Wigilia 2025 r. wolna od pracy. Sklepy otwarte przez trzy niedziele. Na pracownika dwie niedziele (jak dziś)

REKLAMA
REKLAMA
Wszyscy już się przyzwyczaili, że Wigilia 2024 r. nie jest zwykłą nowelizacją przepisów. Pomysł szybko przebijany jest przez nowy pomysł. Trzech Króli miało stracić status wolnego dnia od pracy. Sejm uchwalił, że pracownicy handlu w grudniu będą pracowali 3 niedziele (dziś dwie). Najnowsza plotka dotyczy tego, że utrzymana zostanie zasada „pracownicy handlu będą pracowali trzy niedziele w grudniu 2025 r.”, ale jest zastrzeżenie „dany pracownik będzie pracował dwie niedziele". Taki pomysł ma pojawić się w Senacie.
Sklep zatrudnia 150 osób. Każda z tych osób może pracować tylko w dwie niedziele. Na trzecią musi przyjść zmiennik. Oznacza to, że bez dodatkowego zatrudniania osób w każdą niedzielę w tym sklepie może pracować 100 osób.
PROMOCJA: Polecamy prenumeratę startową DGP. Opłata tylko 19,99 zł
REKLAMA
Senat zgłosił poprawki do nowelizacji ustawy w sprawie wolnej Wigilii
W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele – zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.
Za nowelizacją ustawy o dniach wolnych od pracy z poprawką opowiedziało się 86 senatorów, nikt nie był przeciw, wstrzymał się jeden senator.
Poprawki Senatu zakładają m.in., że w grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż w dwie niedziele, ale handlowe będą trzy.
Wcześniej Senat odrzucił poprawki PiS zakładające powrót do pierwotnych rozwiązań, by dwie niedziele w grudniu były pracujące, a nie trzy. Inna z poprawek przewidywała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku.
Wigilia a ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy
W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) mamy 13 dni ustawowo wolne od pracy.
1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
pierwszy dzień Wielkiej Nocy
drugi dzień Wielkiej Nocy
1 maja – Święto Państwowe
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
pierwszy dzień Zielonych Świątek
dzień Bożego Ciała
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Projekt ustawy a Wigilia jako dzień wolny od pracy

Poniżej pełna treść ustawy nowelizującej (etap po Sejmie, przed Senatem):
Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu
USTAWA
z dnia 27 listopada 2024 r.
o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw[1])
Art. 1. W ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) w art. 1 w pkt 1 po lit. k dodaje się lit. ka w brzmieniu:
„ka) 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia,”.
Art. 2. W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 oraz z 2024 r. poz. 878 i 1222) art. 1519b otrzymuje brzmienie:
„Art. 1519b. Ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy określają przepisy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2024 r. poz. 449 i …).”.
Art. 3. W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 i 1228) w art. 218a w pkt 2 skreśla się wyrazy „w dniu 24 grudnia lub”.
Art. 4. W ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2024 r. poz. 449) wprowadza się następujące zmiany:
1) art. 1 otrzymuje brzmienie:
„Art. 1. Ustawa określa zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.”;
2) art. 4 otrzymuje brzmienie:
„Art. 4. Powierzanie wykonywania pracy w handlu lub wykonywania czynności związanych z handlem nieodpłatnie w placówkach handlowych w niedziele i święta, a także w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – jest zakazane.”;
3) w art. 7:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w:
1) kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia;
2) niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
3) ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.”,
b) uchyla się ust. 1a;
4) w tytule rozdziału 3 skreśla się wyrazy „w dniu 24 grudnia i”;
5) w art. 8:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. W sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
– po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.”,
b) uchyla się ust. 3;
6) w art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem wymiaru jego czasu pracy z powodu wykonywania pracy w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy do godziny 14.00.”;
7) w art. 10 w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:
„1) wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem po godzinie 14.00 w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy, powierza pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem;”.
Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lutego 2025 r.
MARSZAŁEK SEJMU
/ – / Szymon Hołownia
Źródło: money.pl, PAP, informacje własne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA