REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach
Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach
gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15 uczniów w klasie, a nie np 8. Taki postulat trafił do min. edukacji Barbary Nowackiej. Na tą propozycję ograniczenia przywilejów nauczycieli wiejskich – z upoważnienia Ministra Edukacji B. Nowackiej odpowiedziała - Katarzyna Lubnauer Sekretarz Stanu. Z odpowiedzi wynika, że wszelkie zmiany w dodatkach dla nauczycieli nie są w tej chwili podejmowane jednoosobowo przez min. edukacji B. Nowacką, a w powołanym z dniem 30 kwietnia 2024 r. Zespole do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. 

Czekamy więc na ostateczne decyzje, co się stanie z dodatkiem wiejskim dla nauczycieli.

REKLAMA

Ograniczenia zakresu stosowania dodatku wiejskiego w 2025 r. albo 2026 r.?

Do MEN trafiło następujące zapytanie poselskie:

"Przepisy dotyczące dodatku wiejskiego, przyznawanego nauczycielom pracującym w małych wiejskich szkołach, gdzie liczba uczniów w jednej klasie to np. 8 uczniów, są nielogiczne. Dodatek ten powinien być zamieniony na dodatek powiązany z liczebnością klasy dla wszystkich nauczycieli pracujących z klasami powyżej określonego progu. Proponujemy, aby ten próg zaczynał się od 15 uczniów. Praca w przepełnionych klasach jest znacznie bardziej wymagająca i powinna być proporcjonalnie do tego wysiłku wynagradzana."

Co zrobi min. edukacji B. Nowacka? Dodatek dla nauczycieli tylko, gdy jest 15-stu (a nie np. 8) uczniów w klasie? To aż 10% pensji w małych miejscowościach

Stanowisko MEN na postulat ograniczeń w dodatku wiejskim:

"Obecnie, wobec zgłaszanych postulatów dotyczących dodatku wiejskiego, kwestia jego ewentualnych zmian, jak również zmian innych uregulowań dotyczących warunków pracy i płacy nauczycieli, może być przedmiotem analizy w ramach powołanego z dniem 30 kwietnia 2024 r. Zespołu do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli. Wypracowanie propozycji satysfakcjonujących rozwiązań w powyższym zakresie wymaga bowiem wspólnego namysłu zainteresowanych środowisk – przedstawicieli związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego oraz strony rządowej. Zadaniem Zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, w szczególności w zakresie wynagradzania nauczycieli, awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli, odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, emerytur nauczycieli oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, a także kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Podczas prac grupy roboczej zajmującej się wynagrodzeniami nauczycieli ocenie będzie mogła być poddana również kwestia zmian w zakresie dodatków do wynagrodzeń  i dodatkowych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Wypracowany projekt zmian zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W skład Zespołu wchodzą:

przewodniczący – Barbara Nowacka – Minister Edukacji;

zastępca przewodniczącego – Henryk Kiepura – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;

zastępca przewodniczącego – Paulina Piechna-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej;

 W zespole jest trzech przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych oraz przedstawiciele gmin (to gminy odpowiadają w Polsce za lokalne szkoły).

Podstawa prawna dla dodatku wiejskiego

Podstawa to art. 54 ust.  5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2024r. poz.  986). 

Ważne

 

Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10 % wynagrodzenia zasadniczego.

Przesłanką leżącą u podstaw wprowadzenia dodatku wiejskiego była potrzeba wyrównania statusu nauczyciela zamieszkującego w miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców oraz nauczyciela szkoły miejskiej. Celem świadczenia było m.in. wprowadzenie dodatkowych narzędzi umożliwiających pozyskiwanie wyspecjalizowanej kadry nauczycielskiej.  

Czy dodatek wiejski jest elementem pensji?

REKLAMA

Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 3 Karty Nauczyciela, organ prowadzący szkołę określa wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach. W związku z powyższym należy stwierdzić, że dodatek wiejski (określony w art. 54 ust. 5 Karty Nauczyciela), nie stanowi składnika wynagrodzenia, ponieważ został wyraźnie wyłączony w art. 30 ust. 1 pkt 4 Karty Nauczyciela. Brak jest zatem podstaw do regulowania warunków jego wypłacania w ramach regulaminu wynagradzania nauczycieli. Jednocześnie należy również wskazać, iż

zgodnie z art. 91d pkt 3 Karty Nauczyciela, w przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, zadania i kompetencje organu prowadzącego określone w art. 54 ust. 5 wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA