reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Sprzedaż towarów > Zakup bezpiecznych zabawek – krok po kroku

Zakup bezpiecznych zabawek – krok po kroku

Mimo szerokiego asortymentu zabawek, jaki oferują sklepy, zakup bezpiecznych zabawek dla dzieci nie jest zadaniem łatwym. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pokazuje krok po kroku, jak kupić bezpieczne zabawki.

W nawiązaniu do działań Państwowej Inspekcji Handlowej Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przypomina podstawowe zasady, którymi należy kierować się przy zakupie zabawek dla dzieci. Ich przestrzeganie zapewni bezpieczeństwo dzieciom, które będą bawiły się danym przedmiotem.

Krok I. Zabawka a wiek dziecka

Wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku dziecka. Pomocne będą informacje na opakowaniu wskazujące, dla której grupy wiekowej jest przeznaczona, np. dla dziecka poniżej 3. roku życia. Przykładowo zabawki przeznaczone dla najmłodszych, takie jak maskotki, gryzaki, klocki, lalki, nie mogą zawierać szklanych lub porcelanowych elementów.

Znak CE, który musi znaleźć się na każdej zabawce, jest deklaracją producenta, że produkt spełnia zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Zadaj pytanie na Forum

Krok II. Zabawki a rozwój dziecka

Obejrzyj dokładnie zabawkę, szczególnie pod kątem bezpiecznego używania przez najmłodszych. Niektóre istotne cechy można sprawdzić samodzielnie. Warto upewnić się czy zabawka nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Mogą one znajdować się np. w kierownicy roweru, ramie wózka dla lalek. Zabawki, które można złożyć (np. krzesełka, dziecięce deski do prasowania) muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Zwróć uwagę, czy drobne elementy nie odpadają przy lekkim naciśnięciu, ponieważ dziecko może je połknąć lub się nimi udławić.

Zobacz również: Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Krok III. Instrukcja obsługi/ montażu

Sprawdź, czy jest dołączona instrukcja montażu lub obsługi w języku polskim. Do niektórych zabawek. np. rowerów, hulajnóg, huśtawek, zabawek funkcjonalnych, powinny być dołączone instrukcje użytkowania, a w przypadku zabawek kupowanych w stanie zdemontowanym również instrukcje montażu.

Krok IV. Zabawka dla 2 latka

Jeżeli jednym z elementów zabawki są linki i sznurki zakończone kółkiem lub innym elementem, który może tworzyć zaciągającą się pętlę, sprawdź czy nie są zbyt długie (poniżej 220 mm dla zabawki przeznaczonej dla malucha poniżej 3. roku życia). W przypadku huśtawek linki nie powinny być zbyt cienkie.

Krok V. Zwrot nieudanego prezentu

Przyjęcie zwrotu nieudanego prezentu, który nie ma wad, a jedynie dziecku nie podoba się, zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy, przy czym deklaracja przyjęcia zwrotu złożona w momencie zakupu jest dla sprzedawcy wiążąca.

Oczywiście, każdą zabawkę można reklamować w ciągu dwóch lat od zakupu, ale nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od wykrycia wady lub niezgodności z umową.

Krok VI. Rejestr wyrobów niezgodnych z wymaganiami

Pomocny może okazać się również rejestr wyrobów niezgodnych z wymaganiami, który znajduje się na stronie UOKIK oraz Europejski System Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX. Potwierdzą one, że zabawka, którą bawi się dziecko jest niebezpieczna. Można również zgłosić się do Państwowej Inspekcji Handlowej lub UOKIK.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Źródło: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakup bezpiecznych zabawek – krok po kroku./ fot. Fotolia
Zakup bezpiecznych zabawek – krok po kroku./ fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama