzenia i jest to zmiana dostosowująca przepisy rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności do przepisów ustawy o rehabilitacji w obecnie obowiązującym brzmieniu, po ostatniej nowelizacji.

Nowe mLegitymacje osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Przepisy art. 6ca, art. 6cc art. oraz 6d ustawy o rehabilitacji, po nowelizacji dokonanej przepisami ustawy o aplikacji mObywatel, określają tryb wydawania przez powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności legitymacji dokumentujących niepełnosprawność albo dokumentujących stopień niepełnosprawności:
1) w postaci dokumentu z tworzywa sztucznego (dalej: ,,legitymacja tradycyjna”);
2) w postaci dokumentu mobilnego (dalej: ,,mLegitymacja ON”).

Te zmiany, w celu wdrożenia usługi wydawania mLegitymacji ON, muszą zostać uwzględnione w przepisach rozporządzenia sprawie orzekania o niepełnosprawności, czemu ma służyć omawiana nowelizacja.

Dlatego też w projekcie omawianego rozporządzenia w § 1 pkt 3 lit. a i c przewiduje się zmiany polegające na zmianie nazw załączników nr 3 i nr 4 – zmiany te mają na celu dookreślenie, że załączniki te określają wzory legitymacji tradycyjnych.

Również w § 1 pkt 3 projektu wprowadza się pkt. b i d, dodające do rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności dwa nowe załączniki o numerach 3a i 4a, określające odpowiednio:
-  wzór mLegitymacji ON dokumentującej niepełnosprawność, o której mowa w art. 6ca ust. 2 pkt 2 ustawy o rehabilitacji, w brzmieniu ustalonym przepisem art. 32 pkt 1 ustawy o aplikacji mObywatel oraz 
- wzór mLegitymacji ON dokumentującej stopień niepełnosprawności, o której mowa w art. 6ca ust. 2 pkt 2 ustawy o rehabilitacji, w brzmieniu ustalonym przepisem art. 32 pkt 1 ustawy o aplikacji mObywatel.

W § 1 pkt 4 – 7 zamieszczono zmiany porządkowe związane ze zmianami nazw załączników nr 3 i 4 oraz dodaniem do rozporządzenia załączników nr 3a i 4a, wprowadzających wzory legitymacji w postaci dokumentu mobilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie?

Omawiana nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie następnego dnia po dacie jego ogłoszenia. Natomiast faktycznie przepisy zaczną działać dopiero po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających świadczenie usługi udostępnienia legitymacji dokumentującej niepełnosprawność albo dokumentującej stopień niepełnosprawności w postaci dokumentu mobilnego

Źródło: projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

REKLAMA

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

REKLAMA

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

REKLAMA