REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.

Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.
Fundusz Kompensacyjny - działanie, zmiany w 2023 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rzecznik Praw Pacjenta przyznał dotąd 3,6 mln zł świadczeń pieniężnych z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Co zmieni się w 2023 r.?

Pamiętaj, nadal możesz złożyć wniosek do Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych

REKLAMA

Osoby, które doznały poważnego działania niepożądanego po szczepieniu przeciwko COVID-19, w dalszym ciągu mogą złożyć wniosek o odszkodowanie. Jeśli Twój pobyt w szpitalu miał miejsce przed 27 stycznia 2022 roku, czyli przed wejściem w życie ustawy powołującej Fundusz, termin złożenia wniosku upłynie 31 grudnia 2022 roku. Jeżeli zaś zdarzenie niepożądane miało miejsce po 27 stycznia, wniosek o przyznanie świadczenia będzie można złożyć również później – przed upływem roku od zakończenia hospitalizacji.

REKLAMA

„Doświadczenie pierwszych miesięcy funkcjonowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych potwierdza dotychczasowe obserwacje wskazujące na wysoki poziom ich bezpieczeństwa. Pokazuje też, że choć poważne działania niepożądane zdarzają się bardzo rzadko, to dzięki temu potrzebnemu narzędziu osoby, które wymagają wsparcia w związku z doznaną dolegliwością, mogą liczyć na szybką pomoc finansową” – podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Od początku działalności Funduszu Kompensacyjnego do Rzecznika wpłynęło 1 351 wniosków o przyznanie świadczenia. Na ten krok decyduje się zatem 1 osoba na 16 900 osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, a 1 wniosek przypada na 47 700 wykonanych szczepień.

REKLAMA

Sprawne zorganizowanie całego procesu pozwoliło rozpatrzyć już 1 191 spraw, czyli 88% wniesionych dotąd wniosków. W 182 sprawach wydana została decyzja o przyznaniu świadczenia kompensacyjnego – na łączną kwotę 3,6 mln zł. Średnia wysokość świadczenia to niemal 20 tys. zł. Pięciu pacjentów otrzymało najwyższą możliwą kwotę, czyli 100 tys. zł.

Prawie połowa przypadków przyznania świadczenia (88) dotyczy wstrząsu anafilaktycznego, który wymagał obserwacji pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć albo krótkiej hospitalizacji. Pozostałe sprawy, które kwalifikowały się do przyznania świadczenia, dotyczyły najczęściej takich działań niepożądanych, jak Zespół Guillain-Barré (26), małopłytkowość immunologiczna lub małopłytkowość z zakrzepicą (13), zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia (13), zakrzepica naczyń żylnych mózgu lub zatok opony twardej (8), porażenie nerwu twarzowego lub paraliż twarzy (5), parestezje lub niedoczulica (5). W tych przypadkach pobyt w szpitalu trwał co najmniej 14 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak otrzymać świadczenie?

Osoby, które po szczepieniu przeciwko COVID-19 doznały wstrząsu anafilaktycznego albo też innego działania niepożądanego, które wiązało się z hospitalizacją trwającą minimum 2 tygodnie, mogą w łatwy sposób wystąpić o przyznanie świadczenia. Prosty do wypełnienia wniosek można przesłać tradycyjnie pocztą lub elektronicznie. Rzecznik, po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, pozyskuje opinię medyczną sporządzaną przez 3 lekarzy specjalistów ze stałego zespołu ekspertów. Następnie wydawana jest decyzja, która może zostać zaskarżona przez stronę do sądu administracyjnego. Wypłata świadczenia następuje w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji.

Lista działań niepożądanych poszczególnych szczepionek ulega uzupełnieniom – informacje o tym zamieszczamy również na stronie Rzecznika Praw Pacjenta. Jeśli działanie niepożądane, które u Ciebie wystąpiło, zostanie uwzględnione w Charakterystyce Produktu Leczniczego dopiero po wykonaniu szczepienia, możesz złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w ciągu roku od dokonania takiej aktualizacji.

Od 2023 roku Fundusz Kompensacyjny obejmie dodatkowo szczepienia obowiązkowe.

Szczegółowe informacje o Funduszu można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/rpp/fundusz-kompensacyjny.

Autopromocja
Rzecznik Praw Pacjenta

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

REKLAMA

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

REKLAMA

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA