REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Źle wykonana usługa

Anna Śmigulska
Jeśłi usługa została wykonana wadliwie, możemy złożyć reklamację.
Jeśłi usługa została wykonana wadliwie, możemy złożyć reklamację.

REKLAMA

REKLAMA

Montaż mebli kuchennych, położenie płytek, wymiana okien czy drzwi, prace remontowe mogą stać się pasmem kłopotów i rozczarowań. Nawet jeśli wybierzemy bardzo dobrą ekipę fachowców, to wady w montażu albo usterki techniczne mogą nas nie ominąć. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć jakie prawa nam przysługują.

Jeżeli wynajmiemy fachowców do wykonania usług remontowych w mieszkaniu, położenia glazury w kuchni albo zamontowania kuchni robionej na wymiar to zawieramy umowę o dzieło. Jej celem jest osiągnięcie rezultatu. Czasem umowa może być wykonana w sposób niewłaściwy i okno, które miało być na wymienione nagle przestało się swobodnie otwierać. W takiej sytuacji mamy do czynienia z wadami dzieła i możemy na nie składać reklamacje.

REKLAMA

Nasze żądania

Jeżeli dzieło ma wady, to konsument może żądać ich usunięcia. Powinien w tym celu wyznaczyć swojemu wykonawcy odpowiedni termin. Jeżeli wskazany przez zamawiającego termin bezskutecznie upłynie, to można nie odebrać naprawy.

Zobacz również: Czy można domagać się odszkodowania za źle wykonaną usługę

Wykonawca może odmówić wykonania naprawy, jeżeli związana byłby ona z nadmiernymi kosztami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oddano zegarek do naprawy. Po odebraniu go od zegarmistrza konsument zauważył, że zegarek co prawda działa, ale z opóźnieniem. Co w tej chwili może zrobić konsument?

Konsument ma prawo złożyć reklamacje do zegarmistrza z żądaniem naprawy zegarka w terminie np. 3 dni.

W niektórych przypadkach dokonanie naprawy nie jest jednak możliwe albo wykonawca nie jest w stanie wykonać ich w odpowiednim terminie. Wtedy konsument może żądać obniżenia ceny.

REKLAMA

Krawcowa uszyła sukienkę według projekty klientki. Kiedy konsumentka ja odebrała zauważyła, że kieszenie na sukience znajdują się w innym miejscu niż to ustalono. Materiał jest bardzo delikatny i odprucie kieszeń spowodowałoby dziury w materiale. Poza tym konsumentka uważa, że kieszenie znajdują się teraz w niezbyt wygodnym miejscu i trochę szpecą wygląd ubrania.

Konsumentka może zażądać od krawcowej obniżenia ceny za usługę, jaką wykonała. Należy w tym celu dokładnie określić proporcjonalnie wartość upustu do charakteru wady. Na przykład zażądać 30% obniżki.

Zobacz również: Reklamacja: zwrot pieniędzy a obniżenie ceny

Jeżeli oprócz tych przyczyn istnieje jeszcze istotność wad, czyli usterka, która w znaczący sposób uniemożliwia korzystanie z rzeczy, to można odstąpić od umowy.

Punkt naprawy sprzętu RTV miał naprawić telefon komórkowy. Po odbiorze konsument zauważył, że telefon nadal nie działa więc złożył reklamacje. Przy następnym odbiorze mimo zapewnień wykonawcy okazało się, ze z telefonu nadal nie można w prawidłowy sposób korzystać. Cz w tej sytuacji konsument nadal jest skazany na bezskuteczną naprawę.

Nie. W przypadku gdy wad nie da się usunąć i jeżeli telefonu w ogóle nie można użytkować, tzn. wady są istotne, to można odstąpić od umowy. Konsument ma prawo zażądać zwrotu pieniędzy zapłaconych za tę usługę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA