REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż rzeczy prywatnych przez Internet a podatek dochodowy

Agnieszka Wiśniewska
Gdy dokonamy sprzedaży przed upływem sześciomiesięcznego terminu musimy zapłacić podatek.
Gdy dokonamy sprzedaży przed upływem sześciomiesięcznego terminu musimy zapłacić podatek.

REKLAMA

REKLAMA

Zakupy w sieci mają coraz większą liczbę zwolenników. W Internecie możemy kupić zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Często szkoda nam wyrzucić daną rzecz. Zdarza się, że otrzymaliśmy nietrafiony prezent i po prostu chcemy się go pozbyć. Czy sprzedaż rzeczy prywatnych przez Internet podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Kiedy sprzedaż rzeczy odbywa się prywatnie?

REKLAMA

Obowiązek udowodnienia, że sprzedaż rzeczy odbywa się prywatnie, bez chęci osiągania zysku, ciąży na sprzedającym. Na aukcji internetowej możemy wystawić zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Jeżeli czynimy to sporadycznie, nie w sposób ciągły, a przedmioty nie są tylko nowe, należy uznać, iż nie prowadzimy działalności. W sytuacji gdy sprzedajemy tylko rzeczy nowe, a transakcji dokonujemy w sposób zorganizowany celem osiągnięcia przychodów ze sprzedaży, organ podatkowy może uznać to za prowadzenie działalności gospodarczej.

Dowód stanowią wszelkie okoliczności wskazujące na sprzedaż okazjonalną, nienastawioną na osiąganie z niej przychodów.

Termin, który zwalnia z obowiązku rozliczenia podatku

Terminem, który zwalnia z obowiązku zapłaty podatku jest termin sześciomiesięczny, liczony od końca miesiąca nabycia przedmiotu. Jeżeli sprzedaż została dokonana przed końcem tego okresu, należy się z transakcji rozliczyć – nawet gdy podatnik na niej nie zarobił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

W przypadku dokonania prywatnej sprzedaży rzeczy (przed upływem sześciomiesięcznego terminu), rozliczenia rocznego dokonujemy za pomocą druku PIT-36 (kolumna „Inne źródła, niewymienione w wierszach 1–7).

Jak należy obliczyć podatek?

Gdy dokonamy sprzedaży przed upływem sześciomiesięcznego terminu musimy zapłacić podatek. Przychód stanowi łączna wartość wyrażona w cenach określonych w umowach zbycia prywatnego. Cenę – przychód należy pomniejszyć o koszty odpłatnego zbycia (np. koszty wystawienia na aukcji internetowej, koszty przesyłki). Nie wlicza się również kosztów nabycia rzeczy. Należy podkreślić, że podatnik musi udowodnić wszelkie koszty związane z nabyciem rzeczy i z jej odpłatnym zbyciem.

Rozliczenie

W przypadku dokonania prywatnej sprzedaży rzeczy rozliczamy się z urzędem skarbowym dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Gdy dokonamy takiej transakcji i osiągniemy z niej przychód nie płacimy tzw. zaliczek na podatek. Oczywiście może okazać się, że podatek wynosi zero lub podatnik osiągnął stratę, co nie zwalnia go z wypełnienia deklaracji. Skutkiem powyższego będzie brak obowiązku zapłaty podatku.

Czym skutkuje sprzedaż po upływie terminu sześciomiesięcznego?

Sprzedaż rzeczy prywatnych dokonana po sześciu miesiącach liczonych od końca miesiąca, w którym nabyto przedmioty nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnik nie musi również wykazywać transakcji w rocznym zeznaniu podatkowym.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna

Ustawa z 26.07.1991 r.  o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA