reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Alimenty > Obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego dziecka

Obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego dziecka

Obowiązek alimentacyjny rodziców względem dzieci jest uzależniony od tego, czy mogą one same się utrzymać. Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeśli dziecko będzie wyrażało chęć podjęcia nauki, to rodzice są zobowiązani do dalszego łożenia na ich edukację oraz ich utrzymanie.

Obowiązek alimentacyjny a podjęcie studiów

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci wygaśnie więc w momencie, gdy uzyskają one pełną samodzielność i będą w stanie same się utrzymać. Jeżeli podejmą onę naukę ( tryb studiów jest w tym przypadku bez znaczenia, podobnie jak rodzaj uczelni) powstaje domniemanie, że poświęcając się nauce, nie będą w stanie znaleźć pracy, która dawałby godne uposażenie. Zatem, jedynie praca zapewniająca godziwą pensję stanowiłaby podstawę do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. W sytuacji, gdyby dziecko podjęło pracę równolegle ze studiami płatnymi, obowiązek alimentacyjny wygaśnie jedynie wtedy, gdy jego wynagrodzenie jest wystarczające do opłacenia czesnego.

Zobacz: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Samodzielność nie oznacza braku alimentacji

Jeżeli dziecko osiągnie wymaganą samodzielność życiową i będzie w stanie samodzielnie się utrzymywać, nie oznacza to że definitywnie jest zwolniony z uprawnienia alimentacyjnego. Otóż, k.r.o przewiduje, że dziecko takie może żądać świadczeń alimentacyjnych, jeśli popadnie w niedostatek. Stałoby się w sytuacji, gdyby pracowało przez rok, po czym na skutek hospitalizacji utraciło możliwość dalszego zarobkowania i utrzymania się. Zasady pomocy materialnej przy popadnięciu niedostatku dotyczy również rodziców, którzy zdolni są do domagania się określonych świadczeń od swoich rodziców.

Zobacz: Nowe unijne przepisy alimentacyjne

Kiedy sąd odrzuci żądanie o alimenty względem pełnoletniego?

- gdy dziecko jest w posiadaniu majątku, który wystarcza do swobodnego utrzymywania się,

- gdyby alimenty były dla rodziców poważnym uszczerbkiem finansowym,

- gdy dziecko nie jest chętne do uzyskania samodzielności,

- gdy żądanie to jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego

Osiągnięcie pełnoletniości zatem nie zamyka dziecku drogi do dochodzenia alimentów od rodziców. Co więcej istniejący już obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie z tą datą.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama