| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Żądania konsumenta > Czy można odstąpić od umowy

Czy można odstąpić od umowy

Kupiłem na aukcji internetowej („kup teraz”) narty. Sprzedawcą jest osoba prowadząca działalność gospodarczą. Kiedy je obejrzałem w domu, okazało się, że nie spełniają one kilku warunków, które są dla mnie istotne. Czy można odstąpić od umowy dotyczącej tego zakupu?

Tak. W przypadku zakupów w Internecie można odstąpić od umowy. Pod warunkiem, że zakup ten nie odbył się w drodze licytacji. Mają tu zastosowanie przepisy dotyczące zakupów na odległość, które przewidują dziesięciodniowy termin na odstąpienie od umowy. Liczy się go od momentu otrzymania zakupionego towaru. Nie trzeba w tym wypadku podawać przyczyny rezygnacji z zakupu. Istotne jest, by odstąpienie zostało złożone w formie pisemnego oświadczenia. Należy je wysłać sprzedawcy listem poleconym, najlepiej za potwierdzeniem odbioru.

Zobacz również: Prawo do namysłu, czyli odstąpienie od umowy

Osoba rezygnująca z zakupów musi liczyć się z poniesieniem kosztów przesyłki zawierającej odsyłany do sklepu internetowego towar. Sprzedawca powinien zwrócić zapłaconą należność w ciągu 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu. Jeśli tak się nie stanie, konsument będzie mógł dodatkowo domagać się zapłaty ustawowych odsetek naliczanych od dnia upływu czternastodniowego terminu.

Zobacz również: Zakupy przez Internet - poradnik

Podstawa prawna:

art. 7 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy z 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK