REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie

Agnieszka Fryc
Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie / fot. Fotolia
Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana ceny wycieczki po jej zakupie przez klienta biura turystycznego może być dla niego dotkliwa zwłaszcza, gdy w sposób rażący jest wyższa od tej ustalonej uprzednio. Istnieje jednak ograniczony krąg przypadków, w których taka zmiana może mieć miejsce.

Kwestię tę reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych. Wyraźnie wskazuje ona na trzy przypadki, w których organizator wycieczki może podnieść cenę wycieczki. Możliwość taka występuje w przypadku wzrostu kosztów transportu, wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za usługi turystyczne lub w przypadku wzrostu kursów walut. Bardzo ważne jest to, iż aby organizator turystyki mógł skorzystać z możliwości zmiany ceny wycieczki po podpisaniu z konsumentem umowy, możliwość taka musi być przewidziana w umowie zawartej z klientem. Jeśli takiego zastrzeżenia nie ma w umowie, to zmiana ceny nie jest możliwa, a organizator turystyki nie będzie miał prawa żądać od klienta pokrycia różnicy w wysokości ceny wycieczki. Dodatkowo organizator wycieczki, nie może do umowy z klientem wprowadzać postanowień mniej korzystnych dla konsumenta niż te wynikające z ustawy, wobec czego uzależnienie zmiany ceny wycieczki od okoliczności innych niż wskazane powyżej, nie jest możliwe.

REKLAMA

Ponad to, cena usługi, ustalona w umowie, nie może ulec podwyższeniu w okresie 20 dni przed datą wyjazdu. Wówczas możliwe jest tylko obniżenie ceny wycieczki.

Zobacz także: Odpowiedzialność za zdarzenia losowe biur turystycznych

REKLAMA

Aby wzrost wysokości kosztów usługi był skuteczny wobec klienta, organizator turystyki powinien udokumentować w celu udowodnienia, jaki wpływ na podwyżkę ceny miało zdarzenie warunkujące możliwość zmiany warunków umowy w zakresie kosztów usług.

W przypadku, gdy wystąpią okoliczności warunkujące zmianę ceny usługi turystycznej, organizator wycieczki, jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia o zaistniałym fakcie klienta, ten zaś powinien wówczas niezwłocznie poinformować organizatora, czy przyjmuje proponowaną zmianę umowy albo czy odstępuje od umowy za natychmiastowym zwrotem wszystkich poniesionych dotychczas kosztów i bez obowiązku zapłaty kary umownej. Postanowienia umowy ograniczające powyższe uprawnienia konsumenta, są niedozwolonymi klauzulami umownymi. Dla przykładu postanowieniem takim byłoby zastrzeżenie jednostronnego uprawnienia do podwyższenia ceny bez przyznania klientowi prawa do odstąpienia od umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy również: Reklamacja wycieczki last minute

Wobec powyższego, jeśli klient zdecyduje się na odstąpienie od umowy, w wyniku zmiany jej warunków w zakresie ceny usługi, może on według swojego wyboru albo uczestniczyć w wycieczce zastępczej albo żądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem. Przed podwyżką 78 zł

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  REKLAMA

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  REKLAMA