REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?

Subskrybuj nas na Youtube
Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?/ fot. Fotolia
Bezpieczne wakacje - jak to zrobić?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje rozpoczęły się na dobre a wraz z nimi rozpoczął się sezon urlopowo-wyjazdowy. Wielu z nas decyduje się na opuszczenie swojego bezpiecznego lokum na co z pewnością czekają włamywacze. Lista zagrożeń wynikających z pozostawienia domu lub mieszkania bez opieki jest jednak dłuższa - jak się ustrzec przed nimi?

Jak wynika ze statystyk, Polacy wypoczywają poza miejscem zamieszkania około 15 dni rocznie. W tym czasie ich mieszkania są łakomym kąskiem dla złodziei, ale to nie wszystko – lista zagrożeń jest znacznie dłuższa. Jak im zapobiegać i dlaczego warto poprosić o pomoc sąsiadów? Zobaczcie naszą listę rzeczy, które powinniście wykonać przed wyjazdem, by wakacje były bezpieczne.

REKLAMA

Wakacyjne zagrożenia

Wakacje to okres, w którym zostawiamy nasze domy i mieszkania bez opieki na wiele dni. Wiedzą o tym doskonale złodzieje, którzy w tym czasie często planują włamania. Lista metod sprawdzania przez złodziei, czy wyjechaliśmy na wakacje jest długa, a wraz z rozwojem technologii pojawiają się kolejne.

Jak złodzieje sprawdzają, czy mieszkanie jest puste?

  • obserwacja, czy okna są zamknięte. Obserwują też, czy w ciągu dnia to się zmienia
  • podrzucanie ulotek pod drzwi i obserwowanie, czy zostały uprzątnięte
  • obserwacja, czy w mieszkaniach pali się światło, a jeśli tak, to czy jest włączane o tej samej porze (dzięki temu złodziej wie, czy korzystamy z automatycznego włącznika)
  • sprawdzanie skrzynki pocztowej, czy jest regularnie opróżniana
  • dzwonienie domofonem do mieszkań, by sprawdzić, kto przebywa w domu
  • metoda na klamkę – sprawdzanie, czy drzwi wejściowe są zamknięte
  • metoda na ciastka – włamywacze podrzucają pod wycieraczkę ciasteczka. Jeśli się nie skruszą, wiedzą, że nikt nie wchodził do mieszkania
  • nasłuchiwanie pod drzwiami
  • monitorowanie mediów społecznościowych i czy są w nich informacje o naszych wyjazdach wakacyjnych

Włamanie to nie jedyne zagrożenie, jakie czyha na nasze domostwa. Nawet niewielkie nieszczelności w instalacji wodnej mogą po wielu dniach naszej nieobecności stać się wielkim problemem, a szkody mogą być wyliczane na bardzo duże kwoty. Dużym zagrożeniem może być również wadliwa instalacja gazowa. Dlatego by wyjazd był udany, należy wykonać szereg czynności. Dzięki temu na wakacjach będziemy mogli skupić się na wypoczynku.

Dobry sąsiad to skarb

REKLAMA

Większość wymienionych wyżej niebezpieczeństw można ograniczyć dzięki dobrym relacjom sąsiedzkim. W razie jakiegokolwiek zagrożenia to właśnie sąsiad może zainterweniować szybciej niż policja, czy grupa ochroniarska i odstraszyć potencjalnego złodzieja. Sąsiad może także pomóc w usuwaniu śladów naszej dłuższej nieobecności – opróżniając naszą skrzynkę na listy pozbawi włamywaczy cennych dla nich wskazówek o tym, że w mieszkaniu nikt obecnie nie przebywa, o podlaniu kwiatów lub nakarmieniu kota nie wspominając. Może również przewietrzyć nasze mieszkanie oraz zebrać ulotki pozostawione pod drzwiami. Ponadto to dzięki sąsiadowi szkody po nieoczekiwanym zalaniu można ograniczyć do minimum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przełamać pierwsze lody, gdy nie znamy naszych sąsiadów? Można skorzystać z pomocy działających w całej Polsce organizacji, które za cel obrały sobie integrację społeczności lokalnych. Znamienitym przykładem takich działań jest działające w Warszawie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych CAL, które organizuje szereg działań wzmacniających relacje sąsiedzkie. Jak się okazuje, mogą one pozytywnie wpływać nie tylko na integrację, ale również na poczucie bezpieczeństwa.

Możemy też nawiązać kontakt indywidualnie. Pomóc może w tym specjalna zawieszka, którą można zawiesić na drzwiach mieszkających obok nas osób. Wystarczy wypisać na niej swoje namiary kontaktowe. Zawieszkę można pobrać TUTAJ.

Przedwyjazdowa lista

Jeśli nawiązaliście kontakt z sąsiadami, to pierwszy, najtrudniejszy krok do bezpieczeństwa w czasie wyjazdów za Wami. Teraz jeszcze kilka mniejszych zadań -  przygotuj sobie dwie listy przed wakacyjnym wyjazdem i postaraj się odhaczyć na nich wszystkie z poniższych pozycji. To gwarant spokojnych wakacji.

Kilka dni przed wyjazdem:

  • poinformuj sąsiadów o Waszym wyjeździe;
  • zostaw klucze do domu zaufanym sąsiadom lub znajomym;
  • poproś sąsiadów o opróżnianie skrzynki pocztowej;
  • odmów regularne dostawy do domu;
  • przekaż zaufanym osobom plan podróży oraz adres miejsca pobytu;
  • opłać rachunki, których terminy upływają podczas urlopu;
  • przygotuj listę telefonów i adresów kontaktowych w nagłych wypadkach (automobilklub, konsulat, ubezpieczyciel).

W dzień wyjazdu:

  • zakręć dopływ gazu i wody;
  • zamknij dokładnie okna, drzwi, bramę, zasuń rolety;
  • rozmroź lodówkę i zamrażarkę;
  • odłącz z prądu urządzenia elektryczne (komputer, telewizor, radio, antenę, żelazko);
  • wyłącz światło;
  • wyrzuć śmieci;
  • podlej kwiaty.

Gdy sąsiedzi wiedzą o Waszym wyjeździe, będą czujniejsi i zwrócą baczniejszą uwagę na podejrzane osoby, czy hałasy w Waszym mieszkaniu. Warto więc dbać o dobre relacje i warto pamiętać o kilku rzeczach, które powinniśmy wykonać przed wyjazdem. Dzięki temu w czasie wakacji będziemy mogli skupić się na wypoczynku, zamiast stresować się losowymi sytuacjami.

Źródło: Dom Bezpieczny


 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA