reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > UOKiK: Enion nadużywał pozycji na rynku dystrybucji energii

UOKiK: Enion nadużywał pozycji na rynku dystrybucji energii

Ograniczanie konkurencji oraz nadużywanie pozycji na rynku dystrybucji energii – takie zarzuty wobec spółki Enion sformułowała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Takie postępowanie będzie kosztować spółkę 7 mln złotych.

Enion to największy sprzedawca i właściciel sieci dystrybucji energii w Małopolsce. Postępowanie Urzędu przeciwko temu podmiotowi zostało wszczęte w marcu 2006 r. Zostało ono zainicjowane na podstawie skargi jednego z niezależnych sprzedawców – spółki Electrabel, która korzystała z sieci Enionu przy realizacji zamówień własnych kontrahentów.

W trakcie czynności UOKiK wykrył, iż od 2007 r. Enion, korzystając z pozycji monopolisty na rynku dystrybucji energii narzucał niekorzystne warunki umów, które powodowały iż rozliczenia za korzystanie z sieci dystrybucyjnej narażały podmioty niezależne na straty finansowe. Tym samym ukarana spółka utrudniała rozwój swobodnej konkurencji na rynku.

Ponadto za niezgodne z prawem uznana została praktyka, która nakładała na kontrahentów Enionu obowiązek złożenia zabezpieczenia finansowego. Brak gwarancji powodował, że spółka groziła wstrzymaniem realizacji umów dystrybucji. Zabezpieczenia finansowe były składane jednostronnie, tylko przez kontrahentów, co stanowi praktykę nadużywania pozycji rynkowej. W wyniku tych działań obowiązki i prawa stron kontraktu nie były równe.

Wysokość kary, jaka w wyniku postępowania została nałożona na spółkę, to 7,3 mln złotych. Okolicznością, która wpłynęła na jej wymiar był fakt, iż spółka zaprzestała niedozwolonych praktyk w 2007 r.

Decyzja Prezesa UOKiK nie jest ostateczna, a spółce przysługuje prawo do odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło:

UOKIK


reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama