reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > W mediacji nie ma przegranych

W mediacji nie ma przegranych

Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w której mediator pomaga osobom pozostającym w konflikcie na pokojowe dojście do porozumienia. W mediacji to same strony wypracowują rozwiązanie sporu, co daje dużą gwarancję satysfakcjonującej ugody.

W sprawach karnych mediacja istnieje od sierpnia 1998, gdy weszło w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie warunków prowadzenia mediacji w sprawach dorosłych sprawców przestępstw, a w maju 2001 r. w sprawach nieletnich.

Przepisy regulujące stosowanie mediacji w sprawach cywilnych weszły w życie w roku 2005. Dzięki nim możliwa stała się mediacja w sprawach rodzinnych, gospodarczych, w sprawach pracowniczych, a także związanych ze znakami towarowymi.

Mediacja-czym jest?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki 2007-2013” wynika, że mediacja i inne metody ADR to zagadnienia słabo znane Polakom. 

Polacy wciąż są nieufni w stosunku do mediacji, co wynika najczęściej z braku wiedzy o tej możliwości pozasądowego rozwiązywania sporu, nie tylko wśród społeczeństwa, ale również w odniesieniu do prawników, czy osób związanych z wymiarem sprawiedliwości.
W społeczeństwie wciąż pokutuje przeświadczenie, że w przypadku zaistniałego sporu najlepiej udać się do sądu (-taką drogę wybrało aż 57 % respondentów).

Zobacz: Mediacje- ''Buduj mosty zamiast murów''

Informacja o…mediacji

W związku z taką sytuacją Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło kampanię informacyjną „Masz prawo do mediacji” mającej na celu rozpropagowanie mediacji w mediach (spoty telewizyjne, audycje radiowe), oraz cykl szkoleń adresowanych do praktyków- sędziów, oraz pracowników, którzy mają kontakt ze stronami sporu jeszcze przed wkroczeniem na drogę sądową.
Jak podkreśla MS w swoim komunikacie przez sześć tygodni, kolejno w TVP, TVN i Polsacie pokazywane będą spoty przybliżające społeczeństwu mediację, a równolegle w Polskim Radiu reporterzy radiowi, wraz z ekspertami Ministerstwa Sprawiedliwości i organizacji społecznych wyemitują audycje, których celem ma być wyjaśnienie zasad oraz przedstawienie korzyści jakie płyną z mediacji.

Audycje poświęcone będą: wprowadzeniu do mediacji, mediacji w prawie karnym i prawie nieletnich, mediacji rodzinnej i transgranicznej, następnie cywilnej i ze stosunku pracy, później gospodarczej, a ostatni tydzień zamknie się podsumowaniem wszystkich najciekawszych wątków które ukażą się od początku programu.

Zobacz: Mediacja w sprawach karnych

Zalety mediacji 

Warto zastanowić się nad taką formą rozwiązania sporu, która w odróżnieniu od długich i kosztownych procesów sądowych zaletą mediacji jest oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt mediacji jest nieporównywalnie niższy od kosztów innych sposobów rozwiązywania sporów i stanowi zazwyczaj kilkaset złotych. Przykładowo koszt sprawy o rozwód, która trafiła do mediacji to 600 złotych. Istnieje również zasada, że w sprawach sądowych, które skierowane do mediacji strony mogą się domagać zwrotu 75 % opłaty zapłaconej przy wnoszeniu pozwu, lub wniosku.
Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do mediatora o niepobieranie wynagrodzenia.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Mediacja fot. Fotolia
Mediacja fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama