reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > W mediacji nie ma przegranych

W mediacji nie ma przegranych

Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w której mediator pomaga osobom pozostającym w konflikcie na pokojowe dojście do porozumienia. W mediacji to same strony wypracowują rozwiązanie sporu, co daje dużą gwarancję satysfakcjonującej ugody.

W sprawach karnych mediacja istnieje od sierpnia 1998, gdy weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie warunków prowadzenia mediacji w sprawach dorosłych sprawców przestępstw, a w maju 2001 r. w sprawach nieletnich.

Przepisy regulujące stosowanie mediacji w sprawach cywilnych weszły w życie w roku 2005. Dzięki nim możliwa stała się mediacja w sprawach rodzinnych, gospodarczych, w sprawach pracowniczych, a także związanych ze znakami towarowymi.

Mediacja-czym jest?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki 2007-2013” wynika, że mediacja i inne metody ADR to zagadnienia słabo znane Polakom. 

Polacy wciąż są nieufni w stosunku do mediacji, co wynika najczęściej z braku wiedzy o tej możliwości pozasądowego rozwiązywania sporu, nie tylko wśród społeczeństwa, ale również w odniesieniu do prawników, czy osób związanych z wymiarem sprawiedliwości.
W społeczeństwie wciąż pokutuje przeświadczenie, że w przypadku zaistniałego sporu najlepiej udać się do sądu (-taką drogę wybrało aż 57 % respondentów).

Zobacz: Mediacje- ''Buduj mosty zamiast murów''

Informacja o…mediacji

W związku z taką sytuacją Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kampanię informacyjną „Masz prawo do mediacji” mającej na celu rozpropagowanie mediacji w mediach (spoty telewizyjne, audycje radiowe), oraz cykl szkoleń adresowanych do praktyków- sędziów, oraz pracowników, którzy mają kontakt ze stronami sporu jeszcze przed wkroczeniem na drogę sądową.
Jak podkreśla MS w swoim komunikacie przez sześć tygodni, kolejno w TVP, TVN i Polsacie pokazywane będą spoty przybliżające społeczeństwu mediację, a równolegle w Polskim Radiu reporterzy radiowi, wraz z ekspertami Ministerstwa Sprawiedliwości i organizacji społecznych wyemitują audycje, których celem ma być wyjaśnienie zasad oraz przedstawienie korzyści jakie płyną z mediacji.

Audycje poświęcone będą: wprowadzeniu do mediacji, mediacji w prawie karnym i prawie nieletnich, mediacji rodzinnej i transgranicznej, następnie cywilnej i ze stosunku pracy, później gospodarczej, a ostatni tydzień zamknie się podsumowaniem wszystkich najciekawszych wątków które ukażą się od początku programu.

Zobacz: Mediacja w sprawach karnych

Zalety mediacji 

Warto zastanowić się nad taką formą rozwiązania sporu, która w odróżnieniu od długich i kosztownych procesów sądowych zaletą mediacji jest oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt mediacji jest nieporównywalnie niższy od kosztów innych sposobów rozwiązywania sporów i stanowi zazwyczaj kilkaset złotych. Przykładowo koszt sprawy o rozwód, która trafiła do mediacji to 600 złotych. Istnieje również zasada, że w sprawach sądowych, które skierowane do mediacji strony mogą się domagać zwrotu 75 % opłaty zapłaconej przy wnoszeniu pozwu, lub wniosku.
Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do mediatora o niepobieranie wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mediacja fot. Fotolia
Mediacja fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama