reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Zakaz handlu w niedziele – konieczność czy zbędny luksus?

Zakaz handlu w niedziele – konieczność czy zbędny luksus?

Do sejmu trafił obywatelski projekt ustawy zakazującej handlu w niedziele. Za słusznością wprowadzenia zakazu handlu w niedziele przemawia aspekt religijny i społeczny, jednak nie gospodarczy. Jakie skutki dla gospodarki wywrze wprowadzenie zakazu handlu w niedziele?

W Polsce praca w niedzielę jest zakazana. Zakaz dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Nie obejmuje aptek, stacji benzynowych, właścicieli placówek handlowych oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnych. Obecnie zakaz handlu w placówkach handlowych uregulowany jest w art. 151 z indeksem 10 pkt 9 Kodeksu pracy. Co do zasady praca w te dni jest zakazana. Paragraf trzeci przewiduje jednak wyjątek. Praca w niedziele w placówkach handlowych jest dopuszczona przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na użyteczność społeczną lub codzienne potrzeby ludności. W konsekwencji więc handel w niedziele jest prawnie dopuszczalny, a praktycznie wszechobecny.

Zakaz handlu obowiązuje w 13 świąt państwowych i religijnych w roku. Należą do nich: 1 stycznia - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki; 6 stycznia - Trzech Króli, Objawienie Pańskie; 20 kwietnia – Wielkanoc; 21 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny; 1 maja - Święto Pracy; 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja; 8 czerwca - Zesłanie Ducha Świętego, Zielone Świątki; 19 czerwca - Boże Ciało; 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny; 1 listopada - Wszystkich Świętych; 11 listopada - Święto Niepodległości; 25 i 26 grudnia - Boże Narodzenie. 

Zobacz również: E-handel nowe regulacje

Istnieją branże, dla których praca w niedziele stanowi nie tylko konieczność ale także standard. W centrach handlowych, pracujących 7 dni w tygodniu, często po 16 godzin na dobę nie ma możliwości odpracowania niedzieli w inne dni. Służby sprzątające także nie mogą częściej i więcej sprzątać w tygodniu a pracownicy ochrony nie zwiększą swojej aktywności w inne dni. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele doprowadzi prawdopodobnie do redukcji zatrudnienia we wskazanych sektorach. Dodatkowe 52 dni w roku wolne od handlu przełożyć się mogą na zmniejszenie zatrudnienia a tym samym wzrost bezrobocia. W handlu to właśnie czas pracy stanowi najcenniejszy zasób. Dotknie to głównie młodych osób, które jednocześnie studiując, pracują w dużej mierze tylko w weekendy.

Zdaniem Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) wprowadzenie omawianego zakazu spowoduje redukcję zatrudnienia o ok. 10%. Oznacza to, że zlikwidowanych zostanie od 25 do nawet 65 tys. kalkulacyjnych etatów. Spowoduje to ograniczenie popytu konsumpcyjnego o ok. 1/7 na rynku wewnętrznym.

Zdaniem wielu zakaz nie spowoduje spadku obrotów, ponieważ większość popytu przesunie się na inne dni tygodnia. Z niektórych zakupów konsumenci nie są po prostu w stanie zrezygnować i dokonają ich niezależnie od tego, w jakich dniach czy godzinach będą otwarte sklepy. Z tego tytułu nie zmienią się więc także dochody państwa.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Konieczność ciągłego, nieprzerwanego świadczenia usług i pracy występuje w branżach zapewniających bezpieczeństwo, zajmujących się lecznictwem i ratownictwem.

Handel w niedzielę zakazany jest obecnie m.in.: w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Francji. Od zasady tej stosuje się wyjątki przedmiotowe, pozwalające na handel określonymi kategoriami produktów: pieczywem, paliwami oraz podmiotowe, zezwalające na działalność określonych przedsiębiorców: piekarni, stacji benzynowych. Wyjątki stanowią często furtkę dla obejścia prawa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama