Jak wygląda karta do głosowania? [Druga tura wyborów Prezydenta RP 2025]

REKLAMA
REKLAMA
Co znajduje się na karcie do głosowania? Co z nakładkami na kartę do głosowania dla osób niepełnosprawnych? Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich? Czy dodatkowe dopiski na karcie do głosowania wpływają na ważność oddanego głosu?
- Jak wygląda karta do głosowania? [[Druga tura wyborów Prezydenta RP]
- Co znajduje się na karcie do głosowania? [Druga tura wyborów Prezydenta RP]
- Nakładki na kartę do głosowania dla osób niepełnosprawnych
- Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich? [Druga tura]
- Dodatkowe dopiski na karcie do głosowania
W ustawie z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, określony został m.in. wygląd kart wyborczych. Stanowi o tym art. 40 Kodeksu wyborczego. Na kartach zamieszczane są m.in. następujące informacje:
REKLAMA
- o sposobie głosowania,
- o ważności głosu.
Jak wygląda karta do głosowania? [[Druga tura wyborów Prezydenta RP]
Karta do głosowania ma formę jednostronnie zadrukowanej kartki papieru. Czcionka oraz rozmiar kratek przeznaczonych na postawienie znaku "X" są jednakowe dla wszystkich list i nazwisk kandydatów. Na każdej karcie przewidziano miejsce na pieczęć obwodowej komisji wyborczej. W przypadku wyborów prezydenckich drukowany jest również odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Wzór karty ustala PKW, zapewniając jednolity standard dla całego kraju.
Co znajduje się na karcie do głosowania? [Druga tura wyborów Prezydenta RP]
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza wydała uchwałę z 19 maja 2025 r. w sprawie zarządzenia druku kart do głosowania w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 czerwca 2025 r. W uchwale tej, a konkretniej w załączniku do uchwały, określono jak będzie wyglądała karta do głosowania.
Karta do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która będzie obowiązywała 1 czerwca 2025 r. będzie zawierała nazwiska dwóch kandydatów, którzy weszli do drugiej tury wyborów. Będzie można zagłosować na Karola Nawrockiego lub Rafała Trzaskowskiego.

Załącznik do uchwały nr 191/2025Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 maja 2025 r.
Karta do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ponowne głosowanie w dniu 1 czerwca 2025 r.
Źródło zewnętrzne
Nakładki na kartę do głosowania dla osób niepełnosprawnych
Wyborcy z niepełnosprawnością wzroku mają możliwość oddania głosu przy użyciu specjalnych nakładek na karty do głosowania, przygotowanych w alfabecie Braille’a. Wzory takich nakładek są ustalane przez Państwową Komisję Wyborczą w drodze uchwały, po konsultacji z ministrem właściwym ds. zabezpieczenia społecznego. Przy ich opracowywaniu PKW kieruje się przede wszystkim funkcjonalnością i możliwością praktycznego wykorzystania przez osoby niewidome i niedowidzące.
Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich? [Druga tura]
Po odebraniu karty do głosowania, należy znaleźć kandydata, na którego chce się zagłosować. Następnie należy postawić znak „X” w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. W przypadku, gdy dana osoba postawi znak „X” przy obu nazwiskach, głos będzie nieważny.
Dodatkowe dopiski na karcie do głosowania
Zgodnie z art. 41 Kodeksu wyborczego, umieszczenie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list, nazwisk, nazw komitetów czy innych znaków – zarówno w kratce, jak i poza nią – nie wpływa na ważność oddanego głosu. Liczy się wyłącznie jednoznaczne oznaczenie wyboru kandydata poprzez postawienie znaku „X” w odpowiednim polu.
Ustawa z 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy
Uchwała nr 191/2025 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 19 maja 2025 r. w sprawie zarządzenia druku kart do głosowania w ponownym głosowaniu w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 1 czerwca 2025 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA