reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Inne > Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Doręczenie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę

Pracodawca wysłał listem poleconym pracownikowi wypowiedzenie stosunku pracy. Od kiedy pracodawca powinien liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę (zarówno za wypowiedzeniem jak i bez wypowiedzenia) jest skuteczne tylko wtedy, gdy pracownik otrzyma pismo w tej sprawie. Doręczenie pisma musi nastąpić w taki sposób, aby pracownik mógł zapoznać się z jego treścią.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może być doręczone pracownikowi osobiście, lub za pośrednictwem poczty lub kuriera.

Ponadto w uchwale z dnia 2 października 2002 r. III PZP 17/2002 (OSNP 2003 r. nr 20 poz. 481) Sąd Najwyższy wyraził pogląd, iż oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę jest również skuteczne, gdy zostanie dostarczone za pośrednictwem faxu. Doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 § 1 kp, ale stanowi naruszenie art. 30 § 3 kp
W przypadku osobistego doręczenia pisma zawierającego oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest wymagane, aby pracownik potwierdził podpisem odbiór takiego pisma. Nawet jeśli pracownik odmówi pokwitowania odbioru pisma doręczenie jest skuteczne.

Zarówno rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem, jak i rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest czynnością jednostronną i nie wymaga zgody drugiej strony dla swojej ważności. 

Mając jednak na uwadze ewentualne spory sądowe związane z faktem rozwiązania umowy o pracę wręczenie takiego oświadczenia woli powinno nastąpić w obecności świadków. Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę może zostać doręczone pracownikowi również przez pocztę albo firmę kurierską. Ten sposób doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę stosuje się, gdy pracownik jest nieobecny w pracy np. z powodu choroby.

Zobacz na Forum: Prawo Pracy

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 16 marca 1995 r. I PRN 2/95 (OSNAPiUS 1995 r. nr 18 poz. 229) oświadczenie takie jest skuteczne z chwilą, gdy doszło do danej osoby w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Z tego powodu w takim oświadczeniu woli nie wskazuje się daty rozwiązania umowy o pracę, ale zamieszcza sformułowanie, iż rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z dniem doręczenia pisma.

Pisemne oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia nie musi wskazywać terminu ustania stosunku pracy, który to skutek następuje zawsze w dacie dojścia oświadczenia do adresata w sposób umożliwiający mu realne zapoznanie się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy)

Stanowisko takie zajął Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 6 października 1998 r. III ZP 31/98 (OSNAPiUS 1999/3 poz. 80).
W przypadku gdy pracownik nie podejmuje pisma lub odmawia jego przyjęcia skutki świadomego działania pracownika polegającego na niepodjęciu przesyłki nie obciążają pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 lutego 2002 r., III CKN 1361/2000). 

W takiej sytuacji należy przyjąć, że pracownik mógł zapoznać się treścią skierowanego do niego przez pracodawcę pisma najpóźniej z upływem siódmego dnia od chwili powtórnego awizowania przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy za wypowiedzeniem. Z reguły bowiem na poczcie przesyłka czeka siedem dni na odbiorcę. Tak wiec dzień, w którym upływa ten termin, należy wpisać na świadectwie pracy, jako datę rozwiązania umowy o pracę.


Podstawa prawna:
Ustawa kodeks pracy ( Dz.U z 1998 Nr 21 poz 94 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama