REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak poprawnie oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
W sprawach majątkowych trzeba wskazać wartość przedmiotu sporu.
W sprawach majątkowych trzeba wskazać wartość przedmiotu sporu.

REKLAMA

REKLAMA

Powód dochodzący przed sądem roszczeń majątkowym musi oznaczyć wartość przedmiotu sporu. Jest to istotny obowiązek bez którego sprawa nie zostanie rozpatrzona. Idąc do sądu warto więc znać zasady , jakimi należy kierować się przy oznaczaniu wartość.

Żadnych wątpliwości w tej kwestii nie ma w sytuacji, gdy roszczenie powoda dotyczy określonej sumy pieniężnej. Zgodnie z art. 19 ust. 1 w takich sprawach podana kwota stanowi wartość przedmiotu sporu.

REKLAMA

W sytuacji, gdy roszczenie dotyczy innych praw majątkowych, wtedy też na powodzie spoczywa obowiązek określenia w treści pozwu jaka jest wartość roszczenia. Jeżeli tego nie uczyni, pozew będzie dotknięty brakiem formalnym. Powód będzie miał 7 dni na jego uzupełnienie, inaczej zostanie on zwrócony (art. 130 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wartość bez odsetek

REKLAMA

Ustalając wartość przedmiotu sporu należy pamiętać o to, że chodzi jedynie o roszczenie główne. Jak stanowi art. 20 do wartości przedmiotu sporu nie wlicza się odsetek, pożytków i kosztów żądanych obok roszczenia głównego. Będą one miały jednak znaczenie w sytuacji, gdy pozew będzie dotyczył jedynie roszczeń ubocznych, czyli np. odsetek.

Dokonując wyliczenia wartości trzeba wziąć pod uwagę wszelkie roszczenia, jakich dochodzi powód. Jeżeli jednym pozwem dochodzimy kilku roszczeń wtedy też ich wartość musi zostać zliczona (art. 21).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególne zasady wyliczenia wartości sporu obowiązują w sprawach dotyczących świadczeń powtarzających się (np. renta, emerytura), jak również w sprawach najmu i dzierżawy.

Zgodnie z art. 22 Kodeksu postępowania cywilnego w sprawach o świadczenia powtarzające się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej – za cały czas ich trwania.

Natomiast w sprawach w sprawach najmu i dzierżawy, przy sprawach o istnienie, unieważnienie albo rozwiązanie umowy, o wydanie lub odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy, wartość przedmiotu sporu stanowi suma czynszu za czas sporny (w przypadku umów na czas oznaczony) lub suma czynszu za okres trzech miesięcy (gdy umowy są zawarte na czas nieoznaczony).

Określając wartość przedmiotu sporu należy pamiętać, iż chodzi o wartość roszczenia majątkowego, które jest sporne. Chwilą, na którą wartość powinna być określona jest moment wniesienia pozwu.

Samochód jest wyceniany na 30 tys. zł. W wyniku poniesionych w wypadku szkód jego wartość zmalała o 10 tys. zł. Wytaczając powództwo przeciwko sprawcy o odszkodowanie wartość przedmiotu sporu będzie wynosiła 10 tys. zł, a nie 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 nr 43 poz. 296).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w Policji?: Szkolenia 100% stacjonarne są historią? Szkolenia hybrydowe! Pierwsze zawodowe podoficerskie

Od 20 maja do 10 czerwca szkolenia hybrydowe policjantów. W Krakowie. Wdrożenie tego rozwiązania w całej Polsce zostałoby (prawdopodobnie) przyjęte z zadowoleniem przez mundurowych.

8 tys. zł dotacji do wzięcia. Rusza pilotażowy projekt wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm

8 tys. zł dotacji do wzięcia przez 195 przedsiębiorstw. Bank Światowy wybrał Koalicję na rzecz Polskich Innowacji (KPI) do wdrożenia w Polsce pilotażowego projektu wsparcia cyfryzacji mikro- oraz małych i średnich firm. Nabór do projektu rozpocznie się 23 maja 2024 r.

Zmiany dla rolników. Oznaczanie graficzne składników pochodzących od owadów i gotowe strefy produkcji rolniczej. Propozycje Kukiz'15 i PiS

W środę poseł Jarosław Sachajko z partii Kukiz’15 ogłosił trzy nowe projekty ustaw, które zostaną złożone przez klub PiS i koło Kukiz’15. 

Od 1100 zł do 4400 zł – tyle możesz dostać na uzyskanie wykształcenia wyższego. Sprawdź kiedy złożyć wniosek i kto ma szansę.

Od 1100 zł do 4400 zł – takie dofinansowanie można dostać na uzyskanie wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski na przyszły rok akademicki można już składać. Jednak trzeba spełnić określone warunki.

REKLAMA

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie

Działalność socjalna pracodawców a opodatkowanie. Czy świadczenia socjalne, otrzymywane przez pracownika z zakładowego funduszu socjalnego (ZFŚS), podlegają opodatkowaniu? Co mówi prawo podatkowe w tym zakresie?

Darowizna pieniędzy od babci lub dziadka. Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Czy darowizna pieniędzy od babci lub dziadka podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn? To zależy od kilku czynników określonych precyzyjnie przez ustawodawcę. Sprawdźmy, kiedy taka darowizna środków pieniężnych w gotówce jest zwolniona z podatku, a kiedy może zostać opodatkowana.

Wybory do europarlamentu 2024. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać o tych terminach

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy niepełnosprawni i seniorzy muszą jednak wcześniej dopełnić niezbędnych formalności, jeśli chcą skorzystać z przysługujących im uprawnień. Mają na to kilka najbliższych dni.

Dodatek do bonu energetycznego 300-1200 zł. Senat obniża jedną z 4 opłat za prąd. Obniżka dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł

Oszczędność dla rodziny od 15,96 zł do 89,4 zł dotyczy okresu od 1 lipca 2024 r. do końca grudnia 2024 r. I wynika z zawieszenia opłaty mocowej. Taka propozycja powstała w Senacie. Będzie niedługo głosowana.

REKLAMA

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. MON podało trzy wakacyjne terminy, pierwszy rusza już od 10 czerwca

6 tys. zł za miesiąc szkolenia wojskowego. Wojsko Polskie zaplanowało trzy terminy szkoleń w ramach programu „Wakacje z wojskiem”. Każdy termin obejmuje 27 dni. Pierwsze szkolenia MON zaplanowało w terminie od 10 czerwca do 6 lipca. Kto może skorzystać z tego szkolenia wojskowego, jak się zgłosić?

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

REKLAMA