reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Inne > Rozpoczęcie działalności a powiadomienie inspektora pracy

Rozpoczęcie działalności a powiadomienie inspektora pracy

W jakim terminie pracodawca ma obowiązek poinformować inspektora pracy i inspektora sanitarnego o rozpoczęciu działalności?


Zatrudnienie pracownika jest zdarzeniem, o którym pracodawca jest obowiązany powiadomić szereg instytucji. Art. 209 określa termin trzydziestodniowy, w jakim pracodawca zaczynający działalność ma dostarczyć przewidziany tym przepisem zakres informacji właściwemu inspektorowi pracy i inspektorowi sanitarnemu. Z treści § 1 wynika, że wywiązanie się z tego obowiązku nastąpi wówczas, gdy pracodawca zawiadomi każdą z tych osób, a nie jedną z nich alternatywnie. Zmiana miejsc i rodzaju prowadzonej działalności obliguje pracodawcę do odpowiedniego zawiadomienia właściwych miejscowo: inspektora pracy i inspektora sanitarnego.

Zobacz: Komu przysługują tzw. "wczasy pod gruszą"


Obowiązek zawiadomienia obu inspektorów pozostawiono pracodawcy. Ma to być jego inicjatywa.

Zobacz:Zasady BHP w zakładzie pracy

Rozpoczynając działalność pracodawca, stosownie do art. 209 kodeksu pracy ma obowiązek powiadomienia, w formie pisemnej, właściwego okręgowego inspektora pracy oraz właściwego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Zawiadomienie powinno nastąpić w terminie 30 dni od rozpoczęcia działalności, przy czym mając na uwadze, iż obowiązek dotyczy pracodawcy, termin powiadomienia wspomnianych organów należy liczyć od momentu zatrudnienia pierwszego pracownika. 

Zobacz: Kodeks pracy

Wykroczenie przeciwko prawom pracowników popełnia ten, kto wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie 30 dni właściwego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju, zakresie prowadzonej działalności, jak również o zmianie miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności oraz o zmianie technologii, jeżeli zmiana ta może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.


Podstawa prawna:
Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998 Nr 21 poz. 94 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama