Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wyrokowi w sprawie praw pracownika nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności?

Łukasz Matys
Kiedy wyrokowi w sprawie praw pracownika nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności?/ fot. Fotolia
Kiedy wyrokowi w sprawie praw pracownika nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polski system prawny uznaje pracownika za słabszą stronę stosunku pracy. Dlatego też zarówno kodeks pracy, a więc prawo materialne, jak i kodeks postępowania cywilnego, a więc prawo procesowe, przewidują wiele udogodnień dla pracownika dochodzącego swoich roszczeń. Jednym z nich jest nadawanie tytułom egzekucyjnym rygoru natychmiastowej wykonalności.

Wynagrodzenie za prace stanowi podstawę utrzymania większości osób. Jest to bowiem zasadnicze źródło dochodu wielu Polaków. Dlatego tez trzeba chronić pracowników, którym pensje nie płacone są na czas.

REKLAMA

Wyrok

Pracownikowi dochodzącemu swoich roszczeń przed sądem przysługuje wiele ułatwień. Może on mianowicie wybrać sobie sąd, do którego złoży pozew (oczywiście w granicach prawa), pozew jest co do zasady zwolniony z opłat sadowych, w końcu pozew taki nie musi być wcale złożony na piśmie można go złożyć ustnie do protokołu sprawy.

Kodeks nie poprzestaje jednak na tych ułatwieniach. Pracownikowi ułatwia się również faktyczne odzyskiwanie pieniędzy.

Co do zasady każda sprawa przed sądem musi zakończyć się wyrokiem. Obligatoryjne postanowienia wyroku określają przepisy prawa. W sprawach, w których pracownik dochodzi swoich roszczeń elementem obligatoryjnym pozwu jest rygor natychmiastowej wykonalności.

Rygor natychmiastowej wykonalności

Art. 477 (1) kodeksu postępowania cywilnego stanowi, że zasądzając należność pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, sąd z urzędu nadaje wyrokowi przy jego wydaniu rygor natychmiastowej wykonalności w części nie przekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Oznacza to, że pracownik nie musi występować do sądu z wnioskiem o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. Sąd czyni to z urzędu. Po wtóre sąd nie może ale musi nadać takiemu wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności. Jeżeli zatem sąd przyzna świadczenie pracownikowi wtedy musi zaopatrzyć wyrok w stosowne postanowienie o rygorze natychmiastowej wykonalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to daje

REKLAMA

Zaopatrzenie wyroku w rygor natychmiastowej wykonalności w znacznym stopniu ułatwia faktyczne uzyskanie pieniędzy. Pracownik nie musi bowiem czekać aż wyrok się uprawomocni i dopiero prowadzić egzekucję. W tym wypadku nieprawomocny wyrok (a więc wyrok od którego można się odwołać) można zaopatrzyć w klauzulę wykonalności. A następnie na podstawie takiego tytułu wykonawczego można prowadzić egzekucje komorniczą.

Należy jednak pamiętać, że rygor natychmiastowej wykonalności nie jest nadawany na całą zasądzoną kwotę a jedynie na jej część. Mianowicie rygorem objęta jest tylko kwota w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Reszty należności można dochodzić po uprawomocnieniu się wyroku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA