Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC

27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?

Nowy standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej

Ważne! Już w poniedziałek 27 czerwca nastąpi czwarty, ostatni etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

REKLAMA

REKLAMA

Przypominamy, że w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu - wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera - zgodnych z nowym standardem

Blisko 410 tys. złożonych wniosków

Do tej pory zostało złożonych już blisko 410 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano przeszło 332 tys. Zdecydowana większość wniosków dotyczy dofinansowania do zakupu dekoderów – 286 708, natomiast do zakupu telewizora zostało złożonych 46 140 wniosków.  Za pośrednictwem Poczty Polskiej złożono 336 772 wniosków, przez stronę gov.pl – 71 551.  Świadczenie można zrealizować w 3700 punktach sprzedaży w całym kraju. Lista punktów: https://dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Przypominamy, kto może skorzystać z rządowego dofinansowania do zakupu telewizora lub dekodera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Program wsparcia do zakupu dekoderów oraz telewizorów dla gospodarstw domowych w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest dużym ułatwieniem dla wielu rodzin - co jest głównym celem projektu. Przypominamy, że osoba składając wniosek oświadcza m.in. że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną, a w związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego.

Niestety zdarzają się także sytuacje nadużyć, co skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego w celu ustalenia, czy osoba, która pobrała świadczenie była uprawniona do skorzystania z niego. Za nadużycie w świetle przepisów prawa mogą być uznane zakupy drogich odbiorników cyfrowych bez wyraźnego uzasadnienia dla takiego zakupu wynikającego ze szczególnych potrzeb np. zdrowotnych. Podstawą wszczęcia postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących ustalenia nienależnie uzyskanego świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego i jego kwoty, wynika z art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 24 lutego 2022 r. o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 501, 689), jak również przepisów kodeksu postępowania administracyjnego (art. 50 i 61 kpa). Postępowania są prowadzone w zakresie zweryfikowania czy zostały spełnione przesłanki ustawowe dotyczące trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego, która uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego, bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby. Oznacza to, że  osoby, co do których zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiotowym zakresie są wzywane do przekazania informacji, które uzasadniają prawidłowość pozyskanego przez nich świadczenia na zakup telewizora. W przypadku wykazania takich przesłanek postępowanie administracyjne jest umarzane, natomiast jeżeli strona postępowania nie wykaże trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego tej osoby, zostaje wydana decyzja nakazująca zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Dofinansowanie tylko dla osób w trudnej sytuacji materialnej

Jednocześnie należy podkreślić, że przepisy ustawy, od momentu wejścia w życie, przewidywały mechanizm kontrolny, który miał zapobiec nadużyciom. Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 3 ustawy obywatel składający wniosek o przyznanie świadczenia składa również oświadczenie, o tym, że trudna sytuacja materialna gospodarstwa domowego tej osoby uniemożliwia samodzielne poniesienie kosztów nabycia odbiornika cyfrowego w celu zapewnienia odbioru przez to gospodarstwo domowe naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC, bez uszczerbku dla podstawowych potrzeb życiowych gospodarstwa domowego tej osoby. Niniejsze oświadczenie w złożonym wniosku, zastępowało konieczność składania dodatkowych zaświadczeń w powyższym zakresie.

Postępowania administracyjne, które zostały wszczęte z urzędu, zostały skierowane do osób, które zakupiły odbiorniki cyfrowe za kwotę 12- krotnie przekraczającą wartość dofinansowania. Tak duże kwoty przeznaczone przez poszczególnych obywateli na zakup odbiornika wskazują, że mogą wśród osób korzystających z dofinansowania być osoby, które nie miały trudnej sytuacji materialnej gospodarstwa domowego i mogły pozwolić sobie na samodzielny zakup odbiorników cyfrowych. Potwierdza to część wyjaśnień kierowanych przez obywateli w ramach prowadzonych postępowań – wiele osób zadeklarowało zwrot przyznanego świadczenia, z uwagi na to, że jednak nie znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Po szczegółowym rozpatrzeniu przekazanych wyjaśnień w ramach prowadzonych spraw, wiele postępowań administracyjnych zostało rozstrzygniętych pozytywnie dla obywateli poprzez wydanie decyzji umarzających. Należy zaznaczyć, że środki przeznaczone na program dofinansowania do zakupu odbiornika cyfrowego pochodzą ze środków publicznych, które winny być wydatkowane zgodnie z celem przeznaczenia, jak również zgodnie z zasadą racjonalnego wydatkowania środków publicznych.

Więc informacji o rządowym programie dofinansowania znajdziesz na stronie, telefonicznie korzystając ze specjalnej infolinii pod numerem 42 253 54 30 lub pisząc na skrzynkę kontaktową cyfrowaTV@coi.gov.pl.

Źródło: Cyfryzacja KPRM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Markus
    2022-06-27 08:50:44
    Czy już dziś 27czerwca zmiana nadawania tv w Warszawie?
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

Pomnik przyrody

Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

Odpady komunalne

Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

REKLAMA

Ochrona przyrody

Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

REKLAMA

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

REKLAMA