REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi ma charakter fakultatywny.
Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi ma charakter fakultatywny.

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia przez niego dochodzenia lub śledztwa jest uprawnieniem sądu, z którego może skorzystać po wpłynięciu aktu oskarżenia a przed rozpoczęciem postępowania. Jest jednym z możliwych elementów tzw. uprzedniej merytorycznej kontroli aktu oskarżenia.

Decyzja o zwrocie sprawy prokuratorowi zapada po analizie akt sprawy na posiedzeniu sądu, które jest wyznaczane na podstawie zarządzenia Prezesa Sądu. Istotą tej instytucji jest to, że sprawa jest dosłownie “cofana” z powrotem do etapu postępowania przygotowawczego z zaleceniem przeprowadzenia określonych czynności. Zalecenia te precyzyjnie formułuje Sąd.

REKLAMA

Fakultatywny charakter decyzji Sądu

Skorzystanie z tej instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem Sądu. Jest to element tzw. uprzedniej kontroli merytorycznej aktu oskarżenia (uprzedniej, bo dokonywanej przed wszczęciem właściwego postępowania – otwarciem przewodu sądowego).

Zobacz również: Wstępna kontrola aktu oskarżenia

Kiedy sąd może podjąć decyzję o zwrocie sprawy prokuratorowi?

Zgodnie z treścią art. 345 p. 1 KPK Sąd przekazuje sprawę prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia, jeżeli akta sprawy wskazują na istotne braki tego postępowania, zwłaszcza na potrzebę poszukiwania dowodów, zaś dokonanie niezbędnych czynności przez sąd powodowałoby znaczne trudności. Reasumując dla zastosowania tej instytucji konieczne jest by:

  • braki postępowania był istotne (zwłaszcza dotyczyły poszukiwania dowodów),
  • braków nie dało się usunąć Sądowi bez znacznych trudności.

Należy w tym miejscu wyjaśnić, iż nie każdy brak postępowania przygotowawczego to podstawa do zwrotu sprawy prokuratorowi. Zasadą jest to, że Sąd konwaliduje (naprawia) błędy śledztwa lub dochodzenia przez uzupełnienie postępowania dowodowego samemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli prokurator nie przesłuchał 2 świadków zdarzenia, to zasadniczo może to uczynić sąd a to powoduje że nie ma powodów do zwrotu sprawy prokuratorowi.

REKLAMA

Sąd może zatem zwrócić sprawę tylko wówczas gdy usuwanie braku spowodowałoby trudności, a nadto gdy ów brak byłby istotny. Są to sytuacje, gdy ogrom “niedopracowania” sprawy jest naprawdę bardzo duży. W orzecznictwie przyjmuje się, że chodzi o sytuacje gdy Sąd musiałby wykonywać pracochłonne i czasochłonne czynności zamieniając postępowanie sądowe w swoiste postępowanie przygotowawcze (tak postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 26 sierpnia 2008 r., sygn. II Akz 566/09, LEX nr 553816). Należy dodać, iż chodzi nie tylko o braki dowodowe postępowania przygotowawczego, ale także inne wady proceduralne postępowania przygotowawczego (tak postanowienie Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 2 lutego 2011 r. , sygn. II Akz 39/11,LEX nr 785465).

Jeżeli po wniesieniu przez oskarżyciela aktu oskarżenia okazałoby się, iż oskarżyciel zaniechał dokonania szeregu istotnych czynności np. w sprawie prezesa firmy oskarżonego o oszustwo nie ustalił w pełni listy kontrahentów, którym oskarżony nie zapłacił, nie ustalił pełnej wysokości zobowiązań ani tego czego one dotyczyły, nie ustalił stanu majątkowego firmy oskarżonego (brak analizy ksiąg rachunkowych, brak analizy majątku firmy,) to braki takie z pewnością są istotne, a ich prowadzenie dla sądu byłoby czasochłonne. Uzasadniałoby to zastosowanie przez Sąd instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi.

Jakie jest znaczenie tej instytucji?

REKLAMA

Istnienie instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi jest korzystne zarówno dla Sądu jak i stron postępowania. Z punktu widzenia Sądu ma sprawić, aby Sąd rozpoznawał tylko sprawy należycie przygotowane przez oskarżyciela, a tym samym ma uwolnić Sąd od konieczności poszukiwania dowodów etc, czyli od czynności, które powinny były być dokonane w postępowaniu przygotowawczym.

Z kolei dla stron istnienie omawianej instytucji oznacza szansę na to, aby Sąd nie dopuścił do rozpoznawania sprawy poprzedzonej wadliwym postępowaniem przygotowawczym. Należy wskazać, iż strony (a zasadniczo i przede wszystkim – oskarżony) mogą same wnosić przed rozpoczęciem postępowania sądowego (czyli przed odczytaniem aktu oskarżenia) o zwrot sprawy prokuratorowi. Oskarżony może to uczynić przykładowo w tzw. odpowiedzi na akt oskarżenia, do udzielenia której ma prawo każdorazowo po otrzymaniu aktu oskarżenia (w terminie instrukcyjnym 7 dni).

Zobacz serwis: Prawo karne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

Projekt rozporządzenia: Ładowanie urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Jednolite, uniwersalne gniazdo dla telefonów, laptopów, słuchawek i innych urządzeń

Większość urządzeń radiowych w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, będzie musiała być dostosowana do ładowania za pośrednictwem gniazda USB typu C. Urządzenia będą oferowane do sprzedaży w dwóch wariantach – z ładowarką lub bez ładowarki.

Opieka nad dzieckiem to dodatkowy płatny urlop. Jak wnioskować

Jednym z praw pracownika wynikającym z kodeksu pracy jest zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem. Sprawdź, ile dni przysługuje na opiekę nad dzieckiem. Jak wnioskować o zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem?

REKLAMA

Usługi sąsiedzkie – nowe świadczenie z pomocy społecznej

Od 1 listopada 2023 r. można korzystać z nowej formy świadczenia pomocy społecznej jaką są usługi sąsiedzkie. Według danych ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w 2024 r. 773 gminy zgłosiły chęć ich rozwijania.

7 ważnych świadczeń dla samotnych rodziców w 2024 r. Ile wynoszą i jak się ubiegać?

Samotni rodzice mogą ubiegać się o szereg świadczeń. Z niektórych mogą korzystać wszyscy rodzice, inne zaś są dedykowane jedynie tym samotnym. Wybraliśmy kilka najistotniejszych. Ile wynoszę w 2024 r.? Jak można się o nie ubiegać? Czy samotni rodzice będą mogli skorzystać również z tzw. babciowego? Oto przydatne zestawienie!

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września

600 zł miesięcznie wsparcia dla studenta I roku. To program na rok akademicki 2024/2025. Wnioski można składać do 10 września, jednak aby mieć szansę na przyznanie pomocy, trzeba spełnić szereg warunków. Nie tylko podczas rekrutacji, ale i w czasie studiów.

1 października 2024 r. rusza program Aktywny rodzic. Opiekunom dzieci będą przysługiwać świadczenia od 400 zł do 1900 zł

Od 1 października 2024 r. opiekunowie dzieci w wieku do 3 lat będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia z programu „Aktywny rodzic”. W zależności od świadczenia opiekunowie będą mogli otrzymać od 400 zł do 1900 zł miesięcznie.

REKLAMA

1000 zł miesięcznie dla maturzystów. To stypendium pomostowe. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może dostać?

1000 zł miesięcznie dla tegorocznych maturzystów. Tak działa stypendium pomostowe. Oprócz comiesięcznej wypłaty można też skorzystać z oferty rozwojowej i zagranicznych staży. Termin składania wniosków minie w sierpniu. Kto może aplikować?

System kaucyjny coraz bliżej. Za jakie opakowania zwrot kaucji? Ile?

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny w Polsce ruszy od stycznia 2025 r. Zostały już sprecyzowane rodzaje opakowań objęte systemem, do których będzie doliczana kaucja. Jest także znana wysokość kaucji za jedną sztukę zwracanego opakowania. Opakowania te będą odpowiednio oznakowane.

REKLAMA