reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Wakacje 2013 - przewożenie domowych pupili przez granicę

Wakacje 2013 - przewożenie domowych pupili przez granicę

Zbliża się lato, a co za tym idzie okres wakacji, urlopów i wyjazdów. Zanim udamy się w podróż za granicę warto dowiedzieć się jak wyglądają przepisy celne w odniesieniu do przewożenia zwierząt domowych – pozwoli to uniknąć niespodzianek podczas kontroli celnej.

Zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym (psy, koty), w liczbie nie przekraczającej pięciu, mogą być przywożone do Polski, przewożone pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza Unię Europejską tylko przy spełnieniu określonych warunków. Zwierzę, które chcemy zabrać ze sobą w podróż musi posiadać elektroniczny identyfikator. Zwierzę musi być ponadto zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz musi posiadać dokumenty potwierdzające fakt szczepienia. Do dokumentów potwierdzających fakt szczepienia należy paszport zwierzęcia oraz świadectwo weterynaryjne.

Jeśli zamierzamy zabrać ze sobą swojego pupila na zagraniczny wyjazd, musimy liczyć się z tym, że w zależności od tego z jakiego państwa trzeciego do jakiego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zamierzamy podróżować, wymagania te mogą być rozszerzone o kwarantannę lub obowiązek przeprowadzenia badania efektywności szczepienia.

Zobacz także: Jak podróżować ze zwierzętami

Dodatkowym wymogiem stawianym turystom przy przewożeniu zwierząt domowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest elektroniczny czip, który zwierzę musi posiadać oraz to, że zwierze musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacje o szczepieniach są zawarte w paszporcie zwierzęcia.

Należy pamiętać, że w przypadku wywozu zwierząt domowych do państw trzecich, tj. spoza Unii Europejskiej, pewne wymagania mogą ulec zmianie, dlatego przed planowaniem urlopu poza Unię należy zapoznać się z wymogami, jakie zostały ustanowione przez państwo trzecie.

Istotne jest abyśmy przed planowanym wyjazdem dobrze przemyśleli środek transportu. Jeśli decydujemy się na podróż autokarem, powinniśmy zapoznać się z regulaminem przewoźnika. Zapoznanie się z warunkami konkretnego usługodawcy pomoże nam uchronić się przed nieprzyjemnymi sytuacjami i karami pieniężnymi. Jeśli decydujemy się na podróż samolotem, również musimy zwrócić uwagę na wymagania stawiane przez przewoźnika. Linie lotnicze najczęściej pozwalają na przewożenie zwierząt na pokładzie samolotu lub w luku bagażowym, wprowadzając ograniczenia wagowe oraz pobierając oczywiście dodatkowe opłaty. Są jednak tez linie, które wykluczają możliwość przewożenia pupili, oprócz psów przewodników. Rozsądne zaplanowanie podróży, zapoznanie się z warunkami przewozu zwierząt przez granicę, pomoże uchronić nas przed niespodziewanymi wydatkami.

Polecamy również: Podróż samolotem - poradnik pasażera

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przewożenie domowych pupili przez granicę
Przewożenie domowych pupili przez granicę

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama