Zabezpieczenie
REKLAMA
REKLAMA
Zabezpieczenie, z uwagi na uciążliwość dla drugiej strony, nie jest środkiem stosowanym często.
REKLAMA
Aby uzyskać zabezpieczenie na majątku dłużnika należy :
- uprawdopodobnić roszczenie (tj. nie tyle udowodnić (dobitnie) co wykazać wysokie prawdopodobieństwo tego, że dochodzone roszczenie jest zasadne).
- wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (np. uzyskane informacje o problemach finansowych pozwanego, czy wyzbywaniu się przez niego majątku).
- wskazać wartość, przedmiot i sposób zabezpieczenia.
Wniosek o zabezpieczenie można złożyć : przed wniesieniem powództwa (np. w celu ubiegnięcia pozwanego – który po doręczeniu pozwu, może podjąć określone działania), lub toku procesu ( a nawet w niektórych okolicznościach po uzyskaniu tytułu wykonawczego.
Po uzyskaniu postanowienia, można skierować wniosek do komornika sądowego, który dokona zajęcia majątku dłużnika, tytułem zabezpieczenia (podobna procedura jak przy wszczęciu egzekucji).
Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest zawsze tytułem zabezpieczającym- nie trzeba kierować oddzielnego wniosku o zabezpieczenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat