reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - telekomunikacja > Ceny usług telefonii stacjonarnej

Ceny usług telefonii stacjonarnej

Podpisanie umowy z operatorem na świadczenie usług telekomunikacyjnych to nie łatwy wybór. Ofert jest bardzo dużo, promocji jeszcze więcej. Dlatego warto się dobrze zastanowić. Inna kwestia, że telefony stacjonarne stają się coraz mniej popularne, większość z nas woli posiadać telefon komórkowy.

Sytuacja na polskim rynku jeżeli chodzi o telefonię stacjonarną jest dość specyficzna. Mamy jednego dużego operatora – Telekomunikację Polską, która w zasadzie jako jedyna posiada własną infrastrukturę techniczną niezbędną do świadczenia usług telefonicznych. Pozostali operatorzy alternatywni, chcąc świadczyć takie jak TP S.A. usługi muszą wydzierżawić infrastrukturę od tej Spółki. Jak pokazuje doświadczenie, TP S.A. niechętnie udostępnia swoją sieć dla innych operatorów, w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej toczy się wiele postępowań w tej sprawie, a na TP S.A. jest nałożonych wiele obowiązków polegających na udostępnianiu swojej sieci.

Wobec tego wydawałoby się, że oferta Telekomunikacji będzie najkorzystniejsza: własna infrastruktura, przez bardzo długi czas była też jedynym operatorem świadczącym usługi telefoniczne. Niestety nie jest to prawda, jeżeli więc mamy możliwość skorzystać z innej oferty, to nie powinniśmy się zastanawiać.

Warto jeszcze podkreślić, ze w zasadzie tylko Telekomunikacja Polska ma zasięg ogólnopolski. Pozostali operatorzy działają jedynie lokalnie co oznacza, że nie wszyscy będą mieli dostęp do telefonii Aster czy Vectry. Najwięksi operatorzy stacjonarni w Polsce to TP, Dialog i Netia. Inne to np. Vectra, Multimedia, Aster, Telekomunikacja Kolejowa, Telefony Opalenickie itd.

Poniżej zostanie przedstawiona tabelka cen połączeń 3 największych operatorów stacjonarnych z uwzględnieniem darmowych minut do telefonii stacjonarnej i na telefony komórkowe. Warto zauważyć, że spośród największych operatorów tylko Telekomunikacja Polska nie oferuje np. darmowych minut do sieci komórkowych w ramach abonamentu.

Operator stacjonarny

Plan taryfowy

Kwota abonamentu

(zł brutto na miesiąc)

Liczba minut do wykorzystania na połączenia w ramach abonamentu (wymiennie)

Darmowe minuty na telefony stacjo-narne

Stawka (zł/min)

Darmowe minuty na telefony komórkowe

Stawka (zł/min)

Darmowe minuty do sieci Play

Stawka (zł/min)

TP

Plan doMowy tp 60

50

60

0,83

brak

-

brak

-

Netia

Lepszy Telefon 50

50

129

0,35

50

0,90

50

0,90

Dialog

Taryfa Domowa – Twoje 120 minut

60

120

0,50

40

1,50

40

1,50

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama