reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Sprzedaż rzeczy prywatnych przez Internet a podatek dochodowy

Sprzedaż rzeczy prywatnych przez Internet a podatek dochodowy

Zakupy w sieci mają coraz większą liczbę zwolenników. W Internecie możemy kupić zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Często szkoda nam wyrzucić daną rzecz. Zdarza się, że otrzymaliśmy nietrafiony prezent i po prostu chcemy się go pozbyć. Czy sprzedaż rzeczy prywatnych przez Internet podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Kiedy sprzedaż rzeczy odbywa się prywatnie?

Obowiązek udowodnienia, że sprzedaż rzeczy odbywa się prywatnie, bez chęci osiągania zysku, ciąży na sprzedającym. Na aukcji internetowej możemy wystawić zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Jeżeli czynimy to sporadycznie, nie w sposób ciągły, a przedmioty nie są tylko nowe, należy uznać, iż nie prowadzimy działalności. W sytuacji gdy sprzedajemy tylko rzeczy nowe, a transakcji dokonujemy w sposób zorganizowany celem osiągnięcia przychodów ze sprzedaży, organ podatkowy może uznać to za prowadzenie działalności gospodarczej.

Dowód stanowią wszelkie okoliczności wskazujące na sprzedaż okazjonalną, nienastawioną na osiąganie z niej przychodów.

Termin, który zwalnia z obowiązku rozliczenia podatku

Terminem, który zwalnia z obowiązku zapłaty podatku jest termin sześciomiesięczny, liczony od końca miesiąca nabycia przedmiotu. Jeżeli sprzedaż została dokonana przed końcem tego okresu, należy się z transakcji rozliczyć – nawet gdy podatnik na niej nie zarobił.

Zobacz: Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

W przypadku dokonania prywatnej sprzedaży rzeczy (przed upływem sześciomiesięcznego terminu), rozliczenia rocznego dokonujemy za pomocą druku PIT-36 (kolumna „Inne źródła, niewymienione w wierszach 1–7).

Jak należy obliczyć podatek?

Gdy dokonamy sprzedaży przed upływem sześciomiesięcznego terminu musimy zapłacić podatek. Przychód stanowi łączna wartość wyrażona w cenach określonych w umowach zbycia prywatnego. Cenę – przychód należy pomniejszyć o koszty odpłatnego zbycia (np. koszty wystawienia na aukcji internetowej, koszty przesyłki). Nie wlicza się również kosztów nabycia rzeczy. Należy podkreślić, że podatnik musi udowodnić wszelkie koszty związane z nabyciem rzeczy i z jej odpłatnym zbyciem.

Rozliczenie

W przypadku dokonania prywatnej sprzedaży rzeczy rozliczamy się z urzędem skarbowym dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Gdy dokonamy takiej transakcji i osiągniemy z niej przychód nie płacimy tzw. zaliczek na podatek. Oczywiście może okazać się, że podatek wynosi zero lub podatnik osiągnął stratę, co nie zwalnia go z wypełnienia deklaracji. Skutkiem powyższego będzie brak obowiązku zapłaty podatku.

Czym skutkuje sprzedaż po upływie terminu sześciomiesięcznego?

Sprzedaż rzeczy prywatnych dokonana po sześciu miesiącach liczonych od końca miesiąca, w którym nabyto przedmioty nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnik nie musi również wykazywać transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna

Ustawa z 26.07.1991 r.  o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Jaszczak

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama