reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kara mieszana w kodeksie karnym

Kara mieszana w kodeksie karnym

Kara mieszana jest to kara polegająca częściowo na pozbawieniu wolności a częściowo na jej ograniczeniu. Głównym zadaniem kary mieszanej jest uelastycznienie wymiaru kary za występki zagrożone wyłącznie karą pozbawienia wolności

Artykuł 37b Kodeksu karnego umożliwia orzeczenie krótkoterminowej kary pozbawienia wolności, połączonej z karą ograniczenia wolności do lat 2. Skorzystanie z instytucji przewidzianej w art. 37a kk jest niezależnie od zagrożenia ustawowego za konkretny typ czynu zabronionego pod warunkiem, że mamy do czynienia z występkiem (wykluczone zostały więc zbrodnie- czyny zabronione zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą). W zależności natomiast od wysokości górnego ustawowego zagrożenia sąd będzie mógł orzec karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy lub 6 miesięcy (przy występkach zagrożonych karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi przynajmniej 10 lat).

W przypadku kary mieszanej orzeczenie kary pozbawienie wolności ma na celu „wstrząśnięcie” skazanym i pokazanie mu prawdziwej wartości wolności człowieka. Dla większości osób skazanych za występek, wykonanie nawet wyjątkowo krótkiej kary pozbawienia wolności może mieć bowiem znaczący efekt wychowawczy i zniechęcający do popełniania kolejnych przestępstw.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Jak zostało wskazane w uzasadnieniu projektu rządowego dotyczącego zmiany Kodeksu Karnego z 20.2.2015 roku kara ograniczenia wolności ma natomiast stanowić uzupełnienie oddziaływania penalnego, poprzez ugruntowanie społecznie pożądanych zachowań skazanego bez silnego stygmatyzującego skutku. Ograniczenie wolności podlega wszystkim kodeksowym rygorom przewidzianym dla jego treści i celu.

Kara ograniczenia wolności polega, co do zasady na:

  1. obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne,
  2. obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym miejscu, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego,
  3. obowiązku, o którym mowa w art. 72 § 1 pkt 4-7a kk (m.inn. poddanie się terapii uzależnień, powstrzymanie się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach) 
  4. potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.

Obowiązki i potrącenie ustalające ramy treściowe tej kary orzeka się łącznie lub osobno.

Dla przykładu wskazać należy, iż omawiany przepis może znaleźć zastosowanie m.in. do sprawcy pobicia ze skutkiem śmiertelnym (art.158 § 3 kk), osoby znęcającej się nad rodziną (art. 207 kk) lub też nawet do sprawcy przestępstwa zgwałcenia w typie podstawowym (art. 197 § 1 kk). Obecne sprawcom tym będzie można wymierzyć np. karę 2 miesięcy pozbawienia wolności i dwóch lat ograniczenia wolności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama