| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Kombatanci - represjonowani > Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji i represjonowanych - 2018 r. + wniosek

Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji i represjonowanych - 2018 r. + wniosek

Prawo do świadczenia pieniężnego mają osoby będące działaczami opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych. Świadczenie pieniężne każdego roku podlega waloryzacji i od 1 marca 2018 r. wynosi 414,72 zł.

Kwestie związane ze świadczeniem pieniężnym dla kombatantów zostały uregulowane w ustawie o o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Komu przysługuje świadczenie pieniężne?

Świadczenie pieniężne przysługuje osobom będącym działaczami opozycji antykomunistycznej, a także osobom represjonowanym z powodów politycznych. Status działacza opozycji lub osoby represjonowanej z powodów politycznych musi zostać potwierdzony przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).

Przesłanki jakie muszą zaistnieć aby osobie został przyznany działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej są zawarte we wspomnianej wcześniej ustawie w art. 2-4.

Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych jest przyznawany na wniosek samego działacza/osoby represjonowanej, ale także na wniosek wdowca/wdowy po zmarłym uprawnionym, lub innego członka rodziny. Szczegółowe zasady przyznawania tego statusu zostały poruszone TUTAJ.

Tryb przyznawania świadczenia i jego wysokość

Świadczenie pieniężne jest przyznawane na wniosek osoby uprawnionej. Wzór wniosku jaki należy złożyć do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych znajduje się TUTAJ. O przyznaniu świadczenia pieniężnego dla osoby uprawnionej decyduje Szef UdSKiOR, w drodze decyzji administracyjnej.

Po marcowej waloryzacji świadczenie dla działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych wynosi 414,72 zł, czyli jest o 12 zł wyższe niż przedtem.

Warto wspomnieć, że świadczenie pieniężne jest wolne od podatku i nie jest wliczane do dochodu wyliczanego na potrzeby dodatku mieszkaniowego i pomocy społecznej.

Jakie inne uprawnienia?

Osobom uprawnionym do świadczenia pieniężnego przysługuje także szereg innych uprawnień. Takie osoby mają prawo pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej, w tym w uzyskaniu miejsca w domu pomocy społecznej.

Osoby uprawnione mogą także starać się o przyznanie pomocy pieniężnej, jeżeli znajdują się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku z innym zdarzeniem losowym. Wskazówki co do sposobu uzyskania pomocy pieniężnej, wraz z niezbędną dokumentacją znajdziesz TUTAJ.

Od 1 grudnia 2017 r. działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych mogą skorzystać z przejazdów pociągami Kolei Mazowieckich, z wyjątkiem pociągu „Słoneczny” i innych o charakterze komercyjnym, na podstawie biletów jednorazowych z ulgą 35%

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »