REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za pogryzienie przez psa

Wiesława Wyporska

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma miesiąca, w którym media nie informują nas o jakiejś tragedii związanej z pogryzieniem człowieka – najczęściej dziecka przez najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Pojawia się tu następujące pytanie: co należy zrobić, gdy sytuacja taka dotyka właśnie Ciebie, lub członka Twojej rodziny?

REKLAMA

Kto odpowiada za psa?

Nawet najmądrzejszy pies bardzo często działa w oparciu o odziedziczone po swych dzikich przodkach instynkty, nad którymi nie zawsze jest w stanie zapanować, ponadto nie umie przewidzieć konsekwencji swego działania. Z tego powodu znajduje się on pod pieczą człowieka, który ponosi wszelkie konsekwencje jego zachowań.

Odpowiedzialność cywilna

Wynikająca z treści art. 431 kodeksu cywilnego odpowiedzialność odszkodowawcza za wyrządzoną przez zwierze szkodę istnieje nie zależnie czy zwierze w chwili wyrządzenia szkody znajdowało się pod nadzorem człowieka, czy też np. uciekło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby poszkodowany mógł dochodzić odszkodowania za wyrządzona przez ugryzienie przez psa szkodę w drodze powództwa cywilnego muszą wystąpić jednocześnie trzy przesłanki: szkoda, wina, oraz zwyczajny związek przyczynowo skutkowy.

Pod pojęciem szkody rozumieć należy zarówno szkodę o charakterze niemajątkowym np.: ból, strach, jak i szkodę majątkową obejmującą np.: koszt oddania ubrania do pralni, kupienia nowego w miejsce zniszczonego płaszcza, oraz w uzasadnionych przypadkach koszt leczenia, rehabilitacji, czy nawet utracony zarobek. W wyżej wymienionym przypadku ustawodawca wprowadził możliwe do obalenia domniemanie, iż osoba odpowiedzialna za zwierze, które wyrządziło szkodę dopuściła się winy w nadzorze nad nim np. nie zabezpieczając odpowiednio posesji, czy też wyprowadzając na spacer po mieście bez smyczy i kagańca agresywnego psa.

Zobacz: Skutki przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody

Z kolei zwyczajny związek przyczynowo skutkowy oznacza, że w normalnej sytuacji określonego rodzaju ugryzienie przez psa skutkuje określonymi obrażeniami u poszkodowanego. Zasadą jest, że ciężar udowodnienia zaistnienia wyżej wymienionych przesłanek spoczywa na poszkodowanym.

Zobacz: Kodeks cywilny

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, gdy szkoda została wyrządzoną przez zwierzę będące narzędziem w ręku człowieka, np. gdy szczuty przez właściciela pies rzeczywiście kogoś ugryzł. Wówczas uważa się, że szkodę wyrządziło nie zwierze a człowiek, którego wolę spełniało.


Odpowiedzialność karna

REKLAMA

W przypadku procesu karnego z odpowiedzialnością karną najczęściej mamy do czynienia w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia ciała polegającego na naruszeniu ciągłości tkanek zewnętrznych oraz wewnętrznych powodujące utratę lub naruszenie czynności określonych narządów ciała, jak i rozstrój zdrowia rozumiany jako zakłócenie funkcji organizmu na skutek doznanego urazu, bądź też na skutek szoku psychicznego.

Co do zasady postępowanie karne wszczynane jest z urzędu, zaś ustalenia, z jakim stopniem uszkodzenia ciała mamy do czynienia dokonuje biegły lekarz, którego opinia podlega ocenie sądu.

Jeżeli na skutek pogryzienia przez psa dojdzie do lekkiego uszkodzenia ciała, tzn. takiego, którego skutki – naruszenie narządu ciała lub rozstrój zdrowia - trwają do 7 dni, ściganie następuje wyłącznie z oskarżenia prywatnego. Oznacza to, że jeśli poszkodowany chce dochodzić sprawiedliwości w drodze procesu karnego musi sam złożyć stosowny pozew do sądu.

REKLAMA

Pod pojęciem średniego uszkodzenia ciała rozumiemy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, a które jednocześnie nie mają charakteru ciężkiego uszkodzenia ciała. Sprawy, w których doszło do średniego uszkodzenia ciała, co do zasady ścigane są z urzędu. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, w której doszło do wyżej wymienionej sytuacji w sytuacji, w której sprawca działał nieumyślnie.

Pojęcie ciężki uszczerbek na zdrowiu obejmuje pozbawienie człowieka: wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, bądź innego ciężkiego kalectwa, całkowitej lub znacznej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała.

Zobacz: Kodeks karny

Co zrobić jeśli stałeś się ofiarą pogryzienia?

Gdy zostaniesz pogryziony natychmiast skontaktuj się z lekarzem jest to bardzo ważne nawet jeśli myślisz, że ugryzienie nie było poważne. Pies, zwłaszcza nieznany może być chory na śmiertelną i w dalszym ciągu nieuleczalną chorobę – wściekliznę, zwaną inaczej wodowstrętem. Dobrze jeśli znasz właściciela zwierzęcia w takim razie może on najczęściej okazać świadectwo szczepienia psa. Jeśli z jakiś przyczyn pies nie został zaszczepiony kieruje się go na obserwację. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia gdy uda się złapać psa nieznanego właściciela. W takim przypadku jedynie gdy obserwacja wykaże, iż zwierze jest chore będziesz musiał przyjmować skuteczne po ugryzieniu a przed wystąpieniem pierwszych objawów szczepienia. Jeżeli nie znanego psa nie uda się schwytać będziesz z całą pewnością musiał zostać zaszczepiony.

Po ukończeniu leczenia jeśli zamierzasz wejść na drogę sądową zachowaj całą dokumentacje medyczną. Zapisz dane przyjmujących Cię lekarzy, oraz ewentualnych świadków zdarzenia. Ważnym ze względów procesowych jest byś wiedział do kogo należy pies który Cię zaatakował. W przeciwnym razie nie będziesz wiedzieć do kogo możesz pozwać.

Co zrobić, jeśli uważasz, że jesteś zagrożony atakiem psa?


Jeśli widzisz, że ktoś z twoich sąsiadów wypuszcza luzem agresywnego psa- pamiętaj nie jesteś bezbronny!  Możesz o tym poinformować straż miejską-jej funkcjonariusze mocą art. 77 kodeksu wykroczeń mogą ukarać go karą grzywny do 250 złotych.

Zobacz: Czy warto ubezpieczać psa?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

REKLAMA

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

REKLAMA

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

REKLAMA