REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Towar zakupiony w sklepie internetowym nie zawsze można oddać

Anna Śmigulska
W przypadku zawarcia umowy na odległość można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni.
W przypadku zawarcia umowy na odległość można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku zawarcia umowy na odległość można odstąpić od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Od tej zasady istnieją jednak pewne wyjątki.

Za umowę zawartą na odległość uważa się zawarcie umowy z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, w szczególności drukowanego lub elektronicznego formularza zamówienia niezaadresowanego lub zaadresowanego, listu seryjnego w postaci drukowanej lub elektronicznej, reklamy prasowej z wydrukowanym formularzem zamówienia, reklamy w postaci elektronicznej, katalogu, telefonu, telefaksu, radia, telewizji, automatycznego urządzenia wywołującego, wizjofonu, wideotekstu, poczty elektronicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej. Stroną sprzedającą może być tylko przedsiębiorca. Do zawarcia umowy dochodzi jeśli konsument wyrazi na to zgodę.

REKLAMA

NIE DOTYCZY TO UMÓW:

 • z wykorzystaniem automatów sprzedających,

 • z wykorzystaniem innych automatów umieszczonych w miejscach prowadzenia handlu,

 • rent,

 • zawartych z operatorami telekomunikacji przy wykorzystaniu publicznych automatów telefonicznych,

 • dotyczących nieruchomości, z wyjątkiem najmu,

 • sprzedaży z licytacji.

Prawo do namysłu

W pozostałych przypadkach konsumentowi przysługuje tzw. prawo do namysłu, czyli odstąpienie od umowy bez podania przyczyny w ciągu 10 dni. Należy w tym celu złożyć sprzedawcy stosowne oświadczenie na piśmie. To znaczy, że zwykły e-mail nie wystarczy. Początek dziesięciodniowego terminu biegnie od momentu wydania towaru. W praktyce należy przyjąć, że od chwili kiedy towar został nam dostarczony. Żeby zachować termin wystarczy wysłać oświadczenie przed jego upływem. Termin ulega przedłużeniu jeśli sprzedawca najpóźniej w chwili przedstawienia konsumentowi propozycji umowy nie poinformuje go m.in. o prawie do odstąpienia. Wynosi on wtedy 3 miesiące licząc od dnia wydania rzeczy. Chyba, że konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, wtedy termin ulega skróceniu do 10 dni od tej daty.

Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady.

PRAWA ODSTĄPIENIA OD UMOWY NIE STOSUJE SIĘ DO:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • świadczenia usług rozpoczętego, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu 10 dni;

 • dotyczących nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na nośnikach programów komputerowych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania;

 • umów dotyczących świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym;

 • świadczeń o właściwościach określonych prze konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą;

 • świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu;

 • dostarczania prasy;

 • usług w zakresie gier i zakładów wzajemnych;

 • sprzedaży artykułów spożywczych dostarczanych okresowo przez sprzedawcę do mieszkania lub miejsca pracy konsumenta;

 • świadczenia, w ściśle oznaczonym okresie, usług w zakresie zakwaterowania, transportu, rozrywek, gastronomii.

W pierwszych siedmiu przypadkach strony mogą postanowić inaczej.

Jeżeli więc konsument odstąpi od umowy zawartej na odległość, umowę taką uważa się za niezawartą, a klient zwolniony jest z wszelkich zobowiązań. Strony muszą jednak dokonać zwrotu tego co sobie nawzajem świadczyły w stanie niezmienionym. Chyba, że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu, czyli np. normalne rozpakowanie towaru. Termin w jakim zwrot powinien nastąpić wynosi najpóźniej 14 dni. W przypadku gdyby konsument dokonywał jakichkolwiek przedpłat ma prawo domagać się od nich odsetek ustawowych od dnia dokonania przedpłaty.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  ZUS może wycofać dokument A1, jeśli został błędnie wydany – wyrok TSUE

  W wyroku z 16 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) uznał, że w razie stwierdzenia, że zaświadczenie A1 zostało błędnie wydane, instytucja, która wydała ten dokument (ZUS) może go wycofać  z urzędu, bez konieczności informowania o tym instytucji właściwej drugiego państwa.

  Czy pandemia i inflacja spowodowały większą falę rozwodów w Polsce?

  Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje. 

  Co robić, gdy zostawimy bagaż w pociągu? Kto odpowiada za skradzioną walizkę?

  Zostawiłeś bagaż w pociągu? Nie panikuj. Większość przewoźników ma przewidziane odpowiednie procedury. Urząd Transportu Kolejowego przypomina, co zrobić, gdy zgubimy bagaż lub kiedy nasze walizki zostaną skradzione.

  Prezydent: Rząd utworzony przez największe ugrupowanie parlamentarne to dopełnienie konstytucyjnego zwyczaju

  Dopełniamy politycznego i historycznego, konstytucyjnego zwyczaju powołując po wyborach parlamentarnych rząd RP, który jest formowany przez kandydata przedstawionego przez obóz polityczny, który wygrał wybory parlamentarne – powiedział prezydent Andrzej Duda po powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego.

  REKLAMA

  Zmiany 2024: dodatek mieszkaniowy dostanie więcej osób dzięki wyższym progom dochodowym. Komu przeleją na czynsz, kto dostanie pieniądze do ręki

  Dzięki wzrostowi o ponad 12 proc. progów dochodowych, zwiększy się grono osób, które mogą starać się o dodatek mieszkaniowy od marca 2024 r. Ponieważ świadczenie to przyznawane jest na sześć miesięcy z prawem do aplikowania o wsparcie wiele razy, o dodatek mieszkaniowy ba początku przyszłego roku będą mogły wnioskować także osoby, które w 2023 dodatek utraciły ze względu na wzrost dochodów.

  Prezydent jest zbudowany ogromną reprezentacją kobiet w nowym gabinecie. 10 spośród 18 ministrów to kobiety

  Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie, to element, który mnie cieszy; muszę powiedzieć, jestem tym zbudowany – powiedział w poniedziałek 27 listopada 2023 r. prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości zaprzysiężeniami nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rząd Mateusza Morawieckiego powołany. Musi teraz uzyskać wotum zaufania w Sejmie

  Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko Prezesa Rady Ministrów. Prezydent Andrzej Duda powołał rząd w składzie zaproponowanym przez premiera i przyjął przysięgę od członków gabinetu. Nowy rząd Mateusza Morawieckiego musi teraz uzyskać wotum zaufania Sejmu. Konieczna jest do tego większość 231 posłów.

  Budżetówka: 1 mld zł wyrównania dla części pensji. Za 2021 - 2023 r. Stary i nowy rząd muszą znaleźć pieniądze

  Chodzi o sędziów i prokuratorów (i referendarzy, asesorów). Nie ma wątpliwości, że zostali finansowo pokrzywdzeni. Jak?

  REKLAMA

  Czy w separacji się dziedziczy?

  Separacja jest rozwiązaniem wybieranym niekiedy przez małżonków, którzy nie są jeszcze gotowi na podjęcie decyzji o definitywnym rozstaniu. Kiedy sąd może orzec separację i czy wpływa to na dziedziczenie po małżonku?

  Urlop trwający 4 lata. Za 80% pensji. A potem prosto z urlopu na emeryturę. Aż 2400 stanowisk z takim przywilejem [Wykaz uprawnionych]

  Górnicy i pracownicy sektora energii mogą skorzystać z 4-letniego urlopu. W czasie tego urlopu otrzymają 80% wynagrodzenia. A potem przejdą na emeryturę. Dotyczy to 2400 różnych zawodów i stanowisk.  

  REKLAMA