reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Niezbędne formalności

Żeby uzyskać dodatek na rodzinę niepełną, należy wypełnić formularz OFP1 i wysłać go wraz z innymi potrzebnymi dokumentami do lokalnego biura opieki społecznej (Social Welfare Office). Osoba owdowiała powinna wypełnić tę formalność w ciągu trzech miesięcy od śmierci małżonka. Może też wybrać rentę dla osoby owdowiałej (Widow’s / Widower’s Contributory Pension) zamiast dodatku na niepełną rodzinę. W tym pierwszym przypadku należy wypełnić formularz WCP1.

Wysokość renty obliczana jest na podstawie składki ubezpieczeniowej beneficjenta lub zmarłego małżonka. Osoba stanu wolnego wychowująca dziecko powinna wypełnić i wysłać formularz OFP1 w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Osoba rozwiedziona lub będąca w separacji powinna natomiast spełnić tę formalność w ciągu sześciu miesięcy od daty separacji. Nie można jednak ubiegać się o dodatek wcześniej niż trzy miesiące po separacji. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, może ubiegać się o dodatek od momentu, kiedy areszt trwa co najmniej sześć miesięcy (bez orzeczenia wyroku skazującego) lub kiedy rozpoczyna się kara więzienia nie krótsza niż sześć miesięcy.

DLA KOGO DODATEK

Dodatek dla niepełnej rodziny przyznawany jest głównemu opiekunowi dziecka. Dziecko powinno mieć mniej niż 18 lat. W przypadku gdy uczy się ono dziennie w pełnym wymiarze czasu górna granica wieku to 22 lata. Świadczenie będzie wtedy wypłacane do czasu zakończenia roku akademickiego, w którym dziecko osiąga ten wiek.

PRZYDATNE ADRESY

www.welfare.ie

Zadaj pytanie: Forum prawników

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.

Zmiany w zatrudnieniu pracowników administracji rządowej i samorządowej wprowadzone przez tarczę antykryzysową 2.0 (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Janiak

Inwestor, ekspert w zakresie projektowania i egzekucji strategii biznesowych oraz marketingowych dla spółek o charakterze technologicznym na arenie międzynarodowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama