reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Legia Akademicka 2018 - program MON

Legia Akademicka 2018 - program MON

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) w poniedziałek, 21 sierpnia 2017 r. podpisały porozumienie w sprawie uruchomienia programu „Koncepcji edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej”. Ochotnicy będą uczestniczyć w 30 godzinnych zajęciach teoretycznych i 22 dniowych szkoleniach poligonowych. Program rozpocznie się wraz z rokiem akademickim 2017/2018.

Ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP

Podstawą prawną uruchomienia omawianego programu wojskowego szkolenia studentów, jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z art. 100 tej ustawy, obowiązek służby wojskowej żołnierzy rezerwy w czasie pokoju polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych oraz pełnieniu okresowej służby wojskowej.

Żołnierzem rezerwy jest osoba, która złożyła przysięgę wojskową i została przeniesiona do rezerwy po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, w tym z zawodowej służby wojskowej lub ze służby kandydackiej, jeżeli w dalszym ciągu podlega obowiązkowi służby wojskowej.

W przypadku żołnierzy przeniesionych do rezerwy, które żołnierzami rezerwy nie są, obowiązek ten polega wyłącznie na odbywaniu ćwiczeń wojskowych. Jeżeli zajdzie potrzeba, osoby te można powołać na ćwiczenia wojskowe, jeżeli same ochotniczo się zgłosiły.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1430)

Decyzja nr. 146/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 13 lipca 2017 r. w sprawie wdrożenia programu pilotażowego edukacji wojskowej studentów w ramach Legii Akademickiej (Dz.Urz.MON  z 2017 r. poz. 158)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama