| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Komu przysługuje urlop z powodu śmierci bliskiej osoby?

Komu przysługuje urlop z powodu śmierci bliskiej osoby?

Zmarł dziadek mojego męża. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane zostały w godzinach mojej pracy. Czy w związku z tym przysługuje mi urlop okolicznościowy, czy tylko mojemu mężowi?

Na wstępie warto podkreślić, że pracodawca ma obowiązek udzielenia dnia wolnego w przypadku śmierci bliskiej osoby.

W myśl § 15 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 1 dzień w razie zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Zgodnie z w/w przepisem rozporządzenia urlop okolicznościowy będzie Pani przysługiwał tylko w przypadku jeżeli dziadek męża pozostawał na Pani utrzymaniu lub bezpośrednio sprawowała Pani nad nim opiekę. Jeżeli nie opiekowała się Pani dziadkiem męża urlop okolicznościowy przysługuje tylko mężowi.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Zobacz również serwis: Urlopy pracownicze

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »