| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Czym jest „lekki” uszczerbek na zdrowiu?

Czym jest „lekki” uszczerbek na zdrowiu?

Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni zwany też „lekkim uszczerbkiem”, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Dla odpowiedzialności sprawcy konieczne będzie stwierdzenie związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy jego czynem a skutkiem. Chodzi więc o krótkotrwałe zaburzenie funkcjonowania organizmu.

Jeżeli sprawca nie jest osobą najbliższą dla pokrzywdzonego ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że pokrzywdzony sporządza prywatny akt oskarżenia, wskazuje sprawcę i dowody.

Zobacz również: Kiedy pokrzywdzony może wystąpić w sprawie w roli oskarżyciela?

Jeżeli pokrzywdzonym - którego naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwały dłużej niż 7 dni - jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa następuję na wniosek osoby pokrzywdzonej. Z chwilą złożenia wniosku organy ścigania prowadzą postępowanie. Osobą najbliższą w rozumieniu Kodeksu karnego jest małżonek, wstępny, zstępny, rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu. Zmiany te zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2010 r.

Okres siedmiu dni nie musi pokrywać się z okresem niezdolności do pracy. Ponadto, okres siedmiu dni odnosi się do czasu trwania niesprawności narządu ciała bądź rozstroju zdrowia, a nie czasu trwania niezdolności do pracy.

Uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia poniżej siedmiu dni należy odróżnić od naruszenia nietykalności cielesnej z art. 217 Kodeksu karnego, gdyż nie mamy tu do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania organizmu, a co najwyżej ze śladami w postaci zasinienia lub zaczerwienia.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Lekki uszczerbek na zdrowiu jest określony w Kodeksie karnym./Fot. Fotolia
Lekki uszczerbek na zdrowiu jest określony w Kodeksie karnym./Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »