REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jedno święto wykreślone z wykazu dni ustawowo wolnych? Sejmowa komisja wystosowała dezyderat do MRPiPS

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
kalendarz, dni ustawowo wolne, urlop
Jedno święto wykreślone z wykazu dni ustawowo wolnych? Sejmowa komisja wystosowała dezyderat do MRPiPS
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jedno święto wykreślone z wykazu dni ustawowo wolnych? Sejmowa komisja wystosowała dezyderat do MRPiPS. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dniami wolnymi od pracy są niedziele oraz 14 innych, wymienionych w ustawie dni.

W środę, 5 lutego 2025 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji do spraw petycji. Komisja na posiedzeniu zajęła się m.in. rozpatrzeniem petycji w sprawie uchylenia art. 1 pkt 1 lit. g oraz art. 3 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

REKLAMA

Zielone Świątki wykreślone z wykazu dni ustawowo wolnych?

Chodzi o petycję złożoną 8 listopada 2024 r. o numerze BKSP-155-X-323/24. Wniesiona petycja zakłada uchylenie w ustawie o dniach wolnych dwóch części: art. 1 pkt 1 lit. g i art. 3. W uzasadnieniu do petycji Sebastian Adamowicz wskazał, że oba przepisy są zbędne. Pierwszy z przepisów dotyczy wykreślenia z listy dni wolnych od pracy pierwszego dnia Zielonych Świątek. Adamowicz przypomniał, że dzień Zielonych Świątek zawsze wypada w niedzielę, a ta – jest dniem wolnym od pracy. „W związku z tym większość osób w ten dzień i tak nie pracuje” – dodano. Odnosząc się do art. 3 ustawy o dniach wolnych, wskazał, że zmiana ta ma charakter porządkujący, bo – jak zauważył – „od lat 60. poprzedniego wieku nie wskazuje się organu właściwego do wykonywania ustawy”. Art. 3 stanowi, że "wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom".

Sejmowa komisja wystosowała dezyderat do MRPiPS

REKLAMA

Petycję na posiedzeniu sejmowej Komisji przedstawił poseł Marcin Józefaciuk (KO). Przekazał, że zgodnie z analizami Biura Analiz, Zielone Świątki nie są w Konkordacie i zawsze wypadają w niedzielę. Dodał, że przyjęcie żądania petycji nie skutkowałoby żadnymi skutkami natury prawnej z umowami międzynarodowymi. "Nie wymaga również uzgodnienia z Konferencją Episkopatu Polski" – powiedział Józefaciuk. Zauważył, że w przypadku, gdyby posłowie przychylili się do tej petycji, należałoby się również zastanowić nad wykreśleniem z ustawy pierwszego dnia Wielkiej Nocy, który także jest niedzielą. Zasugerował wystosowanie dezyderatu do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Przedstawiciel resortu rodziny i pracy wskazał, że co do zasad rekompensowania pracy w niedziele i święta - jest podobnie. Odnosząc się do wykreślenia ze spisu dni ustawowo wolnych pierwszego dnia Wielkiej Nocy przypomniał, że w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni „mógłby być problem”. Wskazał na art. 7, który wymienia niedziele nieobjęte zakazem handlu. Zakaz ten nie obowiązuje w:

  1. kolejne trzy niedziele poprzedzające Wigilię Bożego Narodzenia;
  2. niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
  3. ostatnią niedzielę przypadającą w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

REKLAMA

Odnosząc się do art. 3 przekazał, że przy najbliższej nowelizacji tej ustawy powinno się go uchylić. Odnosząc się do pozostawienia Zielonych Świątek jako dnia ustawowo wolnego od pracy, wskazał, że święto to ma charakter symboliczny i kulturowy. "Obecnie Ministerstwo nie planuje prac w tym zakresie" – podsumował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poseł Urszula Rusecka (PiS) oceniła, że powinno się zostawić ustawę w takim kształcie, w jakim jest. Po zakończonej dyskusji poseł Józefaciuk ponownie zasugerował wystosowanie dezyderatu do MRPiPS. Przewodnicząca komisji powiedziała, że jest to trafne rozwiązanie. Zaznaczyła jednak, że zgadza się z przedstawicielem resortu, że tak małe zmiany powinny być ujęte w jakimś katalogu jeżeli ministerstwo zmienia ustawę. Poinformowała, że komisja kończy ten etap procedowania nad petycją wystosowaniem dezyderatu do ministerstwa rodziny. Nikt się nie sprzeciwił.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

REKLAMA

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki dla seniorów? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA