reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Sądy > Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Zwrot koszów poniesionych przez świadka w procesie cywilnym

Stawiennictwo w sądzie cywilnym w charakterze świadka może wiązać się z koniecznością poniesienia przez niego wydatków. Na zwrot których z nich możemy liczyć i jak się o niego ubiegać?

Procedura

Istotną kwestią jest fakt, że zwrotu kosztów związanych z przesłuchaniem świadka sąd nie przyzna z urzędu. Następuje to na wniosek świadka złożony na piśmie lub ustnie do protokołu z czynności lub rozprawy w której świadek bierze udział. Wniosek należy złożyć niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od wykonania czynności lub rozprawy. Wraz z upływem trzydniowego terminu świadkowie tracą uprawnienie do przyznania im należności z tytułu zwrotu kosztów. Należności ustala i przyznaje sąd lub referendarz sądowy. Powinny być one wypłacane niezwłocznie, a jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas przekazem pocztowym lub przelewem pocztowym, przy czym opłata pocztowa lub bankowa nie może obciążać świadka. Prawo żądania należności z tytułu zwrotu kosztów przysługuje świadkowi, który stawił się na czynności lub rozprawie nawet wówczas, gdy ostatecznie nie został przesłuchany lub jego udział nie był konieczny.

Zobacz również: Jak usprawiedliwić nieobecność świadka w sądzie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

świadek, sąd./ Fot. Fotolia
świadek, sąd./ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama