REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od 2026 r. 1000 plus dla studenta i akademik za 1 zł? RM przyjęła projekt zmian w szkolnictwie wyższym, ale studenci mówią: to kpina

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
2026, szkolnictwo wyższe, projekt, 1000 plus
Czy od 2026 r. 1000 plus dla studenta i akademik za 1 zł? RM przyjęła projekt zmian w szkolnictwie wyższym, ale studenci mówią: to kpina
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że w dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zła jest jest jednak taka, że studenci nie będą mogli liczyć na takie wsparcie jakie zapowiadano, a przynajmniej nie dokładnie w takim kształcie. Co niesie zatem za sobą nowa regulacja i kiedy wejdzie w życie?

Czy od 2026 r. 1000 plus dla studenta i akademik za 1 zł? RM przyjęła projekt zmian w szkolnictwie wyższym, ale studenci mówią: to kpina

w dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nr w wykazie prac: UDER34)dalej jako: projekt). Dotyczy on uelastycznienia reguł gospodarowania przez uczelnie środkami dotacji na świadczenia dla studentów oraz zwiększenia efektywności wykorzystania środków funduszy stypendialnych. Nowe przepisy realizują działania deregulacyjne rządu. Projekt nie jest długi w zasadzie zawiera jeden merytoryczny przepis.

REKLAMA

Ważne

"Art. 1. W ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2024 r. poz. 1571, z późn. zm.1) w art. 414 ust. 3 otrzymuje brzmienie: „3. Uczelnia może wydatkować w danym roku na stypendia rektora nie więcej niż 40% środków funduszu stypendialnego pochodzących ze środków, o których mowa w art. 365 pkt 3.”. Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2026 r."

REKLAMA

Za przygotowanie projektu odpowiada m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jego opracowaniem zajmuje się Podsekretarz Stanu Maria Mrówczyńska. Planowana nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym ma na celu usprawnienie zasad zarządzania funduszami przeznaczonymi na stypendia oraz zwiększenie efektywności ich wykorzystania. Obecne przepisy ograniczają kwoty przeznaczane na stypendia rektorskie, uzależniając je od sumy wydatków na stypendia socjalne i zapomogi. Projekt ustawy przewiduje zmianę tego mechanizmu. Nowe przepisy mają pozwolić uczelniom na przeznaczanie do 40% funduszu stypendialnego na stypendia rektorskie, niezależnie od wydatków na pomoc socjalną. Takie rozwiązanie da uczelniom większą swobodę w dysponowaniu funduszami, umożliwiając lepsze wspieranie zarówno studentów potrzebujących, jak i tych osiągających wybitne wyniki w nauce, sporcie czy działalności artystycznej.

Obecne przepisy ograniczają wysokość środków przeznaczanych na stypendia rektora do maksymalnie 60% sumy wydatków na stypendia socjalne, zapomogi oraz same stypendia rektora. W praktyce oznacza to, że im mniej środków uczelnia przeznacza na pomoc socjalną dla studentów, tym mniej funduszy może być wydatkowane na stypendia rektorskie. To prowadzi do sytuacji, w której uczelnie z mniejszym zapotrzebowaniem na wsparcie socjalne mają również ograniczone możliwości przyznawania nagród dla najlepszych studentów. W nowelizacji proponuje się zmianę tego mechanizmu w taki sposób, by uczelnie mogły przeznaczać na stypendia rektora do 40% całkowitej dotacji na świadczenia dla studentów, a nie – jak obecnie – tylko w odniesieniu do środków wydanych na stypendia socjalne i zapomogi. Dzięki temu:

  • Uczelnie zyskają większą elastyczność w zarządzaniu środkami stypendialnymi.
  • Nagrody dla studentów osiągających wybitne wyniki w nauce, sporcie czy działalności artystycznej nie będą uzależnione od poziomu pomocy socjalnej.
  • Możliwe będzie lepsze wykorzystanie funduszy przeznaczonych na szkolnictwo wyższe.

Co dla studentów?

Student może ubiegać się w uczelni o bezzwrotne świadczenia w formie:

  • stypendium socjalnego,
  • stypendium dla osób niepełnosprawnych,
  • stypendium rektora,
  • zapomogi.

Stypendia przyznawane są na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany na uczelniach 2026?

Jak podaje rząd najważniejsze rozwiązania są takie:

  1. Określona zostaje wysokość środków, które będą mogły zostać przeznaczone na stypendia rektora, w relacji do całej dotacji przyznanej uczelni na świadczenia dla studentów – nie zaś, jak obecnie, wyłącznie do środków wydawanych przez uczelnię łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne i zapomogi.
  2. Rozwiązanie umożliwi wykorzystanie środków na stypendia rektora w ramach ustawowego limitu, niezależnie od wykorzystania środków na świadczenia o charakterze socjalnym.
  3. Nowe przepisy wpłyną na uelastycznienie reguł gospodarowania środkami dotacji przez uczelnie oraz zwiększą efektywność wykorzystania środków funduszy stypendialnych.
  4. Rozwiązanie może wpłynąć na zwiększenie liczby studentów, którzy będą uprawnieni do otrzymania stypendium rektora.

Jak czytamy w uzasadnieniu do zmian, które mają być wdrożone: "W wyniku dotychczasowych doświadczeń ze stosowaniem przepisów ustawy w tym zakresie środowisko akademickie sygnalizuje trudności w gospodarowaniu środkami funduszu stypendialnego wynikające z uzależnienia limitu środków na stypendia rektora od wysokości środków wydatkowanych łącznie na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi. Zgodnie bowiem z art. 414 ust. 3 ustawy dotacja na świadczenia dla studentów wydatkowana w danym roku na stypendia rektora stanowi nie więcej niż 60% środków wydatkowanych łącznie w danym roku na stypendia rektora, stypendia socjalne oraz zapomogi. Zawarty w tym przepisie mechanizm ograniczenia wydatków na stypendia rektora w relacji do wydatków na stypendia socjalne i zapomogi jest jednym z elementów realizacji zdefiniowanego w art. 70 ust. 4 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej celu finansowego wsparcia studentów ze środków publicznych, jakim jest zapewnienie przez władze publiczne powszechnego i równego dostępu do wykształcenia. Priorytetem jest zatem przeznaczanie środków publicznych na wsparcie studentów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej oraz studentów będących osobami niepełnosprawnymi. Jednakże regulacja zawarta w art. 414 ust. 3 ustawy, przez odniesienie wskazanej w tym przepisie wartości procentowej środków możliwych do wykorzystania na stypendia rektora do środków wydatkowanych łącznie na te stypendia oraz stypendia socjalne i zapomogi, nadmiernie ogranicza możliwość przyznania stypendiów rektora w przypadku, gdy w uczelni niewielka grupa studentów jest uprawniona do otrzymania wsparcia o charakterze socjalnym. Im mniejsza pula wykorzystana na wsparcie o charakterze socjalnym (jako komponent łącznych wydatków) tym mniejsza pula do dysponowania przez rektora na stypendia za wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne albo osiągnięcia sportowe.".

Kiedy mają wejść w życie przepisy?

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Po zmianie przepisów uczelnie będę miały większą elastyczność w wydatkowaniu środków co z pewnością umożliwi większe ich zagospodarowanie na świadczenia studentów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nr w wykazie prac: UDER34)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

REKLAMA

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym

Odrzucenie spadku i tak nie uchroni przed długami po zmarłym - dlaczego? Cóż, kwestie dziedziczenia po bliskich budzą wiele emocji, a nierzadko również obaw. Choć przyjęcie spadku kojarzy się z korzyścią, niewiedza i skomplikowane przepisy mogą prowadzić do poważnych problemów finansowych, zwłaszcza gdy w grę wchodzą długi zmarłego. Zawiłości prawa spadkowego potrafią zaskoczyć, o czym świadczą kontrowersyjne orzeczenia sądowe, które wymagają interwencji nawet Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Intensywne opady deszczu uszczuplą portfele wielu właścicieli nieruchomości o nawet 10 tys. zł. Kontrolerzy nie będą mieli litości dla Polaków

Ostatnie dni obfitują w gwałtowne zjawiska pogodowe, w tym m.in. w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zagospodarowanie wód opadowych, leży w gestii właściciela nieruchomości. Nie każdy jest świadomy, że za odprowadzanie deszczówki niezgodnie z przepisami, grożą poważne konsekwencje – w tym grzywna w wysokości nawet 10 tys. zł.

Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

REKLAMA