REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe mieszkania dla seniorów. Jak wygląda budownictwo senioralne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowe mieszkania dla seniorów. Jak wygląda budownictwo senioralne?
Nowe mieszkania dla seniorów. Jak wygląda budownictwo senioralne?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrasta liczba seniorów, którzy oczekują wysokiej jakości życia na emeryturze. Stawia to nowe wyzwania przed deweloperami i urbanistami, a budownictwo senioralne staje się coraz ważniejszym segmentem rynku nieruchomości, odpowiadającym na dynamicznie zmieniające się potrzeby demograficzne.

Coraz więcej seniorów w Europie. Dane Eurostatu wskazują, że na początku stycznia 2023 r. mediana wieku ludności UE osiągnęła 44,5 lata. W roku 2013 r., mediana ta była zaś na poziomie 42,2, co pokazuje zdecydowany wzrost tej wartości na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia.

REKLAMA

Wśród krajów, w których seniorów szybko przybywa, znajduje się Polska

REKLAMA

Wśród krajów, które starzeją się najszybciej, znalazła się Polska. W ciągu dekady mediana wieku wzrosła u nas o 3,8 roku - to siódme miejsce wśród najszybciej starzejących się państw Unii. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika natomiast, że na koniec 2022 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln i zwiększyła się o 0,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął tym samym poziom 26 proc., co oznacza wzrost o 0,2 p. proc. w porównaniu do ubiegłego roku  . Wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi (tj. liczba osób w wieku 65 lat i więcej przypadająca na 100 osób w wieku od 15 do 64 lat) wzrósł natomiast do poziomu 29,9 z 28,9 w roku poprzednim. Liczby te mają znaczenie dla wielu sektorów gospodarki, w tym dla rynku mieszkaniowego. Urbaniści i deweloperzy śledzący dane demograficzne już dziś uwzględniają je w swoich planach inwestycyjnych. Wielu z nich rozumie zmiany społeczne, projektując swoje osiedla tak, by odpowiadały nie tylko potrzebom młodego pokolenia, ale również osobom starszym. Jedną z idei, która szczególnie im przyświeca to próba stworzenia zazębiającej się integracji pokoleniowej, która byłaby atrakcyjna dla przedstawicieli wszystkich pokoleń.

"Integracja międzypokoleniowa znajdzie w niedalekiej przyszłości bardzo wyraźne przełożenie na rynek mieszkaniowy. Tworzenie przestrzeni, w której seniorzy mogą codziennie i swobodnie spotykać się zez  sobą, ale i z młodszymi generacjami, sprzyja nie tylko ich aktywności społecznej, ale również pozwala na wymianę doświadczeń i budowanie między nimi mocnej więzi. Tego rodzaju podejście nie tylko poprawia jakość życia osób starszych, ale również wzbogaca całą społeczność. Dodatkowo, wspólne przestrzenie i programy aktywności pomagają zwalczać izolację społeczną i wspierają zdrowie psychiczne seniorów. Tworzenie miejsc, które sprzyjają seniorom, jale jednocześnie włączają ich w życie całej społeczności , to według mnie konieczność w obszarze mieszkaniówki" – mówi Tomasz Delowski z Tętnowski Development.

Seniorzy chcą mieszkań odpowiednio dostosowanych do swoich warunków życia

REKLAMA

Budownictwo w Polsce staje przed wieloma wyzwaniami, które wynikają ze zmian demograficznych. W miarę starzenia się społeczeństwa, rośnie liczba osób starszych, wymagających odpowiednio dostosowanych pod siebie warunków życia. Zwiększają się również oczekiwania tej grupy dotyczące standardów mieszkaniowych. Konieczne jest, aby nowe inwestycje były projektowane z myślą o długoterminowych potrzebach seniorów, uwzględniając zarówno aspekty zdrowotne, jak i społeczne. Musimy szukać rozwiązań by „więźniowie 4 piętra” mogli nadal funkcjonować społecznie.

Nowe budynki powinny być zatem dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością, co wymaga specjalnych rozwiązań architektonicznych, takich jak windy, rampy oraz odpowiednio szerokie drzwi. Ponadto, kluczowe jest zapewnienie otoczenia sprzyjającego integracji i aktywizacji seniorów. W tym kontekście istotne jest, aby projekty uwzględniały przestrzenie wspólne, umożliwiające spotkania oraz wspólne spędzanie czasu - również z osobami reprezentującymi młodsze pokolenia. Kolejny ważny aspekt to dostosowanie budynków do potrzeb zdrowotnych osób starszych. Należy zwrócić uwagę na odpowiednie warunki mieszkaniowe, które wspierają zdrowie fizyczne i psychiczne, takie jak dobre oświetlenie, wentylacja oraz dostęp do opieki medycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwój budownictwa senioralnego wymaga współpracy między różnymi sektorami

Współczesne budownictwo powinno skupiać się na tworzeniu przestrzeni, które nie tylko zapewniają komfort i bezpieczeństwo, ale także sprzyjają integracji społecznej oraz aktywnemu trybowi życia. Kluczowym aspektem jest w tym przypadku lokalizacja. Preferowane są miejsca zlokalizowane w pobliżu lokalnych centrów usług, infrastruktury miejskiej, sklepów, aptek, ośrodków kultury, zdrowia, dobrej komunikacji publicznej, tak by senior większość swoich bieżących potrzeb mógł zaspokoić samodzielnie. Ideałem byłyby miejsca, które jednocześnie oferują spokój i dostęp do terenów zielonych. Mieszkania dedykowane seniorom są dodatkowo projektowane z myślą o funkcjonalności i dostępności. Przestronne i ergonomiczne układy, brak barier architektonicznych, a także windy i balkony stanowią w nowoczesnych inwestycjach elementy atrakcyjne pod kątem potrzeb ludzi starszych.

Rozwój budownictwa senioralnego w Polsce wymaga współpracy między różnymi sektorami – od deweloperów, przez architektów, po instytucje publiczne. Współpraca ta jest kluczowa, aby tworzyć kompleksowe rozwiązania, odpowiadające na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Inwestycje w budownictwo senioralne powinny być traktowane jako priorytet, aby zapewnić godne warunki życia starszym osobom i wspierać ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trump ogłasza cła. Co na to Europa? [Eksperci]

Donald Trump ogłasza cła na Europę - rekordowy pakiet finansowych zobowiązań obejmuje hurtowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Czy cła dotkną Polskę? Czego najbardziej obawiają się eksperci?

SN: ZUS przegrywa sprawę o pominięcie 2-3 lat służby wojskowej do emerytury

Wydawało się, że to będzie archiwalny problem prawny – kilka lat służby wojskowej w czasach PRL pomijanych przy ustalaniu emerytury przez ZUS. To jednak wciąż aktualna sprawa, o czym świadczy to, że wciąż zajmują się nim sądy. Z ZUSem skutecznie spierają się byli żołnierze, którzy służyli w wojsku np. w latach 80-tych, a ZUS pomija ten okres w wyliczeniach emerytalnych. Np. ZUS uważa, że do czasu pracy w szczególnych warunkach nie zalicza się okresu zasadniczej służby wojskowej np. w 1983 r.

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? [PORADNIK]

Mam długi. Jak z nich wyjść? Co robić? - to częste pytania zadawane na forum w Internecie. Po pierwsze, należy zaprzestać zaciągania kolejnych zobowiązań. Co dalej? Oto poradnik, który pokazuje jak krok po kroku wyjść z długów. Zawiera wszystko, co należy widzieć o oddłużaniu.

Sprawdź uprawnienia kierowcy. Nowa usługa w aplikacji mObywatel

W aplikacji mObywatel można już sprawdzić uprawnienia kierowcy. Wystarczy wpisać imię, nazwisko oraz numer blankietu dokumentu, aby uzyskać możliwość weryfikacji danych każdego kierowcy i statusu jego prawa jazdy, tymczasowego prawa jazdy oraz pozwolenia na kierowanie tramwajem.

REKLAMA

Opłaty za pobyt w DPS. Współpraca z MOPS ma znaczenie [Kryteria 2025]

W kontekście opłat za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej sporo mówi się o kryteriach dochodowych i kręgu osób zobowiązanych. Nie każdy jednak pamięta, iż na zakres tej opłaty wpływa również wywiad środowiskowy. Dlaczego?

Sąd Apelacyjny unieważnił umowę kredytu złotówkowego (prawomocnie). Jakie były powody? Analiza radcy prawnego

Jeśli w pierwszej i drugiej dekadzie XXI wieku prawie każdy mógł powiedzieć, że kojarzy kogoś znajomego, kto wyjechał za granicę ze względu na exodus migracyjny, to zakładam, że już w trzeciej dekadzie prawie każdy będzie kojarzył kogoś, kto unieważnił swoją umowę z bankiem. I to nie tylko tę waloryzowaną kursem waluty obcej. Unieważnianie kredytów i pożyczek stanie się sportem narodowym Polaków, takim jak jest nim teraz grillowanie.

Ile naprawdę zarabia przeciętny Polak? Duże różnice różnice płacowe ze względu na płeć i wiek

Znamy już najnowsze dane o wynagrodzeniach za październik 2024 roku. GUS podał, że przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8363,69 zł brutto, ale mediana była o 18% niższa i wyniosła 6856,75 zł. Dysproporcje te wskazują na duże rozwarstwienie płacowe, szczególnie widoczne w zależności od płci, wieku, branży oraz wielkości firmy. Sprawdź, co kryje się za tymi liczbami.

Już niebawem gminy będą mogły zablokować budowę tysięcy domów, a rolnicy – pomimo posiadania znacznych areałów – będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę. Zmiana ważnego terminu w ramach reformy systemu planowania przestrzennego

To, że już niebawem miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z uchwalanymi przez gminy planami ogólnymi, a tym samym – gminy będą mogły uniemożliwić właścicielowi nieruchomości np. budowę domu na działce, która w ww. planie ogólnym zostanie zlokalizowana w strefie objętej zakazem zabudowy – jest nieuniknione, ponieważ ustawa wprowadzająca reformę systemu planowania przestrzennego już obowiązuje. Aktualnie rozchodzi się jednak o termin, do którego samorządy mają obowiązek opracowania ww. planów ogólnych, który rząd chce o pół roku wydłużyć, tj. do 1 lipca 2026 r. Ww. reformy obawiają się zwłaszcza rolnicy, którzy – w przypadku ustalenia na będących w ich posiadaniu terenach rolnych tzw. stref otwartych z zakazem zabudowy – celem budowy domu, pomimo posiadania znacznych areałów ziemi, będą zmuszani do zakupu działek na terenach wyznaczonych pod zabudowę.

REKLAMA

Wielkie zmiany w dowodach osobistych. Milionom Polaków grozi za to kilka tysięcy kary

Mamy czas wielkiej wymiany dowodów osobistych. Wedla danych resortu cyfryzacji, po nowy dokument w tym roku musi się zgłosić blisko 3,5 miliona Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Po co raz na 7 lat przepuszczać osoby niepełnosprawne ze stałym orzeczeniem przez specjalistów w WZON?

Tak pyta nasza czytelniczka. I argumentuje „Skoro niektóre osoby niepełnosprawne mają orzeczenia na stałe z MZON lub ZUS, bo ich schorzenia nie rokują poprawy, to po co zasadnym jest "przepuszczanie" ich co 7 lat przez "specjalistów" WZON? Moim zdaniem chyba tylko po to, by tysiące osób oceniających miały nadal zapewnioną pracę. Może i ona niewdzięczna, ale chyba nie aż taka zła, skoro są chętni...

REKLAMA