| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Pracownik > Płatne zwolnienie od pracy osoby niepełnosprawnej, a wyjazd do sanatorium

Płatne zwolnienie od pracy osoby niepełnosprawnej, a wyjazd do sanatorium

Jestem osobą niepełnosprawną, wybieram się do sanatorium, czy przysługuje mi płatne zwolnienie od pracy tak jak w przypadku uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym?

Zgodnie z art. 20.1 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia: 

  • w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku,
  •  w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Z wyżej wymienionego przepisu wynika, że zwolnienie w wymiarze 21 dni roboczych przysługuje wyłącznie w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym. Warto również podkreślić, że udział w turnusie może być dofinansowany ze środków PRFON, natomiast pobyt w sanatorium może być dofinansowany ze środków pochodzących z ubezpieczeń zdrowotnych, będących w dyspozycji oddziałów NFZ.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zobacz również serwis: Niepełnosprawni

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

Artykuł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »