REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - co tam załatwisz?

Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - co tam załatwisz?
Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - co tam załatwisz?

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu można m.in. otrzymać bezpłatnie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która ułatwia korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii.

Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - godziny otwarcia

REKLAMA

Punkt obsługi klienta NFZ mieści się w hali odlotów, w górnej części, niedaleko wejścia C, przy strefie kontroli bezpieczeństwa. Stoisko jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00.

"Mamy przedświąteczny prezent dla naszych pasażerów. Staramy się na lotnisku Chopina dostosować do ich potrzeb. Oczywiście lotnisko ma kilka funkcji, poza oczywistą - jest to przejście graniczne, gdzie funkcjonują różnego rodzaju służby, jest to też część komercyjna, można robić zakupy, coś zjeść, ale dla naszych pasażerów bardzo ważne jest to, żeby również mogli załatwić różne sprawy związane z podróżą" - wskazał w środę na konferencji prasowej prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Stanisław Wojtera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Punkt Obsługi NFZ na Lotnisku Chopina - co tam załatwisz?

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak przekazał, że w punkcie można bezpłatnie i w ciągu kilku minut otrzymać m.in. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wystarczy wypełnić krótki formularz, następnie karta jest drukowana i wydawana od razu na miejscu.

"To jest karta, która umożliwia nam korzystanie z opieki medycznej w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii. (...) Zachęcam do tego, by korzystając z chwili czasu na lotnisku zajrzeć do nas, wyrobić kartę EKUZ, ale także usłyszeć o profilaktyce, o ofercie NFZ związanej z tym, żebyśmy jak najrzadziej korzystali z pomocy" - powiedział Filip Nowak.

Oprócz wydania karty EKUZ, doradcy NFZ m.in. potwierdzą profil zaufany, czyli elektroniczną tożsamość, która umożliwia załatwienie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, pomogą w wypełnieniu ankiety w programie Profilaktyka 40 plus, doradzą też w zakresie dobrania odpowiedniej diety.

"Myślę, że nie będziecie się państwo nudzić przychodząc do naszego stoiska Narodowego Funduszu Zdrowia" - podkreślił prezes NFZ.

W grudniu ze stołecznego portu codziennie korzysta około 40 tys. pasażerów. W okresie ferii jest to o kilkanaście tysięcy osób więcej.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - co to jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest unijnym dokumentem, który potwierdza prawo do świadczeń medycznych. EKUZ jest honorowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej, EFTA (Islandii, Lichtensteinie, Norwegii i Szwajcarii) i w Wielkiej Brytanii. W razie nagłej choroby lub wypadku EKUZ uprawnia do skorzystania z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą.

Podróżujący, który ma EKUZ, skorzysta z pomocy medycznej na identycznych prawach, które obowiązują osoby ubezpieczone w państwie, do którego wyjeżdża.

Osobom zatrudnionym albo prowadzącym działalność gospodarczą Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest wydawana na 3 lata. Dzieci i młodzież, którym przysługuje EKUZ, otrzymają kartę ważną do 18. roku życia.

EKUZ dla emerytów, którzy ukończyli 60 lat - w przypadku kobiet lub 65 lat - w przypadku mężczyzn, będzie ważna 20 lat.

W tym roku NFZ wydał łącznie blisko 2,5 mln kart EKUZ. Najchętniej występują po nie mieszkańcy Mazowsza - ponad 350 tys. wydanych kart w 2022 r. Wyrobienie karty jest bezpłatne.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

REKLAMA

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

REKLAMA

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

Wzrosną kwoty dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych ze środków PFRON

Rząd szykuje podwyższenie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych finansowanych ze środków PFRON. Proponowane rozwiązanie zakłada zwiększenie o 15% ustawowych stawek dofinansowań do wynagrodzeń.

REKLAMA