REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rozwód kościelny: Przeszkody małżeńskie

Mateusz Łątkowski
Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki
Przeszkody małżeńskie w prawie kanonicznym/ Fot. Fotolia
Przeszkody małżeńskie w prawie kanonicznym/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sakramentalne małżeństwo może zostać zawarte nieważnie z powodu jednej z dwunastu małżeńskich przeszkód rozrywających, od której nie uzyskano dyspensy.

Przeszkody małżeńskie obejmują normy prawa Bożego i kościelnego, które jednocześnie wykluczają określone kategorie osób z możliwości zawarcia małżeństwa.

REKLAMA

Z znaczeniu szerokim za przeszkodę małżeńską uznać należy okoliczność, która na mocy prawa Bożego lub kościelnego nie pozwala na ważne lub godziwe zawarcie małżeństwa. W sensie ścisłym natomiast przeszkody małżeńskie to okoliczności dotyczące bezpośrednio osoby, która czyni ją niezdolną do ważnego zawarcia małżeństwa.

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego przeszkody małżeńskie stanowią pewną rzeczywistość obejmującą przede wszystkim dwa momenty: zakaz zawierania małżeństwa i zakaz jego zawierania pod sankcją nieważności aktu prawnego. Takie rozwiązanie ustawodawcy ma na celu ochronę dobra całej wspólnoty, a także dobro osób indywidualnych. Prawodawca bowiem zmierza do skutecznej ochrony dóbr
w porządku religijnym, moralnym i społecznym.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

REKLAMA

Funkcja przeszkód małżeńskich polega zatem na ochronie dobra całej społeczności oraz dobra współkontrahenta ponieważ dla Kościoła małżeństwo jest sprawą publiczną, która nosi w sobie wymiar społeczny.
Przeszkody małżeńskie wynikają z naturalnego lub pozytywnego prawa Bożego, np. impotencja bądź są ustanowione przez Kościół. Zatem pierwsze z nich dotyczą ogółu ludzi, w tym także nieochrzczonych, a w drugim zaś tylko ochrzczonych katolików.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym przeszkodami związani są wszyscy ochrzczeni w Kościele katolickim lub do niego przyjęci, nawet gdyby odstąpili od Kościoła, a jedyny wyjątek dotyczy przeszkody różnej religii.

Według ustawodawcy kościelnego od niektórych przeszkód można uzyskać dyspensę, ale od przeszkód pochodzących z prawa Bożego już nie, bądź też nie zwykło się jej udzielać, np. od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej, bądź też dyspensuje się bardzo rzadko, np. przeszkoda święceń. Prawodawca bowiem ustanawiając przeszkody małżeńskie miał na uwadze zarówno dobro małżeństwa jako instytucji, jak i dobro samych nupturientów.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego znajdziemy dwanaście takich przeszkód, którymi pozostają: brak wieku, niemoc płciowa, węzeł małżeński, różna religia, święcenia, profesja zakonna, uprowadzenie, występek, pokrewieństwo, powinowactwo, przyzwoitość publiczna, pokrewieństwo ustawowe.

Zobacz również: Niemoc płciowa przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

REKLAMA

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

REKLAMA