reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Pokrzywdzony > Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

Jak skonstruować pozew cywilny w procesie karnym?

W procesie karnym pokrzywdzony może pisemnie, aż do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego, zgłosić powództwo cywilne przeciwko oskarżonemu. Niniejsze opracowanie przedstawia jak sporządzić taki pozew.

W odniesieniu do kwestii pozwu cywilnego w procesie karnym należy wskazać, iż za ideą przyjęcia takiego rozwiązania przemawiał w założeniu interes pokrzywdzonego, który może dochodzić swoich praw cywilnych (odszkodowania) w jednym procesie.

Największą zaletą powództwa cywilnego jest to, że wnoszone jest ono za darmo – w przeciwieństwie do zwykłego procesu cywilnego. Koszty tego postępowania są wprawdzie rozliczane, ale dopiero pod koniec postępowania karnego.

Poza powyższym aspektem formalnym w zasadzie powództwo cywilne w procesie karnym nie różni się od zwykłego powództwa. Oznacza to, iż musi ono spełniać dwa rodzaje wymogów: formalne oraz merytoryczne. Zostają one przedstawione poniżej.

Wymogi formalne

Pozew cywilny składany jest do sądu karnego, w którym toczy się postępowanie karne. Trzeba to zrobić na piśmie, najpóźniej do momentu otwarcia przewodu sądowego. Jest to termin nieprzekraczalny. Pozew ten można sporządzić samemu lub powierzyć jego sporządzenie i złożenie umocowanemu do tego pełnomocnikowi.

Wśród innych formalnych aspektów pozwu wskazać należy, iż musi on zawierać:

  • oznaczenie osoby, która pozew wnosi;
  • oznaczenie osoby, przeciw której jest kierowany pozew (oskarżonego wraz z jego adresem, ujawnionym w aktach sprawy karnej);
  • oznaczenie wartości przedmiotu sporu, czyli łącznej kwoty, jaką się pokrzywdzony domaga.

Pozew musi zawierać wskazanie czego dokładnie domaga się pokrzywdzony (wysokość szkody, utraconych korzyści, odsetki, zadośćuczynienie). Musi być on również podpisany przez pokrzywdzonego.

Istotne jest również to, iż pozew musi być złożony w co najmniej 2 egzemplarzach: dla sądu i dla oskarżonego (lub w większej liczbie jeżeli jest więcej oskarżonych).

Zobacz serwis: Pozwy

Wymogi merytoryczne

W zakresie treści merytorycznej pozwu cywilnego ważne jest, aby pozew zawierał uzasadnienie żądań w nim zawartych.

Na powodzie cywilnym ciąży również ciężar dowodowy co do jego twierdzeń, co oznacza, iż musi on również wskazać wnioski dowodowe czyli powołać dowody na swoje twierdzenia (odpowiednie dokumenty, świadkowie etc.). Można opierać się tu na dowodach przywołanych przez prokuratora w akcie oskarżenia (bo może się tak zdarzyć, iż pokrywają się one w pełni z tezami, które zgłasza prokurator np. ten sam świadek widział zbicie szyby i zna jej wartość) ale dozwolone jest również przedstawianie nowych (innych) wniosków dowodowych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozew powinien zawierać uzasadnienie żądań w nim zawartych.
Pozew powinien zawierać uzasadnienie żądań w nim zawartych.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama