REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wakacje 2013 - przewożenie domowych pupili przez granicę

Agnieszka Fryc
Przewożenie domowych pupili przez granicę
Przewożenie domowych pupili przez granicę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się lato, a co za tym idzie okres wakacji, urlopów i wyjazdów. Zanim udamy się w podróż za granicę warto dowiedzieć się jak wyglądają przepisy celne w odniesieniu do przewożenia zwierząt domowych – pozwoli to uniknąć niespodzianek podczas kontroli celnej.

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty), w liczbie nie przekraczającej pięciu, mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza Unię Europejską tylko przy spełnieniu określonych warunków. Zwierzę, które chcemy zabrać ze sobą w podróż musi posiadać elektroniczny identyfikator. Zwierzę musi być ponadto zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz musi posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia. Do dokumentów potwierdzających fakt szczepienia należy paszport zwierzęcia oraz świadectwo weterynaryjne.

REKLAMA

Jeśli zamierzamy zabrać ze sobą swojego pupila na zagraniczny wyjazd, musimy liczyć się z tym, że w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zamierzamy podróżować, wymagania te mogą być rozszerzone o kwarantannę lub obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia.

Zobacz także: Jak podróżować ze zwierzętami

REKLAMA

Dodatkowym wymogiem stawianym turystom przy przewożeniu zwierząt domowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest elektroniczny czip, który zwierzę musi posiadać oraz to, że zwierze musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacje o szczepieniach są zawarte w paszporcie zwierzęcia.

Należy pamiętać, że w przypadku wywozu zwierząt domowych do państw trzecich, tj. spoza Unii Europejskiej, pewne wymagania mogą ulec zmianie, dlatego przed planowaniem urlopu poza Unię należy zapoznać się z wymogami, jakie zostały ustanowione przez państwo trzecie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotne jest abyśmy przed planowanym wyjazdem dobrze przemyśleli środek transportu. Jeśli decydujemy się na podróż autokarem, powinniśmy zapoznać się z regulaminem przewoźnika. Zapoznanie się z warunkami konkretnego usługodawcy pomoże nam uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami i karami pieniężnymi. Jeśli decydujemy się na podróż samolotem, również musimy zwrócić uwagę na wymagania stawiane przez przewoźnika. Linie lotnicze najczęściej pozwalają na przewożenie zwierząt na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym, wprowadzając ograniczenia wagowe oraz pobierając oczywiście dodatkowe opłaty. Są jednak tez linie, które wykluczają możliwość przewożenia pupili, oprócz psów przewodników. Rozsądne zaplanowanie podróży, zapoznanie się z warunkami przewozu zwierząt przez granicę, pomoże uchronić nas przed niespodziewanymi wydatkami.

Polecamy również: Podróż samolotem - poradnik pasażera

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. [Senat klepną poprawki, kiedy podpis prezydenta]

Pracownik po 50. roku życia bardziej opłacalny. Pracodawcy dostaną dofinansowanie do wynagrodzeń. Sejmowa Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących rynku pracy oraz cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zajmie się uchwałą Senatu w środę, 19 marca.

Remont łazienki z PFRON: Ile możesz zyskać? Jak starać się o dofinansowanie?

PFRON wspiera likwidację barier architektonicznych, umożliwiając dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki dofinansowaniu możesz przeprowadzić niezbędne prace remontowe, takie jak montaż uchwytów, przebudowa wanny na kabinę prysznicową czy poszerzenie drzwi, co znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo. Dowiedz się, kto może ubiegać się o wsparcie.

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami

Całkowity zakaz papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku w Polsce. Resort zdrowia pracuje nad dużymi zmianami dotyczącymi wprowadzenia zakazu wprowadzania do obrotu papierosów elektronicznych (e-papierosów) jednorazowego użytku.

Czy relacje rodzinne mogą wpłynąć na wysokość zachowku?

Zdarza się, iż o zachowek upominają się członkowie rodziny, którzy za życia nie interesowali się spadkodawcą albo nie mieli z nim dobrego kontaktu. Czy w takiej sytuacji można powoływać się na zasady współżycia społecznego? Kiedy sąd może zdecydować o zmniejszeniu należnego zachowku?

REKLAMA

Pomoc żywnościowa. Dla kogo, co i kiedy?

To idealny moment, aby zacząć przygotowania przed Świętami Wielkanocnymi i złożyć wniosek o pomoc! Wiele osób może skorzystać z tzw. pomocy żywnościowej i mieć o tyle "lżej" na święta. Wiadomo, ceny rosną, a każdy przecież chce godnie i rodzinnie przeżyć ten czas przy wspólnym Wielkanocnym Śniadaniu. Można otrzymać m.in. makaron, kawę zbożową, herbatę, mąkę, kasze, płatki owsiane, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mleko, konserwy mięsne i rybne, pasztet, olej rzepakowy i dania gotowe typu fasolka po bretońsku. To produkty, których używamy na co dzień i często są one z długą datą ważności. Podpowiadamy kto i kiedy ma prawo do takiej pomocy żywnościowej.

Bankowe triki w sporach sądowych z konsumentami – czyli wszystkie chwyty dozwolone, aby uniknąć TSUE

Jeśli banki naprawdę kogoś się boją w całym uniwersum sporów powstałych na tle umów kredytowych, to na pewno luksemburskiego Trybunału. Obrazuje to ostatni schemat ich postępowania – tj. podejmowanie wszelkich możliwych działań obliczonych na umorzenie postępowań zainicjowanych z pytań prejudycjalnych skierowanych do TSUE, tak aby nie tworzyły się orzecznicze precedensy, kreujące podstawy do dochodzenia wobec nich kolejnych roszczeń.

Współpraca z rzeczoznawcą się opłaca. Rzecz o akademikach – wywiad z ekspertem

Rynek prywatnych akademików w Polsce rośnie w imponującym tempie, odpowiadając na zmieniające się potrzeby studentów i rosnące zainteresowanie inwestorów. Nowoczesne obiekty oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia stają się coraz bardziej konkurencyjne wobec tradycyjnych domów studenckich. Jak wygląda ten rynek z perspektywy wyceny nieruchomości i inwestycji? O tym rozmawiamy z Joanną Borowik, rzeczoznawcą majątkowym i ekspertką rynku nieruchomości.

Wybory uzupełniające do Senatu - Kraków [WYNIKI]

Wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie dla wielu były sprawdzianem nastrojów społecznych, dla innych testem wierności elektoratów. Wyniki: wygrała popierana przez KO Monika Piątkowska zdobywając 50,14% głosów.

REKLAMA

Obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzacja pensji dla niektórych samorządowców? Postulaty skarbników

Podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników, zostały omówione główne postulaty dotyczące m.in. wynagradzania skarbników. Chodzi m.in. o obligatoryjny dodatek specjalny i waloryzację pensji. Postulaty zostaną przekazane do odpowiednich resortów.

W marcu 2025 r. zaczęły obowiązywać nowe stawki. Lecą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

Chodzi o nowe stawki ogłoszone w obwieszczeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 27 lutego 2025 r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny oraz wysokości kosztów gminy związanych z przyznaniem tej Karty oraz wydaniem jej duplikatu. Zmiany weszły 1 marca 2025 r.

REKLAMA