REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Darmowa pomoc prawna od 2016 r.

Od początku 2016 roku, na terenie całej Polski zacznie funkcjonować system darmowych porad prawnych.

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2015

W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 15 października, natomiast Tydzień Mediacji odbędzie się w dniach 12-17 października, a oba projekty będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

Poradnik prawny dla młodzieży

Poznaj swoje prawa w codziennych sytuacjach życiowych.

III transza deregulacji podpisana przez Prezydenta

Prezydent RP podpisał w dniu 27 sierpnia 2015 r. prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości ustawę o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, czyli tzw. III transzę deregulacji dostępu do zawodów.

REKLAMA

JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze

Jednomandatowe okręgi wyborcze, w najczęściej branym pod uwagę wariancie oznaczają, że zwycięzca bierze wszystko; głosy oddane na pozostałych kandydatów (którzy zdobyli mniej głosów) nie mają znaczenia przy podziale mandatów. Kwestia wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu podnoszona jest w debacie publicznej nie po raz pierwszy. W niedzielę 6 września 2015 r. Polacy będą mieli możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie - jedno z pytań w referendum brzmi bowiem: czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu.

Powołanie Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej

Minister Sprawiedliwości powołał Radę Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej. Sprawdź jakie będą ich kompetencje.

Karta Dużej Rodziny na wakacje

Rodziny wielodzietne (z trójką dzieci) mają możliwość korzystania z tańszych połączeń kolejowych oraz noclegów. Posiadacze Karty Dużej Rodziny w wielu muzach, galeriach czy ośrodkach sportowych otrzymają zniżki.

Podwyżki w służbie więziennej od 2016 r.

Na podwyżki mogą liczyć funkcjonariusze oraz cywilni pracownicy więziennictwa. Szacuje się, że aż 64 mln zł ma zostać przeznaczonych na podwyżki dla funkcjonariuszy służby więziennej w 2016 r.

REKLAMA

Koniec komisji trójstronnej

Po 21 latach swoją działalność zakończyła komisja trójstronna. Zastępuje ją Rada Dialogu Społecznego.

Elektroniczne biuro podawcze od 2016 r.

Ustawa przewiduje możliwość wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną i dokonywania doręczeń elektronicznych (za pomocą aplikacji „elektroniczne biuro podawcze”) we wszystkich sprawach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych i w postępowaniach egzekucyjnych, które są prowadzone przez komornika.

Spadek bezrobocia w czerwcu 2015 r.

Stopa bezrobocia w czerwcu br. spadła do 10,3 proc. podał GUS. To o 0,1 proc. mniej niż wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Inicjatywa Obywatel - usługi dla obywateli

Na stronie www.obywatel.gov.pl zostało udostępnionych 101 kart opisujących najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Wśród tych kart znajdują się również karty przybliżające obywatelom funkcjonowanie 19 wybranych rządowych portali tematycznych.

Wyższe opłaty za czynności adwokackie i radców prawnych

29 lipca 2015 r. Minister Sprawiedliwości Borys Budka podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenia w sprawie opłat za czynności adwokackie i czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Ustawa o uzgodnieniu płci - procedura i skutki prawne

Wniosek o uzgodnienie płci będzie mogła złożyć osoba pełnoletnia, niepozostająca w związku małżeńskim. Do wniosku będzie musiała dołączyć dwa orzeczenia lekarskie. Wniosek rozpatrywać będzie Sąd Okręgowy w Łodzi. Takie zapisy wprowadza ustawa uchwalona w czwartek 23 lipca 2015 r. przez Sejm.

Senat przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Senat 10 lipca przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. Ustawa zakłada utworzenie Rady, jako forum trójstronnej współpracy strony pracowniczej, pracodawców oraz strony rządowej.

Rejestracja samochodu z kierownicą po prawej stronie

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o pracach nad możliwością rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie.

Cyfrowa rewolucja procedury cywilnej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało szereg ułatwień przyspieszających postępowania sądowe. Będzie to możliwe poprzez ograniczenie kognicji sądów, rozszerzenie kompetencji referendarzy sądowych i komorników sądowych, uproszczenie niektórych czynności procesowych oraz zmodyfikowanie tych instytucji, które są obecnie wykorzystywane przez uczestników postępowań w celu przedłużania postępowań sądowych.

Ustawa o kontroli niektórych inwestycji

Sejm uchwalił ustawę o kontroli niektórych inwestycji, która zakłada ochronę strategicznych polskich spółek przed wrogim przejęciem.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada miedzy innymi dalsze prowadzenie stacji kontroli pojazdów przez szkoły, centra kształcenia praktycznego i inne podmioty.

NIK zbadał pracę asystentów rodzin

Według raportu NIK, praca asystentów rodzin przyczyniła się do zmniejszenia liczby dzieci przekazanych do domów dziecka i rodzin zastępczych.

34 sądy znów będą działać

Od 1 lipca 2015 r. wróciły 34 sądy rejonowe, w 23 okręgach sądowych, w 9 apelacjach.

Orzecznictwo sądów dostępne online

Za pomocą portalu internetowego można uzyskać dostęp do aktualnego orzecznictwa polskich sądów powszechnych.

III transza deregulacji

Sejm przyjął III transzę deregulacyjną. Zmiany dotyczą m.in. takich zawodów jak rzecznik patentowy, tłumacz przysięgły, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, zawody związane z geologią i górnictwem, muzealnik, czy inżynier pożarnictwa.

Darmowa pomoc prawna od stycznia 2016 r.

Od 1 stycznia 2015 r. będzie można bezpłatnie skorzystać z porad prawnych. Sejm 25 czerwca 2015 r. przyjął przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę zakładającą stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

E-usługi dla kierowców

Nowelizacją Prawa o ruchu drogowym zajął się rząd. Niebawem kierowcy będą mogli sprawdzić online liczbę swoich punktów karnych a także informacje dotyczące badań technicznych pojazdów.

Pracodawcy zwiększą zatrudnienie

Z powodu poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstw, pracodawcy planują znaczne zwiększenie zatrudnienia.

Prawo działalności gospodarczej - projekt ustawy

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne projektu ustawy Prawo działalności gospodarczej.

Policja apeluje o rozwagę nad wodą

Od pierwszych dnia maja do 7 czerwca utonęło aż 45 osób. Policja w wielu województwach przeprowadza kontrole miejsc wypoczynku nad wodą.

Czerwcowy weekend w policyjnych statystykach

Od środy do niedzieli doszło do 444 wypadków, w których zginęło 46 osób, a 533 zostały ranne. Funkcjonariusze zatrzymali 1619 nietrzeźwych kierujących.

Bezpłatna pomoc prawna - uwagi do ustawy

Szereg krytycznych uwag do planowanego systemu bezpłatnej przedsądowej pomocy prawnej zgłosili przedstawiciele organizacji społecznych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej podkomisji. Rozpoczęła ona prace nad rządowym projektem ustawy regulującej kwestie tej pomocy.

Jak działa E-protokół?

Protokół elektroniczny, czyli zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia sądowego, został wprowadzony ustawą z dnia 29 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, która weszła w życie dnia 1 lipca 2010 r.

Nowe uprawnienia straży granicznej

W przypadku zakłócenia porządku publicznego w rejonie przejścia granicznego lub w strefie nadgranicznej, czyli na obszarze gmin przyległych do granicy, Straż Graniczna będzie mogła skorzystać ze wsparcia wojska - zakłada projekt przyjęty we wtorek 26.05. 2015 r. przez rząd.

Spadek bezrobocia w Polsce

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu kwietnia 2015 r. stanowili 11,2 proc. aktywnych zawodowo Polaków, podczas gdy w marcu wskaźnik ten wyniósł 11,7 proc., a w kwietniu 2014 r. – 13 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

JOWy i WOWy, czyli jedno- i wielomandatowe okręgi wyborcze

W drugiej turze wyborów prezydenckich w 2015 roku walka toczy się przede wszystkim o to, który z kandydatów przejmie elektorat Pawła Kukiza. Sztandarowym punktem programu Kukiza było wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu, czyli zmianę obowiązującego dziś systemu wyborów proporcjonalnych na system większościowy. Według Kukiza JOW-y miały być granatem, który rozwali dzisiejszą partiokrację. Warto więc przyjrzeć się wadom i zaletom tego systemu.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Od 2016 r. cudzoziemiec ubiegający się o udzielenie ochrony międzynarodowej, który otrzyma negatywną decyzję, będzie miał prawo do bezpłatnej pomocy prawnej - zakłada projekt nowelizacji, którym w najbliższych dniach zajmie się rząd.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego apolityczni

Naczelna Rada Adwokacka apeluje o rozważne i ponadpartyjne wskazanie kandydatów na pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka weszła w życie

8 kwietnia 2015 r. weszły w życie przepisy Ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka.

Ustawa o rozwoju lokalnym podpisana przez Prezydenta

Nowe prawo ma uruchomić inicjatywy społeczne, które będą realizować projekty służące lokalnej społeczności z pomocą funduszy unijnych. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał 17.03.2015 r. ustawę o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności.

Rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020

Prezydent podpisał ustawę wdrażającą Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Przyczyni się ona między innymi do pozyskania środków na inwestycje w gospodarstwach rolnych.

Ćwiczenia wojskowe dla cywilów

W kwietniu ubiegłego roku Sejm znowelizował ustawę o powszechnym obowiązku obrony. Wprowadzono wówczas możliwość odbywania obowiązkowych ćwiczeń również dla osób cywilnych.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - podsumowanie

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywał się w dniach 23-28 lutego 2015 roku. Łącznie z porad skorzystało aż 2613 osób.

Zmiany w prawie rodzinnym

Rząd przyjął projekt zakładający szereg zmian w prawie rodzinnym. Wprowadza również nową instytucję jaką jest pełnomocnictwo opiekuńcze.

Spór konsumenta z firmą

Gdzie należy szukać pomocy w sporze z przedsiębiorcą? Z badań wynika, że konsument w sporze z przedsiębiorcą nie wie gdzie może uzyskać wsparcie.

Egzaminy adwokacki i radcowski 2015

Od 11 do 13 marca 2015 roku będą odbywały się egzaminy adwokackie i radcowskie. Zarówno egzamin adwokacki jak i radcowski składają się z czterech części.

Rejestr dłużników dla niepłacących alimentów

Zagrożenie wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie jest dla osób niepłacących alimentów motywacją do uregulowania należności - uważa resort sprawiedliwości, który chce znieść ten zapis z ustawy o KRS. Przeciwny temu jest Rzecznik Praw Dziecka.

Wykaz aktów prawnych na aplikację komorniczą w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowywania pytań testowych i zadań na egzaminy konkursowy i komorniczy podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2015 roku.

Wykaz aktów prawnych na aplikację notarialną w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów notarialnych, podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację notarialną w 2015 r.:

Wykaz aktów prawnych na aplikację radcowską i adwokacką w 2015 r.

Przewodniczący zespołu do przygotowania pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich podaje do publicznej wiadomości wykaz tytułów aktów prawnych, z których wybrane stanowić będą podstawę opracowania pytań testowych na egzamin wstępny na aplikację adwokacką i radcowską w 2015 roku.

Nowela ustawy o sądach powszechnych przedmiotem debaty

5 marca odbędzie się posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa ws. noweli ustawy o sądach powszechnych, która została skierowana do podpisu prezydenta.

Regionalny System Ostrzegania

Regionalny System Ostrzegania to unikatowe w świecie rozwiązanie, które pozwoli na szybkie i dokładne poinformowanie obywateli o zagrożeniach i niebezpieczeństwach.

REKLAMA