| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Zakup używanego samochodu

Zakup używanego samochodu

Bezpieczny zakup używanego samochodu nie jest zadaniem prostym. Weryfikacja prawdziwości informacji podawanych przez sprzedającego jest ułatwiona dzięki e-usłudze, jaką jest Historia pojazdu. Jak, korzystając z Historii pojazdu, bezpiecznie zakupić używany samochód?

Historia Pojazdu to bezpłatna e-usługa uruchomiona 23 czerwca 2014 roku przez ministerstwo spraw wewnętrznych (MSW). Jej głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.

Poznaj witrynę Historia Pojazdu.gov.pl Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów

Zakup używanego auta - dokumenty

Dzięki portalowi możliwy jest dostęp m.in. do informacji o:

  • obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu,
  • obowiązkowych badaniach technicznych (historii badań - czy wcześniej regularnie i terminowo przeprowadzano badania techniczne),
  • stanie licznika, który odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje te są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
  • danych technicznych pojazdu, np. mocy silnika lub rodzaju paliwa,
  • liczbie właścicieli pojazdu oraz ich charakterze (osoba fizyczna, firma, organizacja),
  • ewentualnej kradzieży auta.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

Zadaj pytanie na FORUM

Historia pojazdu online

Warto podkreślić, że witryna udostępnia jedynie dane dotyczące bezpośrednio samego pojazdu, nie zaś jego właściciela/ posiadacza.

Wszystkie udostępniane informacje mają pewny charakter. Pochodzą bowiem z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ta natomiast jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.

Historia pojazdu jest kierowana w głównej mierze do osób zainteresowanych sprzedaniem/ zakupieniem używanego auta, czyli dwóch stron umowy kupna-sprzedaży samochodu, tj.:

  • kupujących używane auta (zarejestrowane w Polsce),
  • sprzedających używane samochody.

Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Bezpłatny dostęp do witryny Historia pojazdu uwarunkowany jest podaniem trzech danych, mianowicie: numeru VIN, czyli unikalnego numeru pojazdu nadawanego przez producenta, daty pierwszej rejestracji pojazdu oraz numeru rejestracyjnego. Wszystkie powyższe dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, można je więc uzyskać od właściciela, ewentualnie sprzedawcy auta. Dostęp do informacji ma charakter powszechny. Osoba zainteresowana nie jest zobligowana do wykazywania uzasadnionego interesu. Dostęp do informacji o autach jest dużo prostszy. Nie wymaga wstępowania z wnioskiem i oczekiwania na jego rozpatrzenie. W poprzednim stanie prawnym dane dotyczące pojazdu udostępniane były jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz posiadaczowi pojazdu.

Informację będą dostępne online na stronie internetowej. Można z niej korzystać również przez aplikacje mobilne. 

Witryna umożliwia także zapisanie pobranych informacji w formie dokumentu PDF, co może mieć istotne znaczenie praktyczne podczas dokonywania transakcji kupna/sprzedaży pojazdu.

Historia pojazdu to pierwsza e-usługa, z całego pakietu udogodnień, jaki przygotowało dla obywateli MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Podobne rozwiązania sprawdziły się w wielu państwach europejskich, np. Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ministerstwo prowadzi także prace nad rozszerzeniem katalogu informacji dostępnych w Historii pojazdu. Miałby on obejmować także dane o autach zarejestrowanych poza granicami Polski.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10).

Czytaj także

Aktualizacja: 18.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakup używanego samochodu /Fot. Fotolia
Zakup używanego samochodu /Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »