reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Wyjeżdżasz na ferie? Pomyśl o ubezpieczeniu OC

Wyjeżdżasz na ferie? Pomyśl o ubezpieczeniu OC

Wyjeżdżając na ferie warto pomyśleć nad ubezpieczeniem turystycznym. W nieprzewidzianych wypadkach bardzo pomocne może okazać się ubezpieczenie OC dla turystów.

Wyjazd na wymarzony zimowy urlop to niestety nie zawsze czysta przyjemność. Spowodowanie wypadku na stoku, szkody na osobie i majątku, mogą już po urlopie zaprowadzić nas na salę sądową i spowodować przykry obowiązek zapłaty odszkodowania.

Powinniśmy o tym pamiętać wcześniej i odpowiednio się zabezpieczyć. Służą temu rozmaite ubezpieczenia turystyczne. W zależności od oferty ochroną ubezpieczyciela nie będą objęte tylko wydatki, jakie możemy ponieść my, lecz również wydatki innych osób, co do których obowiązek poniesienia może spoczywać na nas.

Przykładów takich sytuacji jest mnóstwo.

Narciarz na stoku z powodu nadmiernej prędkości wpadł w grupę turystów, powodując u nich obrażenia ciała, a także straty w sprzęcie narciarskim.

Należy mieć świadomość, że ferie, czy wakacje nie są czasem zupełnej beztroski, podczas którego nie musimy się o nic martwić. W przypadkach, w których ponosimy winę za wyrządzone szkody, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Będzie wiązało się to z odpowiedzialnością odszkodowawczą a niekiedy także zadośćuczynieniem.

Zobacz serwis: Konsument - turystyka

Zabezpieczeniem od takich skutków będzie ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej), które jest przeznaczone dla turystów. W takiej sytuacji za szkody, które zostaną przez nas wyrządzone, ciężar odpowiedzialności spadnie na zakład ubezpieczeń.

Zasadniczą kwestią, co do której musimy zdecydować przy wyborze ubezpieczenia jest suma gwarancyjna. Jest to limit odpowiedzialności ubezpieczyciela, powyżej którego nie będzie obowiązany do zapłaty.

PRZYKŁAD: Szkody wyrządzone wypadkiem na stoku wyniosły 100 tys. zł. Suma gwarancyjna ubezpieczenia to 50 tys. zł. To oznacza, że sprawca będzie musiał z własnej kieszeni wyłożyć połowę kwoty, objętej obowiązkiem odszkodowawczym.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Wysokość sumy gwarancyjnej będzie w dużej mierze warunkować cenę ubezpieczenia. W tej sytuacji należy jednak pamiętać, że zwłaszcza szkody na osobie oraz majątkowe mogą być znaczne. Sprawca może być bowiem obowiązany nie tylko do poniesienia kosztów hospitalizacji, ale również rehabilitacji, koszty protez, przystosowania mieszkania do zmienionych potrzeb pokrzywdzonego (np. gdy w wyniku wypadku poszkodowany zmuszony jest się poruszać na wózku), a nawet koszty zmiany zawodu poszkodowanego.

Oprócz samego odszkodowania bardzo często sprawca zmuszony będzie do zapłaty zadośćuczynienia za szkody o charakterze niemajątkowym, które związane mogą być z bólem, cierpieniem psychicznym.

Zobacz: Czego możesz wymagać na wycieczce?

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama