| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Słownik > Zabezpieczenie

Zabezpieczenie

Udzielając zabezpieczenia Sąd pozwala powodowi zająć majątek dłużnika przed wydaniem wyroku. 

Zabezpieczenie, z uwagi na uciążliwość dla drugiej strony, nie jest środkiem stosowanym często.

Aby uzyskać zabezpieczenie na majątku dłużnika należy :

- uprawdopodobnić roszczenie (tj. nie tyle udowodnić (dobitnie) co wykazać wysokie prawdopodobieństwo tego, że dochodzone roszczenie jest zasadne).

- wykazać interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (np. uzyskane informacje o problemach finansowych pozwanego, czy wyzbywaniu się przez niego majątku).

- wskazać wartość, przedmiot i sposób zabezpieczenia.

Wniosek o zabezpieczenie można złożyć : przed wniesieniem powództwa (np. w celu ubiegnięcia pozwanego – który po doręczeniu pozwu, może podjąć określone działania), lub toku procesu ( a nawet w niektórych okolicznościach po uzyskaniu tytułu wykonawczego.

Po uzyskaniu postanowienia, można skierować wniosek do komornika sądowego, który dokona zajęcia majątku dłużnika, tytułem zabezpieczenia (podobna procedura jak przy wszczęciu egzekucji).

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest zawsze tytułem zabezpieczającym- nie trzeba kierować oddzielnego wniosku o zabezpieczenie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »