reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Przeprowadzka a zmiana numeru telefonu

Przeprowadzka a zmiana numeru telefonu

W najbliższym czasie planuje przeprowadzkę. Czy istnieje możliwość, aby zachować dotychczasowy numer telefonu? Na jakiej zasadzie mogę korzystać z usług tańszych operatorów - słyszałam, że jest taka możliwość.

Zachowanie dotychczasowego numeru telefonu

Można zachować swój dotychczasowy numer telefonu przy przeprowadzce, pod warunkiem, iż nie zmieni się nasz numer kierunkowy. Przy przeprowadzkach w granicach jednego miasta lub powiatu operator ma obowiązek przeniesienia numeru. Jeżeli nie może tego zrobić z jakichkolwiek powodów, musi poprzeć swoją odmowę decyzją UKE, stwierdzającą np. brak możliwości technicznych. Jeżeli takiej decyzji nie otrzymamy, a operator nie przenosi numeru, należy zwrócić się do UKE z prośbą o interwencję. Przeprowadzając się poza swoją dotychczasową strefę numeracyjną, nie można przenieść numeru – ktoś w tej miejscowości może już go mieć, ale z innym numerem kierunkowym.

Możliwe jest także zachowanie starego numeru przy zmianie operatora. Nie dotyczy to przenoszenia numerów z sieci stacjonarnej do komórkowej i odwrotnie. Niestety nie wszyscy operatorzy dostosowali swoje możliwości techniczne do wymagań ustawowych. Dlatego przed rozwiązaniem dotychczasowej umowy należy zapytać nowego operatora, czy przeniesienie numeru jest możliwe.

Usługi „tańszych” operatorów

Niezależnie od umowy z operatorem, któremu płacimy comiesięczny abonament, można korzystać także z usług innych dostawców. Są dwie możliwości: podpisanie umowy o preselekcję lub wybranie czterocyfrowego prefiksu. Preselekcja oznacza, że od chwili jej aktywowania wszystkie rozmowy określone w umowie (międzynarodowe, komórkowe i międzymiastowe, lokalne) będą realizowane przez danego dostawcę według jego cen. Jeśli pomimo podpisania umowy o preselekcję chcemy skorzystać z dowolnego innego dostawcy, można wybrać jego prefiks, który powoduje wykonanie jednej konkretnej rozmowy przez wybranego dostawcę.

Rozsądne korzystanie z preselekcji i prefiksów może znacząco obniżyć koszty używania telefonu. Trzeba dokładnie zapoznać się z regulaminem świadczenia usług wybieranych dostawców oraz stosowanym przez nich cennikiem.


reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Liszka

trenerka i konsultantka międzykulturowa, trenerka biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama