REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada: świadek ma prawo ustanowić pełnomocnika bez zgody sądu lub prokuratora - projekt nowelizacji kpk (petycja NRA)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adwokat, pełnomocnik
Zasada: świadek ustanawia pełnomocnika bez konieczności zgody sądu lub prokuratora - projekt nowelizacji kpk (petycja NRA)
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Naczelna Rada Adwokacka proponuje, aby wprowadzić jako zasadę prawo świadków do ustanowienia pełnomocnika, bez wyjątków i konieczności zgody sądu lub prokuratora. Adwokatura skierowała petycje w tej sprawie do prezydenta, rządu i parlamentu, która zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego.

Prawo świadków do ustanawiania pełnomocnika - petycja NRA

"Zaproponowaliśmy w czwartek na posiedzeniu Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej uchwałę, która zawiera petycje. Proponujemy, żeby każdy, kto miałby być przesłuchany w charakterze świadka, miał prawo do adwokata. Proponujemy też równoległy zapis, aby uniemożliwić ewentualne wykorzystywanie w sposób instrumentalny tego prawa" - powiedział w radiu Tok Fm przewodniczący NRA mec. Przemysław Rosati odnosząc się do tej inicjatywy.

Jak podkreślił, "mamy prawo korzystać z pomocy prawnej i korzystanie z pomocy adwokata nie jest niczym nadzwyczajnym". "Tymczasem dziś nie interes śledztwa pozwala sądowi, czy prokuratorowi, na odmowę dopuszczenia pełnomocnika do czynności, tylko ocena, czy zachodzi konieczność obrony interesu świadka" - wskazał Rosati. Jak podkreślił o obronie swojego interesu powinien decydować jednak obywatel i nie może za niego decydować organ państwa.

REKLAMA

Projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego

Petycja przyjęta przez Prezydium NRA zawiera projekt nowelizacji przepisu Kodeksu postępowania karnego odnoszącego się do możliwości ustanowienia pełnomocnika przez osobę niebędącą stroną postępowania. Petycja NRA została skierowana do prezydenta, rządu, Sejmu i Senatu.

Ważne

Aktualna treść przepisów

Obecnie Kpk stanowi, że "osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika, jeżeli wymagają tego jej interesy w toczącym się postępowaniu". W kolejnym z przepisów dodano jednak, że "sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, może odmówić dopuszczenia do udziału w postępowaniu pełnomocnika, (...) jeżeli uzna, że nie wymaga tego obrona interesów osoby niebędącej stroną".

W projekcie proponowanym przez Adwokaturę ten drugi przepis wykreślono, zaś pierwszy miałby uzyskać brzmienie: "Osoba niebędąca stroną może ustanowić pełnomocnika. Niestawiennictwo pełnomocnika na terminie czynności procesowej nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu".

Zdaniem NRA, taka zmiana zagwarantuje, że "ani prokurator, ani sąd nie będą uprawnieni do ingerowania w decyzję o ustanowieniu pełnomocnika, co usunie element arbitralności, uznaniowości i nieostrości interpretacyjnej".

Jednocześnie w projekcie - jak wskazują jego autorzy - zawarte zostało zabezpieczenie mające "przeciwdziałać instrumentalnemu wykorzystywaniu uprawnienia". Dlatego dodano zasadę, że "niestawiennictwo pełnomocnika na terminie czynności procesowej nie stanowi przeszkody w jej przeprowadzeniu".

Skutek głośnego przesłuchania Barbary Skrzypek, której pełnomocnikowi prokurator E. Wrzosek odmówiła dopuszczenia do udziału w postępowaniu

Kwestia poruszona w projekcie Adwokatury stała się głośna w ostatnich dniach i wyniknęła po nagłej śmierci Barbary Skrzypek. Wieloletnia współpracowniczka prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zmarła w sobotę 15 marca. 12 marca była przesłuchiwana w warszawskiej prokuraturze okręgowej w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym powiązanej z PiS spółki Srebrna i niedoszłej inwestycji - wybudowania dwóch wieżowców na należącej do spółki działce w Warszawie. Politycy PiS, w tym lider partii, uważają, że jest związek między przesłuchaniem kobiety a jej śmiercią.

Prok. Ewa Wrzosek, która prowadziła przesłuchanie, powołując się właśnie na przepis Kpk, którego dotyczy projekt Adwokatury, nie dopuściła do udziału w nim pełnomocnika Barbary Skrzypek mec. Krzysztofa Gotkowicza. Jednocześnie w czynnościach udział brali pełnomocnicy pokrzywdzonego w sprawie austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera mec. Jacek Dubois oraz mec. Krystian Lasik.

Prok. Wrzosek oświadczała, że "przesłuchanie pani Barbary Skrzypek odbyło się w środę 12 marca 2025 r. w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Warszawie z zachowaniem wszelkich, wysokich standardów czynności procesowej".

Pytana dlaczego podczas przesłuchania Barbary Skrzypek nie było jej pełnomocnika prok. Wrzosek odpowiedziała, że pełnomocnik świadka uczestniczy w tego typu czynnościach procesowych wyłącznie na konkretnej podstawie prawnej. "Taka podstawa prawna - żaden interes faktyczny ani prawny ze strony Barbary Skrzypek - nie istniał, była przesłuchiwana wyłącznie na okoliczności, które są jej wiadome lub nie" - mówiła Wrzosek.

Przewodniczący NRA: kilka elementów tego przesłuchania było przeprowadzone w sposób niezasadny

Prezes Rosati w czwartek zaznaczył, że "w Polsce codziennie mamy do czynienia z niezliczoną liczbą przesłuchań świadków". "Nie róbmy też z tego przesłuchania, które miało miejsce jakiegoś ekstraordynaryjnego wydarzenia. Nie ulega wątpliwości, że kilka elementów tego przesłuchania było - w mojej ocenie - przeprowadzone w sposób niezasadny. Konsekwentnie stoję na stanowisku, że nie było merytorycznych podstaw, żeby odmówić dopuszczenia do udziału pełnomocnika pani Skrzypek. (...) Wykorzystajmy tę szansę, żeby uświadomić sobie, jakie mamy prawa" - ocenił prezes NRA.

Pytany o fakt, że pełnomocnik Skrzypek w innych sprawach reprezentował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, co mogło mieć wpływ na decyzję prokuratury, prezes NRA odpowiedział, że "adwokat ma bezwzględny obowiązek przestrzegać zasad etyki". "W ramach zasad etyki musimy często podejmować decyzje o tym, jak rozwiązywać potencjalne konflikty, które mogą wyniknąć z sytuacji procesowej, w której my znajdziemy się z własnym klientem" - zaznaczył.

"Jeśli adwokat ujawniłby jakieś informacje (z przesłuchania świadka - PAP), to złamałby tajemnicę adwokacką i z automatu miałby potencjalną odpowiedzialność dyscyplinarną. Są granice, których nie wolno przekraczać, jeśli chodzi o poświęcenie swojej profesji dla potrzeb jednego, czy drugiego klienta" - podkreślił mec. Rosati.
(PAP) mja/ par/

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

REKLAMA

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA