reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Obniżenie kary więzienia orzeczonej przez zagraniczny sąd

Obniżenie kary więzienia orzeczonej przez zagraniczny sąd

Weszły w życie nowe przepisy, na mocy których, jeżeli sąd innego kraju Unii Europejskiej skaże polskiego obywatela na wyższą karę pozbawienia wolności niż przewiduje prawo krajowe, polski sąd będzie musiał ją obniżyć.

Nie można wykonywać europejskiego nakazu aresztowania wydanego w celu wykonania kary więzienia, lub innego środka polegającego na pozbawieniu wolności, jeżeli skazany jest Polakiem lub obcokrajowcem korzystającym z azylu i nie wyrazi zgody na przekazanie. Odmawiając przekazania skazanego innemu krajowi UE, sąd musi orzec o wykonaniu kary lub środka w Polsce. W orzeczeniu tym, sąd musiał dotychczas określić tylko kwalifikację prawną czynu według prawa polskiego.

Zobacz: Uporczywe nękanie wkrótce karalne

Sankcja na poziomie górnej granicy przewidzianej polskim prawem

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym sądy, które orzekają o wykonaniu kar pozbawienia wolności w oparciu o europejskie nakazy aresztowania, muszą stosować się do nowej procedury, która stanowi, że gdy kara lub środek orzeczone przez państwo, które wydało europejski nakaz aresztowania, przekroczy granicę ustawowego zagrożenia przewidzianą w polskim kodeksie karnym, sąd musi określić sankcję na poziomie górnej granicy zagrożenia przewidzianej w polskim prawie. Do kary musi zaliczyć okres pozbawienia wolności za granicą, oraz wykonaną tam karę lub środek karny.

Sąd polski orzekający w kwestii uznania i wykonania europejskiego nakazu aresztowania, nie jest bezwzględnie związany wymiarem kary orzeczonej przez sąd zagraniczny.

Zobacz: Dodatkowe gwarancje dla osób tymczasowo aresztowanych

Rozwiązanie uniemożliwia pogorszenie sytuacji procesowej skazanego

Rozwiązanie takie uniemożliwia pogorszenie sytuacji procesowej skazanego na skutek dostosowania orzeczenia do prawa polskiego. Postępowania sądowe zakończone prawomocnym orzeczeniem o wykonaniu kary lub środka, orzeczonych przez państwo wydania ENA, będą musiały w części przypadków ulec wznowieniu. Chodzi o przypadki w których sąd orzekł o wykonaniu kary lub środka polegającego na pozbawieniu wolności w wymiarze przekraczającym górną granicę ustawowego zagrożenia. Wznowienie postępowania będzie ograniczone wyłącznie do określenia podlegającej wykonaniu kary lub środka według prawa polskiego.

Zobacz: Ograniczenia dotyczące zażaleń skazanych

Wznowienie nie będzie dotyczyło przypadków w których kara lub środek zostały wykonane.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama